Adı kültür-sanatla anılan Adana’da ne yazık ki gençler kütüphane sıkıntısı yaşıyor. 
Adana’da bir tek Hacı Sabancı Kültür Sitesi’nde kütüphane bulunuyor. O da saat 17.00’den sonra kapanıyor. Kütüphanede çalışmak, araştırma yapmak ya da kitap okumak isteyenler ise  bu durumdan şikayetçi.  
Türkiye’nin bir çok ilinde  gündüz-gece açık kütüphaneler bulunduğu halde Adana’nın bu konuda yoksun olması üzücü. Gecenin geç saatlerine kadar açık olan özel kütüphaneler var. Ancak onların da paralı oluşu öğrencileri zor durumda bırakıyor. 
İl dışından Adana’ya gelen öğrenciler de bu durumu hayretle karşılıyor. ‘Kocaman Adana’nın bir tane mi kütüphanesi var?’ diyerek şaşıp kalıyorlar.   
Gerçekten kocaman Adana’nın bir tane mi kütüphanesi olmalı? 
Mesela restore edilen Milli Mensucat Fabrikası’nda kurulan ve Türkiye’nin en büyük müzesi olan Yeni Müze’de  yapılacak çok güzel ve büyük bir kütüphane Adana’ya ne kadar çok yakışır. Müze kompleksi için çok da tamamlayıcı bir unsur olur. Hem mevkii olarak Adana’nın en merkezi yerlerinden biri olması açısından düşünüldüğünde de çok yerinde bir ünite olur. 
Gençler, ders çalışmak, araştırma yapmak, kitap okumak, kendini geliştirmek için en uygun yeri bulmuş olurlar. 
Bu kadar büyük ve güzel bir müzemiz varken, hem de daha restorasyonu devam eden kocaman bir alanı varken bence yer aramak için çok fazla düşünmeye gerek yok. Dünyanın en büyük kütüphanesini kurmak için bu alan kullanılabilir ve inanın çok yerinde olur.