banner6

Aldırmaz: Hedefimiz engelsiz kent, engelsiz ülke

Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Zihni aldırmaz, engelli sorunlarının çözümünde sadece kurumların çabalarının yeterli olmayacağını söyledi

Aldırmaz: Hedefimiz engelsiz kent, engelsiz ülke
 

 

Aldırmaz: Hedefimiz engelsiz kent, engelsiz ülke

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Engelsiz kent, engelsiz ülke" sloganıyla hareket ettiklerini, öncelikli amaçlarının Adana'yı engellilerin rahatça yaşamlarını sürdürebilecekleri bir kent haline getirmek olduğunu söyledi. 

  10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan Zihni Aldırmaz, engelli sorunlarının çözümünde sadece kurumların çabalarının yeterli olmayacağını, bu konuda toplumun tüm kesimlerinin duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Aldırmaz, "Engelli vatandaşlarımızın nüfusun yüzde 10'dan fazlasını oluşturmaktadır. Engellilerin sorunların duyarlı olmak ve onların günlük yaşam içinde rahatlıkla yerlerini alabilecek şartları oluşturmak çağdaş toplumun gereğidir. Engelli olmak kimsenin tercihi değildir ve herkes bir engelli adayıdır. Engelliler toplumla bütünleştirilmesi, rahatlıkla yaşamlarını sürdürecek koşulların oluşturulması çok önemlidir. Bu konuda hepimize görev düşmektedir. Bu konuda yerel yönetimlere de önemli görevler düşmektedir. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana engellerin sorunlarını çözebilmek için yoğun bir çalışma başlattık" dedi.

  Öncelikli olarak Adana'nın önemli cadde ve bulvarlarını engelsiz hale getirdiklerini hatırlatan Aldırmaz şöyle devam etti:

  "Özellikle 'Akıllı Dokunuş' projesi kapsamında Adana'nın birçok cadde ve kavşağı engellilerin rahatça kullanabileceği hale getirildi. Trafik ışıkları görme engelliler için sesli uyarı sistemi ile donatıldı. Hedefimiz Adana'nın tümünde engelli yurttaşlarımızın hiçbir engel ile karşılaşmadan rahatça yaşamlarını sürdürmesini sağlayacak ortamı hazırlamaktır. Temmuz ayında 'Engelliler Yasası' yürürlüğe girecek. Bu yasanın uygulanması için en hazır kentlerden biriyiz. Adana'daki tüm binaların da engelsiz hale gelmesi için çalışma yürütüyoruz. Hedefimiz tüm kamu binalarını engelsiz hale getirmek. Bunu yapamayacak kurumlara da belediye olarak biz yardımcı olacağız. Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak bizim görevimizdir. Tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışıyoruz.î

  Toplumların çağdaşlık düzeyinin engellilere olan yaklaşımıyla ölçüldüğünü belirten Zihni Aldırmaz, "Bu duygu ve düşüncelerle Engelliler Haftasını kutluyor, engellilerin sorunlarının çözüldüğü, onların daha iyi yaşam koşullarına kavuştuğu günler diliyorum" şeklinde konuştu.

  

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER