banner6

Adana'nın sorunları "sehrimiz.org"da

Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Adana’da katılımcı bir mekânsal dönüşümü mümkün kılacak yeni AB projesi kapsamında web uygulamasını tanıtıyor.

Adana'nın sorunları "sehrimiz.org"da

ADANA (İLKHABER) - Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Adana’da katılımcı bir mekânsal dönüşümü mümkün kılacak yeni AB projesi kapsamında web uygulamasını tanıtıyor.

Uçan Balon Derneği, kamusal bir mekânda birçok farklı grubun katılımıyla oluşturacağı kamuya açık kent bostanını kurmak ve yöntemi yaygınlaştırmak için Avrupa Birliği’nden 21 bin Euro fon kazandı…

Adana’da 1996 yılından beri faaliyet gösteren Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği’nin, Polonyalı ortağı Kalkınma Politikası Vakfı ile birlikte kentte katılımcı yöntemlerle mekânsal dönüşümü mümkün kılmaya yönelik hazırladığı yeni AB Projesi, geçtiğimiz Mayıs ayında Avrupa Komisyonunca desteklenmeye hak kazandı.

Kalkınma Politikası Vakfı’nın, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Hibe Programı kapsamında hazırladığı “Gençlik Kentsel Hareket Laboratuvarı: Dezavantajlı Gençlerin Kamusal Alan Karar Verme Programlarına Katılımı Aracılığıyla Sivil Toplum Diyaloğuna Dâhil Edilmesi Projesi” Avrupa Komisyonu’ndan 198 bin Euro destek almaya hak kazandı. Türkiye’de iki kentte yürütülen projenin Adana’daki ortağı Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği ile İstanbul’daki ortağı TOÇEV-Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı.

Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) tarafından yürütülen proje kapsamında Mayıs ayından bu yana gerçekleştirilen etkinliklerden bir tanesi de Adana’da yaşayan hemşerilerimizin kentsel sorunlarını ve şikâyetlerini iletebilecekleri bir web uygulaması. Bu uygulama 11 Kasım 2019 tarihinde kullanılmaya başlıyor. Sehrimiz.org adresinden hizmet verecek uygulamanın Adana Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi ile entegre çalışması ve böylelikle şikayetlerin belediyece takip edilip hizmet sunmasını kolaylaştırması amaçlanıyor.

Web uygulamasının tanıtıldığı toplantıya katılan Uçan Balon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı.

“Derneğimiz, uzun yıllardır şehrin çocuk ve gençleri için gerek iç gerek dış fon kaynaklarını kullanarak proje hazırlama ve yürütme kabiliyeti yüksek bir kurumdur. Bugüne kadar hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Yeni projemizin temel hedefi Adana’da pek çok farklı kesimin katılımını sağlayarak bir takım gereksinimleri karşılayabilecek bir mekânsal dönüşüm gerçekleştirmek... Bunu yapabilmek için çeşitli yöntemler kullanmayı hedefliyoruz. İşte bu yöntemlerden birisi de halkın belediye ile iletişimini artıracak ve doğrudan katılımını sağlayabilecek sehrimiz.org web sitesi. Bugün burada bu siteyi tanıtmak üzere toplandık”.

Aksu sözlerine “Aralık ayı başında ise İstanbul ve Polonya’dan da gelecek mimarlar ve mimarlık öğrencilerinin ve daha da önemlisi halkın katılımı ile Güzelyalı mahallesinde bir mekânı hep birlikte kent bostanına dönüştüreceğiz. Bu dönüşümü bir laboratuvar ortamı gibi yeni yöntemleri deneyerek hep beraber yapacağız ve yine bu mekânı hep beraber kullanacağız” diyerek devam etti. Nisan ayında başlanan proje 12 ay boyunca devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42