banner6

Adana'da "Çağdaş Mimarlık" sergisi

Mimarlar Odası Adana Şubesi, Koleksiyon Mobilya ile Türk Serbest Mimarlar Derneğince organize edilen "Çağdaş Mimarlık" sergisi Adana Koleksiyon Merkezi'nde açıldı.

Adana'da

Adana’da ‘Çağdaş Mimarlık'sergisi


ADANA(İLKHABER) - Mimarlar Odası Adana Şubesi, Koleksiyon Mobilya ile Türk Serbest Mimarlar Derneğince organize edilen “Çağdaş Mimarlık” sergisi Adana Koleksiyon Merkezi’nde açıldı. ACE Mimarlıktan A.Can Ersan ve Orçun Ersan, CAG Mimarlıktan Celal Abdi Güzer’in projeleri 21 Haziran 2012 tarihine kadar sergilenecek.

Mimarlar Odası Adana Şube Yönetimi ile mimarlar, Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı ve üyeleri, Seyhan Kaymakamı Savaş Ünlü, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizir, ÇÜ. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Gürçınar, Adana, Ankara koleksiyon temsilcileri ile çok sayıda sanatseverin katıldığı serginin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı,”Bu sergi odamız ve TSMD’nin ilk defa Adana’da birlikte gerçekleştirdiği bir etkinlik. Bunun devamını getireceğiz. Biz bu kararı alalı iki ay oldu ama 3 Nisan tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı bir yönetmelikle bugün Türkiye’de ruhsat alan projelerde Sicil Durum Belgesi istenmediği ortaya çıktı. Mimarlar Odası kendi yönetmelikleriyle ya da Büyükşehir Belediyelerdeki yönetmeliklerle mesleki denetimi devam ettireceğini söylediğinde 14 Nisan Cumartesi günü bir genelge daha yayınlandı. Bunları tüm mimarlar bir arada güç birliği içerisinde olmak gerektiğini vurgulamak için söylüyorum. 25 Nisan’da bir genelge daha yayınlandı. Projelerin üzerinde hiçbir kaşe bulunmayacak dendi. Biz tüm mimarlar hatta TMMOB’ye bağlı bütün odalar bu mücadelemizi vereceğiz. Artık AKP hükümetine karşı birlik ve beraberlik zamanıdır. Bu konuda tüm meslektaşlarımı Mimarlar Odasında, Serbest Mimarlar Derneğinde çalışmaya davet ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”dedi.

“MİMARLIĞIN SAHİP ÇIKTIĞI

ORTAK DEĞER VE İLKELER VAR”

Adana’da olmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren CAG Mimarlık Kurucusu Celal Abdi Güzer,” Mimarlık ortamında bazı değerlerin paylaşıma ve tartışmaya açılması çok önemli. Giderek artan medyatik baskınlık altında bir tür ana eksenin yarattığı değerlere kendiliğinden angaje olmaya başladık. Bunlar zaman zaman belki iyi yerlere götürüyor zaman zaman farkındalık sorunu yaratıyor. Bunun için bu imaj bombardımanının her zamankinden fazla olduğu ortamda projeleri birlikte konuşmak tartışmak çok önemli. Bu proje Ankara’dan, İstanbul’dan başladı. Giderek yayılıyor. Adana katkısını ben çok önemsiyorum. Anadolu’da çok nitelikli ürünler, örnekler var. Bunların tanıtılmasını, mimarlık ortamına sunulmasını çok önemsiyorum. Bir başka boyut eğitim. Üniversiteler çok yayıldı. Mimarlık Fakültelerinin dinamiklerini kentin ve mimarlığın dinamiğiyle buluşturmak, karşılıklı geri beslemeler almak çok önemli bunlarda bu tür etkinlikler aracılığıyla oluyor. Burada sergilenen projelerin çoğu aslında mimarlarının kendi dünyalarını, ideolojilerini, mimarlığa yaklaşımlarını temsil ediyor. Mimarlığın sahip çıktığı bazı ortak değerler ve ilkeler var. Bu gün bunların çokça ve hızlı bir şekilde erozyona uğradığını görüyoruz üzüntüyle izliyoruz. Bir tanesi müellif haklarının telif haklarının bunlara yönelik olarak kurumsal ve örgütlü çaba ve bilincin bay pas edilmeye devre dışı bırakılmaya çalışılması buna yönelik olarakta sanıyorum mimarlar bir bilincin yaratılmasına yönelik bir toplumsal dayanışmanın yaratılmasına yönelik olarakta çalışıyorlar.”şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42