Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf annesi uygulamasını yasakladı Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf annesi uygulamasını yasakladı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da kiralık eşyalı daire sektörü gelişmeye devam ediyor.  Kentlere kısa süreliğine gelenler için büyük kolaylık sağlayan bu dairelere ilginin büyük olduğu öğrenildi.

Kiralık eşyalı dair sektörü hakkında Zümrüt Yapı İnşaat firması sahibi Beycan Zümrütyaprak’tan bilgiler aldık. Son dönemin vazgeçilmez sektörleri arasında yer alan kiralık eşyalı daire sektöründe önemli bir yol kat eden Beycan Zümrütyaprak, kendilerinin yaklaşık 40 adet kiralık dairelerinin odlunu söyledi. Sektörlerinin firmalara, devlet memurlarına hitap ettiğini anlatan Zümrütyaprak, kendilerinin 4 yıldan beri bu sektörde yer aldıklarını aktardı.

ZÜMRÜT YAPRAK: GÜZEL BİR İŞ YAPIYORUZ

Kiralık eşyalı ev işinin güzel bir iş olduğunu anlatan Zümrütyaprak, “ Güzel bir iş yapıyoruz. İnsanlara kolaylık sağlıyoruz. Oğlumla birlikte bu işi devam ettiriyoruz. Bu iş tutuldu son dönemde. Tadilat işi de yapıyoruz, ev tadilatları gibi. Eşyalı konutlarımız var bunları kiraya veriyoruz. 1+0, 1+1 şeklinde konutlarımız var. Bu konutlarımızın içerisinde çamaşır makinesinden tutun televizyonuna kadar her şey var. Gelen kişi sadece kişisel eşyalarını alıp gelip oturuyor. Aylık kiraya veriyoruz. Özellikle memur kesimine hitap ediyoruz.  Şehir dışından buraya atanan memurların bu konuda zorluk çekmemeleri sağlıyoruz. Eskiden şehir merkezi küçük saat ve civarıydı ama artık şehir merkezi Barajyolu tarafı oldu.” dedi.

KİRALAR 750 TL’DEN BAŞLIYOR

Artık şehir merkezi olarak tarif ettiği yerlerde ev bulmanın zorlaştığını dile getiren Zümrütyaprak, “Bu semtlerde boş ev bulmak zor.  2+1, 3+1 ev bulmak çok zor. Ev bulursunuz ama 100. Yıl tarafında bulursunuz, uzak bir noktada olur. Barajyolu Kenan Evren Bulvarı tarafı artık merkez olduğu için bizde eşyalı evleri burada insanların hizmetine sunuyoruz. İnsanlara bu evler daha cazip geliyor. Aylık ev kiraları şehir dışından gelip ev tutmak isteyecekler için iyi. Yıllık bir memur gelip ev bulup tutmak isterse 10-12 Bin liradan aşağı ev bulamaz ve buna birde eşya ayıp eklemek zorunda. Şehir dışından eşya getirecek hali yok. 1+1 dairelerimiz 1000 ila 1100 TL arasında 1+0 ise 750 TL’den başlıyor kiralarımız.” diye konuştu.

KİRALIK KONUTLARA TALEP ÇOK

Dairelere talebin çok olduğunu anımsatan Zümrütyaprak, “Talep çok. Yeni binaları yetiştirmeye çalışıyoruz. Emlakçı arkadaşlarımızla uğraşıyoruz. Biz aynı zamanda emlak işi de yapıyoruz. Konutları alıyoruz, kendimiz dizaynını yapıyoruz. Kiraya verirken bir aylık depozito alıyoruz. Hayat riskten ibarettir. İnsanlara güvenmek zorundayız.  Daha önce ortak olduğum bir arkadaşım bu işte bize öncü oldu. Mevcutta olan yerler yetmediğini öğrendik bu işe başladık ve çok şükür talep çok oldu. Yani arkadaşımın tavsiyesi ile girdim bu işe, zarar etmedik. Banka kredisi ile bu işe başladık ve hala bankaya borçlarımız devam ediyor. Yaklaşık 40’a yakın konutumuz var. Yeni yapacağımız binayla birlikte. Borçlarımız bittikten sonra daire sayımızı arttıracağız.” ifadelerini kullandı.

DALGIÇ: HERKESE İTİBAR ETMEYİN

Beycan Zümrütyaprak’a bu işi önererek destek veren iş adamlarından Emrah Dalgıç ise, kendisinin günlük kiralık daire işi yaptığını belirtti. Bu işi yasal  yaptıklarını söyleyen Dalgıç, “Yaptığımız işi yapmayanlarda var.  Bunları zaten zabıtalar buluyor ve kapatıyor. Bizim işimizde herkese ev vermiyoruz. Kısa dönem kiralık daire işi yapıyoruz. Yoğun olarak çalışıyoruz. Devletimizin bize faizsiz kredi vermesini talep ediyoruz. Sektörümüz güzel. Aynı zamanda otelcilik faaliyeti veriyorum. Bin liraya daire kiralayıp bu işi kaçak yolla yapanlarda var. Bu uzun süreli olmuyor tabiî ki.   Ev kiralayacak kişiler evleri  büroları kayıtları olan kişilerden tutmalılar. Bu işi sahtekarlığa dökende var. İnsanların paralarını alıp anahtar elektrik saatinin üzerinde git otur diyenlerde var. Daha sonra parayla kaçıyorlar. Her insana itibar edilmemeli.  Bu tür insanlar nedeniyle sektörümüz zarar gördü. Şirketler geliyor. Hasta yakınları geliyor. Biz kurumsal bir firmayız.” dedi.