banner6

2050 yılında 110 milyon nüfus Alzheimer hastası olacak

Türk Alzheimer Derneği Adana Şubesi tarafından hazırlanan endemik bitkilerin yer aldığı fotoğraf sergisi büyük beğeni topladı.  Sergide fotoğrafları bulunan Fotoğraf Sanatçısı Abdulhadi Ak ve Türk Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doçent Doktor Ahmet Evrice, gazetemizin muhabirinin sorularını yanıtladı.

2050 yılında 110 milyon nüfus Alzheimer hastası olacak

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Türk Alzheimer Derneği Adana Şubesi tarafından hazırlanan endemik bitkilerin yer aldığı fotoğraf sergisi büyük beğeni topladı.  Sergide fotoğrafları bulunan Fotoğraf Sanatçısı Abdulhadi Ak ve Türk Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doçent Doktor Ahmet Evrice, gazetemizin muhabirinin sorularını yanıtladı.

İlk fotoğraf sergilerini açtıklarını anlatan Türk Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doçent Doktor Ahmet Evrice, serginin büyük bir ilgiyle takip edildiğine dikkat çekti. Sergi ile Alzheimer hastalığına dikkat çekmek istediklerini belirten Evrice, “Türk Alzheimer Derneği’nin Adana Şubesini bir yıl önce kurduk. İlk fotoğraf sergimizi gerçekleştirdik. Daha önce bilgilendirme toplantıları yaptık, sağlık festivaline katıldık stant açtık Alzheimer hastalığının tanıtımı ile ilgili. Yine bu hastalığa dikkat çekmek amaçlı böyle bir aktivite yapmak istedik.” dedi.

Yaşlanan nüfusla birlikte Alzheimer hastalığının artış gösterdiğini dile getiren Evrice, “Çünkü yaşlanan nüfusla birlikte giderek artıyor bu hastalık. Buna bir önlem alınması gerekiyor. Buna hem sivil toplum örgütlerini, hep belediyeyi, hem de tüm devlet kurumlarını   harekete geçirmek için böyle bir etkinlik yaptık. Çünkü eskiden kalp damar hastalıkları gibi hastalıkların tam tedavisi yapılamadığı için hastalar daha erken hayatlarını kaybediyorlardı. Ama şimdi ortalama yaş 75-80’e çıktığı için Alzheimer hastalığı giderek artıyor.” şeklinde konuştu.

Şuanda mevcut Alzheimer hastası sayısının dünyada 40 milyon civarında olduğunu ve 2050 yılında bu sayının 110 milyona çıkmasının tahmin edildiğini anlatan Evrice, “Özellikle gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerde daha fazla artıyor. 2050 yılında 110 milyon nüfusun bu hastalığa yakalanabilineceği düşünülüyor. Şuanda 40 milyon civarında Alzheimer hastası var. Onun için biz buna önlem alınması ve gerekli alt yapının oluşturulması için çaba sarf edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Evrice, Alzheimer hastalığının şuanda bir tedavisinin olmadığı ancak hastalıktan korunmanın çok önemli olduğunu işaret ederek, “Bu hastalıktan korunmak önemli. Gençlik yıllarından sonra orta yaştan itibaren aktif yaşarsak, hobilerimiz olursa, sosyalleşirsek, bulmaca çözersek, resim yaparsak, müzikle ilgilenirsek bunların hepsinin Alzheimer’dan koruma etkileri var. Ne kadar az bilinçsel rezervimiz olursa, o kadar çok Alzheimer olabiliriz. Ne kadar çok entelektüel seviyemiz yüksek olursa o kadar Alzheimer’a karşı dirençli oluruz.” dedi.

Fotoğraf sanatçısı Abdulhadi Ak ise, çektiği fotoğraflar hakkında bilgiler verdi. Sanata emekli olduktan sonra ağırlık verdiğini vurgulayan Ak, “2012 yılında sanata başladım. Geçmişte Altın Oran grubunun çiçeklerle ilgili çalışmalar olmuştu. Toroslar da bulunan nadide çiçeklerle ilgili çalışmalarına katılmıştım. O zamanda yaptığımız çalışmalardan bazı esintiler yer aldı. Anamur’dan Afşin’e kadar olan bölgede zaman zaman gezerek, doğada bölgemizin endemiklerinden, olsun ülkemizin endemikleri olsun elde ettiğimiz fotoğrafları bu sergide buluşturduk.” diye konuştu.

 20 çeşit bitkinin fotoğrafın bulunduğunu anlatan Ak, Sanat ve alzehimeri bir bütünlük olarak ele alınabilineceğini ifade ederek, “Tabi ki bu bölgemizin saymakla bitiremeyeceğimiz fotoğraf arşivlerimizde oldukça fazla bitki türü var. Bölgemizde 500’ün üzerinde endemiği olduğunu düşünürseniz. Ülkemizin 4000 bine yakın endemiği olduğunu düşünürseniz, bölgemizde çok fazla bitki türümüz var. Ülkemiz dünyada bitki gelişimi bakımından 3 coğrafyanın kesiştiği yerdir. Iran, Avrupa ve Asya’nın kesiştiği noktadayız. Bundan dolayı bitki çeşitliliğimizin olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde bitki çeşitliliğinin korunması gerekli. Birçok bitki bana göre yok olmuş durumda. 2013 yılında çektiğim bir bitki vardı. Ancak yıllardır gidiyorum bir daha bu bitkiyi bulamadım. Bitkiyi hep birlikte korumamız lazım. Sanat ve Alzheimeri bir bütünlük olarak ele alabiliriz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42