banner6

Adana'da engellilere jet hızıyla maaş

Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İpek Kobaner, evde bakım ücreti almak için kendilerine başvuran bin 900 kişi için 8 özel ekip kurarak günde 70 dosya incelediklerini söyledi.

Adana'da engellilere jet hızıyla maaş

Adana'da engellilere jet hızıyla maaş

 

 

  ADANA (İHA) - Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İpek Kobaner, evde bakım ücreti almak için kendilerine başvuran bin 900 kişi için 8 özel ekip kurarak günde 70 dosya incelediklerini söyledi.

  Kobaner, yaptığı açıklamada, 2006 yılında o günkü ismiyle Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın engellilere ailesinin daha kaliteli ve sağlıklı bir ortamda bakabilmesi için "evde bakım ücreti" adı altında başkasının bakımana muhtaç olan engellilere maaş bağlanma sisteminin başlattığını hatırlattı.  Kobaner, Adana'da 2006 yılından buyana başvuran engellilerin incelendikten sonra maaş bağlandığını ancak kendisinin ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un göreve gelmesiyle engellilerin daha iyi şartlarda yaşam sürdürmeleri için daha büyük çaba harcadıklarını belirtti.

  Kobaner, il müdürü olduktan sonra Vali Coş'a bir rapor sunarak başvuru yapan bin 900 engellinin maaş almak için sırada beklediğini bunlara kurum tarafından hiç gidilmediğini söylediğini anlatarak, "Sayın valim 'hemen devletin engelliye el uzatması' gerektiğini söyledi. Bunun üzerine ben daha önce 5 olan ekip sayısını 8'e çıkardım. Belediye ve kaymakamlıklara ulaşarak onlardan destek aldım. Daha sonra bu 8 ekibe başvuru yapan engellilerin evine gittikleri zaman nasıl soru sorması, onlarla nasıl konuşması, evde nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan 1 günlük seminer düzenledim. Bu seminere bizzat bende katıldım. Bu seminerin ardından ise 12 Mart 2012'de bize başvuran ve hiç gidilmeyen engellilere tek tek ulaşmaya başladık" diye konuştu.

  Kobaner, bin 900 engelli vatandaşa 3'er kişilik uzman kişilerden oluşan ekiple gece-gündüz tarama yaptıklarına dikkat çekerek şunları kaydetti:

  "Taramalara bizzat bende katıldım. Gittiğimiz çoğu evde kanepesi bile olmayan ailler gördük. Bu nedenle çalışmaları daha da hızlandırarak 2 ay gibi kısa sürede bin 900 engelliden incelenmeyen 150 dosya kaldı. Bu incelenmeyen 150 dosyayı da mayıs ayının sonuna kadar bitireceğiz. Biz sadece nisan ayında 440 engelliye maaş bağladık. Bizim gece-gündüz çalışıp yorgunluğumuz maaş bağlanan ailelere tekrardan gittiğimizde onların yüzündeki mutluluk ve evlerindeki yaşam koşullarını iyileşmesiyle bitiyor."

  Şuanda Adana'da 18 bin 224 engellinin evde bakım ücreti olarak ayda 634 TL ücreti aldığını anımsatan Kobaner, ayda sadece Adana'da engelliye 8 milyon 220 bin 641 TL para verildiğini vurguladı. Kobaner, evde bakım ücreti almak isteyen vatandaşların kendilerine hastaneden alacakları raporla başvurdukları zaman kendilerine yardımcı olacaklarını başvurudan en geç 3 gün sonra evlerinde olacaklarını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER