ADANA(İLKHABER)-Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 24 Ocak 1993'te evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını kaybeden araştırmacı, gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu ölüm yıldönümünde saygı ile andıklarını söyledi.

Uğur Mumcu’nun saygın ve güçlü bir kalem olduğunu vurgulayan Başkan Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada; “Gazetecilik; açık fikirli, dürüst, önyargılardan uzak, kişilik haklarına saygılı ve herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan yazmayı gerektirir. Gazetecilik, demokratik toplumlarda anayasanın öngördüğü üç devlet gücü yanında (yasama, yürütme ve yargı) dördüncü denetleyici kamu gücü olarak anılır. Bütün bunların toplamını içine sindiren ve mesleğini onuruyla yerine getiren Uğur Mumcu, ardından gelen meslektaşlarının da meşalesi olmuştur.”dedi.

Adana'da bir kişinin çantasında 4 ruhsatsız tabanca ele geçirdildi Adana'da bir kişinin çantasında 4 ruhsatsız tabanca ele geçirdildi

Esendemir şöyle devam etti: “Günümüzde zor koşullar altında gazetecilik yapmaya çalışanlar Uğur Mumcu’nun araştırmacı gazetecilik yönünü örnek alıyorlar. Kendisi aramızda yok ama düşünceleri ve binbir emek vererek yazdığı kitapları bizimle yaşıyor. Türk basınının duayen ismi Uğur Mumcu, Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı ile başlayan gazetecilik yolculuğunda çok değerli eserler yazmıştır. 1975’ten itibaren Cumhuriyet’te ‘Gözlem’ başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başlayan Mumcu, aynı zamanda Anka Ajansında çalışmaktaydı. 1975 Mart'ında makalelerinden oluşan Suçlular ve Güçlüler adlı ilk kitabını yayınladı. Ondan sonra da pek çok değerli esere imza attı. Her zaman halkının ve haklının yanında olmasıyla ardından iz bıraktı. Anısı önünde saygı ile eğiliyoruz. Uğur Mumcu gibi aynı günde aramızdan ayrılan Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile siyaset adamı İsmail Cem’i de saygıyla anıyoruz.”