banner6

Adana Lezzet Festivali’ne 270 bin kişi katıldı

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde ‘Büyük Akdeniz Şöleni’ temasıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Adana Lezzet Festivali’ne 270 Bin kişi katıldı.

Adana Lezzet Festivali’ne  270 bin kişi katıldı

Bayram BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana Valiliğinin ev sahipliğinde ‘Büyük Akdeniz Şöleni’ temasıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Adana Lezzet Festivali’ne 270 Bin kişi katıldı.

Hazırlıkları aylar öncesinden başlayan ve ülke gündemine etkinlikleriyle damgasını vuran Adana 3. Lezzet Festivali sona erdi. Her yaştan insanın yurt içi ve yurt dışından katılım sağladığı festival bu yıl tahmin edilen rekorunu kırdı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş festival öncesi yaptığı açıklamada yerli ve yabancı 260 bin kişinin festivale katılmasını beklediklerini söylemişti. Festivalin sona ermesinin ardından resmi katılımcı sayısı 270 bin olarak açıklandı. Festivale 100 firma katılırken, 100 üzerinde stant açıldığı öğrenildi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Renkli görüntülere sahne olan Lezzet Festivali’nde gastronomi şovlarının yanı sıra, Seyhan Nehri üzerinde görsel su şovları da yapıldı. Festivale katılanlar Adana ve diğer bölgelerin ve hatta diğer ülkelerin yöresel yemeklerinden tatma imkanı buldu. Çocuklarıyla birlikte alana gelenler için özel çocuk oyun alanları da düşünüldü. Yapay duvar tırmanış alanlarında emniyet kemerlerini takan çocuklar duvara tırmandı. Kaydıraklardan kayan ve çocuklar için oluşturulan Go Kart alanlarında eğlencenin doruğunu yaşan çocuklar yoğun talebin olması nedeniyle sıraya girdi.

REKOR DENEMESİ OLUMLU SONUÇLANDI

Hatıra fotoğraflarının çekildiği festivalde, Adana Lezzet Festivali’nin en merak edilen etkinliklerinden olan  ‘tek şişte et pişirme” ile Guinness Rekorlar Kitabı rekoru kırılma denemesi de yapıldı. Yaklaşık yarım ton etin kullanıldığı ‘tek şişte et pişirme” denemesi olumlu sonuçlandı. 2.5 metrelik 100 parçadan oluşan toplam 250 metrelik mangalda etler pişirildi. Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi ve Resmi Hakemi Şeyda Subaşı Gemici’nin gözetiminde yapılan ölçümde pişirilen parça et uzunluğunun 233,6 metre olduğu tespit edildi. Ve Adana bir rekoru daha kırarak ismini tarihe kazımış oldu.

ŞOVLAR YAPILDI

Rekor denemesinin ardından Cumartesi gününün akşamında katılımcılar görsel şovlarla coştu. Gün boyunca birbirinden lezzetli yerel yemeklerin tadını çıkaran ziyaretçiler, Seyhan Nehri kıyısında havai fişek eşliğinde ışık ve flyboard gösterisiyle eğlencelerine eğlence kattı.  Görsel şöleni izleyebilmek için birbiriyle yarışan ziyaretçiler, etkinliği cep telefonlarıyla görüntüledi.  

Festivalin son gününde de vatandaşlar edata sel olup alana aktı. Birbirinden güzel lezzetlerden tadan vatandaşlar festival sayesinde Adana’yı da dolaşarak kent ekonomisine katkı koydu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER