banner6

Adana'da 381 fahri trafik müfettişi açığı var

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Balcı, Adana'da trafikteki araç sayısına göre 977 fahri trafik müfettişi olması gerekirken, bu rakamın 261 olduğuna dikkat çekti.

Adana'da 381 fahri trafik müfettişi açığı var
Adana'da 381 fahri trafik müfettişi açığı var

 

   ADANA (İHA) - Adana İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Balcı, Adana'da trafikteki araç sayısına göre 977 fahri trafik müfettişi olması gerekirken, bu rakamın 261 olduğuna dikkat çekti. Balcı, İçişleri Bakanlığı'nca 318 kişiye daha 'fahri trafik müfettişliği' yetkisi vermesine rağmen, kentteki açığın 398 olduğunu açıladı. 

  'Fahri Trafik Müfettişleri Bilgilendirme Toplantısı', Adana Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Kent genelinde görev yapan fahri trafik müfettişlerinin katılımıyla düzenlenen oturuma İl Emniyet Müdürü Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Balcı başkanlık yaptı. Balcı'ya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amiri Hayrettin Selbi de eşlik etti. Fahri trafik müfettişlerince kent genelinde bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaların değerlendirildiği toplantıda yaşanan sorun ve sıkıntılar masaya yatırılarak, çözüm yolu arandı, görüş ve öneriler ışığında daha verimli bir çalışma ortamı oluşturulması konusu görüşüldü.

  Adana'da görevlendirilen fahri trafik müfettişi sayısının 286 olduğunu, bunun 25'inin vefat ve istifa gibi nedenlerden dolayı fahri trafik müfettişliğinin iptal edildiğini vurgulayan Murat Balcı, şu anda faal olan 261 trafik müfettişi olduğu bilgisini verdi. Balcı, "Adana'daki fahri trafik müfettişi sayısı, kentteki kayıtlı araç sayısına göre 977 kişi olması gerekiyor. Bu kapsamda da fahri trafik müfettişliği için daha önce başvuruda bulunan 193 kişiyle birlikte toplam 318 kişinin müracaatları alınarak, isimleri İçişleri Bakanlığı'na bildirildi. Bakanlık, bu isimlere onay verse dahi şu anda Adana için halen 398 fahri trafik müfettişi eksikliği bulunuyor" dedi.

  Fahri trafik müfettişlerinin, tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak, 'Trafik Suçu İhbar Tutanağı' düzenledikten sonra bir hafta içinde en yakın trafik birimine bunu teslim etmeleri gerektiğini anlatan Balcı, trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerilerini bildirebileceklerini anlattı. Fahri trafik müfettişlerinin, aynı zamanda da yer ve zaman sınırı olmayıp, Türkiye'nin dört bir yanında görevli sayıldığını ifade eden Balcı, bu görevlerini yürütürken de adil ve tarafsız olmak zorunda olduklarının altını çizdi.

  Balcı, fahri trafik müfettişlerinin, teknoloji yoluyla (radar, alkometre, kantar vb. teknik cihazlar ile) tespit edilen trafik suçları ile ilgili olarak kesinlikle tespit tutanağı düzenleyemeyecekleri uyarısında bulunarak, bunun yanında araç durduramayacakları gibi sürücülerle muhatap olamaz, belge ve evrak kontrolü yapamayacaklarını vurguladı. Balcı, fhri trafik memurlarının, hazırlamış oldukları tutanaklarında silinti ve kazıntıya meydan vermeden, tükenmez kalem ile okunaklı bir şekilde doldurulması zorunluluğu taşıdığını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42