banner6

Alparslan: Sağlığımıza tedbir bekliyoruz

Gıda üretiminin kesintiye uğramaması ve artarak sürdürülmesinin, emek yoğun bir alan olan gıda sektörü çalışanlarının sağlığının korunmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

Alparslan: Sağlığımıza tedbir bekliyoruz

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Gıda üretiminin kesintiye uğramaması ve artarak sürdürülmesinin, emek yoğun bir alan olan gıda sektörü çalışanlarının sağlığının korunmasına bağlı olduğuna dikkat çeken Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, “Aşı uygulamalarında gıda üretim zincirinde yer alanlar, ikinci öncelikli gruplar arasında sayılmıştır. Toplumun en temel ihtiyacı olan gıdanın; üretim, sanayi, lojistik ve perakende aşamalarında çalışanların pandemiye karşı korunması için Covid 19`a karşı biran önce aşılanmasıdır” dedi.

Her geçen gün artan nüfus ile birlikte artan gıda ihtiyacı, bu ihtiyaca cevap vermek için üretimde yapılan artış kadar, gıdanın tarladan üretim, işleme, saklama ve vatandaşa ulaşma noktasında önemli yer teşkil eden ve mühendislerin de yer aldığı tüm çalışanlar büyük önem taşıyor.

Gıda konusunda mühendislerin de önemine dikkat çeken Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, “Bugün tüm dünya büyük bir salgının ile mücadele içerisinde. Unutulmamalıdır ki, söz konusu toplum sağlığı ise, bizler toplumun birer ferdi olarak tabii ki üzerimize düşeni yapmalı, kendimizi, yakınlarımızı ve dolayısıyla toplumu tehdide karşı korumalıyız. Bunda tartışılacak bir durum yoktur. Ayrıca diğer birçok ihtiyacımızı erteleyebilsek te, su ve gıda, ertelenebilecek ihtiyaçlardan değildir. Gıdaya erişimin hiçbir koşulda aksamayacağı yani en azından bu günkünden daha geriye gitmeyeceğinin güvencesi verilmelidir.

İşte bu noktada çok önem arz eden Gıda mühendisliği; gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadarki tüm süreçlerde sağlığa uygun, güvenli ve kaliteli üretilmesi, gıda üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, gıda maddelerinin depolanması, üretilen gıdaların kalite kontrollerinin yapılması, gıda alanında araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi konularında büyük önem taşımaktadır” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona (Covid-19) pandemisine değinen Alparslan, “Ülkemizde resmi makamlarca ilk Covid 19 vakasının teşhis edildiğinin ilan edilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bu süre içerisinde başta sağlık personelleri olmak üzere toplum olarak ciddi mücadeleler verildi, telafi edilemeyecek bedeller ödendi. Yaşamını yitirenlerin acısı uzun yıllar yüreklerde derinden hissedilecektir” diye konuştu.

Gıda üretiminin kesintiye uğramaması ve artarak sürdürülmesi, emek yoğun bir alan olan gıda sektörü çalışanlarının sağlığının korunmasına bağlı olduğunu belirten TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, gıdanın; üretim, sanayi, lojistik ve perakende aşamalarında çalışanların pandemiye karşı korunması gerektiğini ve bu bağlamda gıda çalışanlarının Covid 19`a karşı biran önce aşılanması gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu;

“Pandeminin ilk zamanlarında yaşanan belirsizliğin, bilimin ışığında gösterilen çabaların sonucunda özellikle de aşının uygulanmaya başlanması ile umuda dönüştüğü söylenebilir.

Bu süreçte, her ülke kendi gerçekliği ve yöneticilerin yönetsel anlayışları çerçevesinde pandeminin olumsuz etkisine az ya da çok maruz kalmıştır.

Son birkaç ayda gelinen aşamada ise artık aşılamanın kitlesel uygulamaları beklentisinin en üst seviyeye çıktığı söylenebilir. İnsan sağlığının ve hatta insanlığın geldiği seviyenin turnusolu ise tam da bu aşamada karşımıza çıkmaktadır.

Biz gıdanın bir insan hakkı olduğunu ve bu yönüyle salt ticari bir meta olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederken aşının da aynı ve hatta vicdanları daha da kanatacak şekilde algılandığını ve üretim uygulama süreçlerinde ticari kaygılar bir yana aynı zamanda ülkeler arası diplomatik bir argümana dönüştüğünü görmekteyiz.

Resmi açıklamalarla gerçeklikler arasındaki çelişkiyi takip etmekte bile zorlandığımız ülkemizde, aşının tedarik ve uygulamasındaki ağırdan almanın farkındayız.

Dünya ölçeğinde ve ülkemizde yaşanan (Covid-19) salgını, insanların bağışıklık sisteminin güçlenerek sağlıklı yaşayabilmesi için yeterli ve sağlıklı gıda ile temiz suyun gerekliliğini ve önemini bir kez daha göstermiştir.

Salgın sürecinde başta sağlık gelmek üzere, ulaşım, gıda üretim ve dağıtımı işlerinin yaşamımızın sürdürülebilmesinde önemli işlevi bulunduğu görülmektedir. Pandemi boyunca üretimin durmadığı gıda sektöründe çalışanların ve binlerce gıda mühendisinin sokağa çıkma yasağında da çalışmaya devam ettiği göz ardı edilmemelidir. Üretimden satışa kadar gıdanın her aşamasında ve resmi kontrollerde görev alan meslektaşlarımızın bu zorlu dönemi sağlıkla geçirebilmeleri alınacak tedbirler ile mümkündür.

İlgililerce aşı uygulamalarında gıda üretim zincirinde yer alanlar ikinci öncelikli gruplar arasında sayılmıştır. Ancak, gıda üretiminin kesintiye uğramaması ve artarak sürdürülmesi, emek yoğun bir alan olan gıda sektörü çalışanlarının sağlığının korunmasına bağlıdır.

Toplumun en temel ihtiyacı olan gıdanın; üretim, sanayi, lojistik ve perakende aşamalarında çalışanların pandemiye karşı korunması görevi tüm aciliyeti ile yetkililerin önünde durmaktadır. Günümüz için bunun en önemli uygulaması ise gıda çalışanlarının Covid 19`a karşı biran önce aşılanmasıdır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42