banner6

59 kişiye 5 ay hapis cezası

Adana’da “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” yönünde dava açılan davada, 59 kişiye 5 ay hapis cezası verildi. Hapis cezası günlüğü 20 TL’den olmak üzere 3000 TL para cezasına çevrildi.

59 kişiye 5 ay hapis cezası

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” yönünde dava açılan davada, 59 kişiye 5 ay hapis cezası verildi. Hapis cezası günlüğü 20 TL’den olmak üzere 3000 TL para cezasına çevrildi.

Ankara’da 13 Mart 2016 tarihinde Güven Park’taki sivilleri hedef alan teröristlerin bombalı aracı infilak ettirmesi sonucu 36 kişi ölmüş ve çok sayıda kişi yaralanmıştı. Bu olay ile ilgili 15 Mart 2016 tarihinde Adana’da basın açıklaması yapmak isteyen Emek ve Demokrasi Güçleri ile polis arasında olaylar çıkmıştı. Eyleme katılanlar hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” yönünde dava açıldı. 63 kişinin yargılandığı dava dün Adana 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla yargılanan bazı sendika yöneticileri ile avukatları katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan bazı sendika yöneticileri, üzerlerine atılı suçlamayı reddedip barış taleplerini dillendirmek için en demokratik haklarını kullandıklarını ve bunun suç olmadığını belirterek beraatlerini talep etti. 10.’su gerçekleşen karar duruşmasında 59 kişi 5 ay hapis cezası almış hapis cezası günlüğü 20 TL’den olmak üzere 3000 TL para cezasına  verildi. Yargılanan üç kişi hükmün geri bıraktırılmasından yararlanmış bir kişi ise yaşamını kaybettiği için davadan düştü.

Konuyla ilgili duruşması sonrası basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel okudu. Yüksel, “13 Mart 2016 Pazar günü akşam saatlerinde Ankara’da Atatürk Bulvarı, Güvenpark yanı, otobüs duraklarının bulunduğu bölgede, Kızılay’da, halkımıza yönelik gerçekleştirilen saldırıda çok sayıda kişi yaşamını yitirmişti. Katliamı lanetlemek üzere 15 Mart 2016 tarihinde Adana’da bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri basın açıklaması gerçekleştirmek istemiş fakat basın açıklaması polisin güç gösterisine dönüşmüştü. Basın açıklamasına yapılan müdahalede onlarca kişi yaralanmış ve hastanelere kaldırılmıştı.” dedi.

5 ay hapis cezasına çarptırıldıklarını belirten Yüksel, “Basın açıklamasına dönük Adana 11. Asliye Ceza’da “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” gerekçe gösterilerek “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 32/1, TCK nun 53 maddesi” ile ilgili dava açılmıştı.  Bugün 11. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 10. Duruşmanın sonucunda 59 kişi 5 ay hapis cezası almış hapis cezası günlüğü 20 TL’den olmak üzere 3000 TL para cezasına dönüştürülmüştür. Yargılanan üç kişi hükmün geri bıraktırılmasından yararlanmış bir kişi ise yaşamını kaybettiği için davadan düşmüştür.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42