Nilgün TAZE

(İLKHABER) - Eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile 10 ilçede 11 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Eğitimi ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, gençlere rehber olmaya devam ediyor.

17 Haziran’da yapılan ve yaklaşık 3 milyon öğrencinin katıldığı YKS'de Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde öğrenim gören 4 bin 800 öğrenci de ter döktü. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 4 bin 800 öğrenci adayı arasından bin 659'u üniversitelere yerleşerek Büyükşehir sayesinde hayallerine kavuştu. Öğrencilerden 49’u tıp fakültesi, 155’i mühendislik ve mimarlık, 152’si eğitim, 20’si diş hekimliği, 28’i ise hukuk fakültelerine yerleşti.

"Başarılarımızı artırmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

YKS’nin açıklanmasının ardından kurs merkezlerinde her sene başarıların artarak devam ettiğini belirten Sosyal Hizmetler Dairesi Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, “Heyecanla beklediğimiz YKS sonuçlandı. Lise Giriş Sınavı (LGS)’nda göstermiş olduğumuz başarımızı YKS’de de yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

Kurs Merkezinde toplam 4 bin 800 öğrenci ile bu seneki sınavlara hazırlandıklarını söyleyen Karakuş, “Geçen sene bin 244 öğrencimizi üniversiteli yapmıştık. Eğitim hizmetleri ailesi olarak tüm çalışanlarımızla birlikte, bu sene bu sayımızı artırıp bin 659'a çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayallerini gerçekleştiren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, bundan sonraki hayatlarında başarılarının devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Fatma öğretmen okul ve kurum duvarlarını resimlerle süslüyor Fatma öğretmen okul ve kurum duvarlarını resimlerle süslüyor

,“Hayallerime kavuşmamda Büyükşehir’in kurs merkezi araç oldu”

Çocukluk hayali olan bilgisayar mühendisliğini kazanan ve bu sene Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne yerleşen Muhammed Mirhan Şimşek, “Kurs merkezinin etkisi bende bayağı fazlaydı, hocalarımız, imkanlarımız, rehberlik hizmetlerimizin bana çok yardımı oldu. Bu sene benim ikinci senem, hocalarımız beni mental anlamda hep desteklediler ve motivasyonumu yükselttiler. Bir eksiğimiz, ihtiyacımız olduğunda hocalarımızla rahatlıkla görüşebiliyorduk” dedi. 

Eşit Ağırlık bölümünde ilk 4 bin 669. sıralaması elde ederek Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanan Sedanur Keskin ile Mersin Üniversitesi’nde ilk 10 bin sıralama ile Tıp fakültesine yerleşen öğrencilerden Umut Oskan da çok mutlu olduklarını dile getirdi.