banner6

Adana Gastronomide UNESCO yolunda

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı / Adana Gastronomi Şehri Başvurusu için Adaylık Komitesi Toplantısı yapıldı.

Adana Gastronomide UNESCO yolunda

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı / Adana Gastronomi Şehri Başvurusu için Adaylık Komitesi Toplantısı yapıldı.

 Bir otelde düzenlenen toplantıya Adana Valisi Süleyman Elban, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve bazı ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantının ilk bölümü basına açık gerçekleştirildi. Adana’nın UNESCO Gastoronomi Şehri  2021 adayı olması ile ilgili bilgiler verilerek toplantı başladı. Toplantıda verilen bilgilerde UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaştığı programa katılım, zanaat ve halk sanatları, tasarım, sinema, gastronomi, edebiyat, müzik ve görsel sanatlar alanında gerçekleştirildiği aktarıldı.

Ardından ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  konuyla ilgili söz aldı. Karalar, projenin kente yapacağı katkılar hakkında bilgiler verdi. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olarak değil de, tüm Adana’nın projesi olarak algılanması gerektiğini dile getiren Karalar, projenin iki amacının olduğunu anlattı.  

 Adana'nın gastronomisiyle öne çıkan şehirler arasında olduğunu vurgulayan Karalar, "Şehrimiz, binlerce yıllık tarihsel deneyimden süzülerek gelen tarımsal üretim kabiliyeti, yeme içme alışkanlıkları, gastronomi bilgisi ve köklü mutfak kültürüyle öğreten, öğrenen ve insan yetiştiren bir ekosistemdir. Adana'nın tüm bu özellikleri UNESCO'dan gastronomi şehri unvanı almak üzere sunulacaktır. Bu unvan, Adana'nın gastronomi alanında ekosistem olma özelliğini geliştirecek ve güçlendirecektir." dedi.

Karalar, çok kapsamlı bir turizm eylem planı yaptıklarını belirterek, “Herkes mahallesindeki görüşünü, turizme katkı koyabileceğini düşündüğü Adana’nın bir özelliğini bize rahat ulaştırsın diye ‘sehircilikatolyesi.org.tr’den rahatlıkla girilebilmesini sağladık. Bütün Adanalıların bu bilgileri bize vermesi çok önemli. Katılımcı olmaları açısından da bu Türkiye’de bir ilk. Gastronomi alanında UNESCO alanına dahil olmak bizim en çok ihtiyacımız olan istihdamı, refahı arttıracaktır” şeklinde konuştu.

 Adana Valisi Süleyman Elban ise, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın tek düzeye verilen mücadele olduğunu aktardı. Ağa katılmanın kente inanılmaz bir katkı koyacağını belirten Vali Elban, “Böyle bir ağın içinde olmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Böyle bir ağa dahil olmak, böyle prestijli bir unvanla anılmanın Türkiye'de, en fazla da gastronomi alanında Adana'nın hakkı olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bildiği, kabul ettiği bir konunun uluslararası düzeyde de belirlenmesini istiyoruz. Dolayısıyla işimiz çok da zor değil. Günlük yaşadığımız, bildiğimiz şeylerin bir disiplin, format içerisinde tüm dünya tarafından bilinmesini arzu ediyoruz.  Günlük yaşadığımız, bildiğimiz şeylerin bir disiplin, format içerisinde tüm dünya tarafından bilinmesini arzu ediyoruz.”diye konuştu.

 Adana’nın yaratıcı şehirler konusunda var olan 7 dalda olması gerektiğini anlatan Elban, “Herkesin bu projeye dahil olması gerekli. Gastronomi alanında bu ağda olmak Adana’nın hakkı. Ancak sadece gastronomi ile değil belirtilen 7 alanda ağda yer almaması gerekiyor Adana’nın. Şimdi astronomi alanında ağda olur, iki sene sonra ise diğer alanlarda yer alır. Hatta 7 alan bile az gelir ve yeni ağa eklenmesi gereken konuları Adana proje olarak UNESCO’ya sunar” ifadelerini kullandı.

UNESCO Gastronomi Şehirler Ağı’na dahil olmanın önemine dikkat çekerek, “Her şehrin kendine göre bir iddiası olabilir. Ya da birçok şehrin belirli özellikleri de tanınıyor olabilir ama bunu ulusal ve uluslararası düzeyde belirli çerçeve içerisinde bu ağa dahil olan konuşlar bağlamında tanımlamak ve dünyaya tanıtmak çok önemli. Bunun da uzman bir kurum tarafından da kabul edilmesi o ağa dahil edilmesi o şehre de inanılmaz bir tescil getiriyor. Her şehir böyle bir prestijden yararlanmak isteyecektir. Böyle bir ağın içerisinde olmanın Adanamız için avantaj olacağını düşünüyoruz” dedi.

 Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İpek Sabah Aynal ve proje uzmanı İskender Cem Leblebici'nin sunumlarının ardından toplantı basına kapalı sürdü.

 UNESCO hakkında;

2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, tanıtım ve görünürlüklerini artırmayı hedefliyor. UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaştığı programa katılım, zanaat ve halk sanatları, tasarım, sinema, gastronomi, edebiyat, müzik ve görsel sanatlar alanında gerçekleştiriliyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42