banner6

30 yıllık kan davası barışla noktalandı

Mardin Valisi ve milletvekilleri yapılan barış etkinliğine katıldı

30 yıllık kan davası barışla noktalandı

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER)- 20 Yıl öncesi Daşı ile Aşiti aşireti arasında meydana gelen kan davası Mova park düğün sarayında verilen bir öğle yemeği ile son buldu.

  30 yıl öncesi Daşi ve Aşiti Aşiretleri arasında meydana gelen olaylarda her iki taraftan  da can kaybı olmuş, toplam 5 kişi hayatını kaybetmişti.

 

  Daşi aşireti lideri Süleyman Çelik ile Aşiti aşireti lideri Cemil Çeçan,   30 yıldır süregelen kan davalarının sona ermesinin Mardin ve bölgede büyük sevinçle karşılandığını söyledi.

 Mova Düğün sarayında yapılan barış yemeğine başta Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Milletvekilleri Şeyhmus Dinçer ve Cengiz Demirkıran, Ak parti Mardin eski Milletvekili ve MYK üyesi Orhan Miroğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. İbrahim Özçoşar, Mardin il jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Mardin Müftüsü İsmail Çiçek  Artuklu Belediyesi Başkanı Abdulkadir Tutaşı. Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Darğeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, bölgenin  tanınmış aşiret liderleri, STK temsilcileri, kanat önderleri, Barış Aktivisti  ve Barış Derneği Başkanı Gazeteci Cemil Aydoğan, Her iki aşiretin mensupları ile 5 bine yakın vatandaş katıldı.

Kuranı Kerim okuması ile başlayan törende duaların okunmasının ardından Mardin Müftüsü İsmail Çiçek kan davaları ve kardeşlik konusunda uzun bir konuşma yaptı. İslamiyette kan davalarına yer olmadığı, toplumda en güzel ve örnek olacak şeyin ise birlik ,beraberlik, kardeşlik ve barış olduğu  vurgusunu yaptı.

Mardin Müftüsü Çelik’in konuşmasının ardından Daşi aşireti lideri Siyasetçi, iş adamı Süleyman Çelik bir konuşma yatı. Çelik, “Biz zaten kardeş gibiyiz. hiç bir zaman düşmanlık diye bir düşüncemiz olmadı. Hiç ama hiç kimsenin gelecek olan yeni nesillere düşmanlık tohumu bırakmaya hakkı yoktur. Bugün ülkemizin en büyük ihtiyacı olan birlik, beraberlik ve kardeşliktir. Ülkemiz geleceği çocuklarımız için bu duygular büyük önem taşımaktadır” Diye konuştu.

Aşiti aşireti lideri Cemil Çeçen ise “ Bu barışı sağlayan ve emeği geçen herkese binlerce kez teşekkür ediyoruz. Herkes bu ülke için barışa adımlar atsın, bu ülke hepimizindir ve hepimizin birbirimize ihtiyacı vardır, Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla kenetlenmemiz gerekir” diye belirtti.

  Her iki aşiretin mensupları  yan yana geldi,   birbirlerini öperek silahlara ve düşmanlığa tövbe ederek kucaklaştılar.

 5000’e yakın kişinin katıldığı barış yemeği hep birlikte yenildi, Yemek dualarla son buldu.

     

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER