AYDIN GÖKÇEOĞLU

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” ile ilgili kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Karalar, Milli Mücadele öncesi “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur” diyen Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığını, ardından yeryüzünün en önemli bağımsızlık mücadelelerinden biri olan Kurtuluş Savaşı’nı örgütlemeye başladığını ve vatanı işgalden kurtarmak için harekete geçtiğini söyledi.

Karalar, “Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra işgal edilen yurdunu, önce düşman askerlerinden temizlemek, sonra da çağdaş bir ülke haline getirmek için yola çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu kararı Adana’da, Adanalılardan aldığı güçle verdiğini dile getirmesi bizler için payelerin en yükseğidir.

Jandarma 7 şahsı yakaladı, silah ve şaseleri silinmiş motosikletler ele geçirildi Jandarma 7 şahsı yakaladı, silah ve şaseleri silinmiş motosikletler ele geçirildi

19 Mayıs 1919’da Samsun’da bağımsızlığa, zafere ve Cumhuriyete giden yolu aydınlatan ilk meşaleyi yakan Mustafa Kemal Atatürk, önemi çok büyük günü, gençlere bayram olarak armağan ederek, Türk Gençliği ’ne olan güvenini de dünyaya ilan etmiştir.” dedi.

Karalar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin nesillere yol gösterdiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşamasına dayanak olması açısından büyük önemi arz ettiğini söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk; “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” hitabıyla başlayan Gençliğe Hitabe ’de, Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet ettiğini ve gençliğin temel görevinin bağımsızlığı ve Cumhuriyeti korumak olduğunu açıkça belirtmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümeye devam edecek ve ilelebet yaşayacaktır.

Başkan Karalar “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, halkımızın milli bayramını kutluyorum.” dedi.