banner6

Aldırmaz'a Paris'ten çok anlamlı teşekkür

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce yeniden dizayn edilerek "Abidin Dino Sanat Parkı" adı verilen çalışma ses getirdi

Aldırmaz'a Paris'ten çok anlamlı teşekkür
Aldırmaz'a Paris'ten çok anlamlı teşekkür

 

 

  ADANA (İHA) - Abidin Dino'nun Paris'te yaşayan eşi Güzin Dino, "Abidin Dino Sanat Parkı"nı yeniden dizayn ederek, içerisine dünyaca ünlü sanatçılar Abidin Dino, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal'in bronz heykellerini yerleştiren Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a 'teşekkür mektubu" gönderdi. 

  Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasının yanındaki park yeniden dizayn edilip "Abidin Dino Sanat Parkı" adıyla halkın kullanımına açılması sanat camiasında büyük ses getirirken, ünlü sanatçının eşi Güzin Dino'yu da duygulandırdı.

  Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a Paris'ten mektup gönderen Güzin Dino, "Abidin ve arkadaşları için yapacağınız park için resimlerinden 15 tanesini röprodüksiyonda kullanmanız için hiçbir mahzur yoktur. Bu teşebbüsünüz için sizi kutlar ve çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

  Dünyaca ünlü Adanalı sanatçıların bronz heykellerini yaptırmaktan ve "Abidin Dino Sanat Parkı"na yerleştirmekten çok mutlu olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Bu onurlu ve gururlu günümüzde Adanalı sanatseverleri yanımızda görmek istiyoruz. Açılışın yapılacağı 5 Haziran 2012 salı günü saat 18.00'de tüm halkımızı, tarihi ana tanıklık etmeye davet ediyoruz" dedi.

  Öte pandan; açılışa Abidin Dino'nun baba dostu ünlü yönetmen Ali Özgentürk, Orhan Kemal'in oğulları Işık ve Nazım Öğütçü ile Adanalı sanatçı Menderes Samancılar katılacak.

  5 Haziran 2012 Salı günü, Saat: 18.00 da yapılacak olan açılış töreni ünlü Keman Sanatçısı Suat Erdem ve piyano sanatçısı İclal Funda Erdem'in dinletisiyle süslenecek.

  Açılış töreni esnasında parkta Dino'nun eserlerinin röprodüksiyonları sergilenirken, Büyükşehir Belediyesi Üst Fuaye Salonunda ise, aynı eserlerin orijinalleri görülebilecek. Fuayedeki serginin açılışı saat 18.45'de gerçekleştirilecek.

  Aynı gün saat 20.00'da Sinematek'in katkılarıyla Adana Sanayi Odası Hacı Sabancı Salonu'nda, 'Abidin Dino'nun Sinemacılığı' üzerine, Ali Özgentürk'ün katıldığı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER