banner6

“Altın yumurtlayan” mavi gözlü kazlar Türkiye’de

Almanya’da gördüğü altın yumurtlayan diye tabir edilen Endem ırkı kazları Türkiye getirerek kaz çiftliği kurarak tesisleşmenin ilk adımını attı.

“Altın yumurtlayan” mavi gözlü kazlar Türkiye’de

BAYRAM BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)- Bir girişimci Almanya’da gördüğü altın yumurtlayan diye tabir edilen Endem ırkı kazları Türkiye getirerek kaz çiftliği kurarak tesisleşmenin ilk adımını attı.

Adana Sera - Bahçe Fuarı ve Seracılık, Bahçecilik, Fidancılık, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı’na bir firma tarafından getirilen kazlar katılımcıların ilgi odağı oldu. Altın yumurtlayan kaz olarak tabir edilen Alman Endem Irkı mavi gözlü kazları görenler kazlarla birlikte hatıra fotoğrafları çektirmeyi ihmal etmedi. Görüntüsü ile diğer kazlardan büyük olan bu kazları görmek isteyenler 9 Kasım tarihine kadar fuar alanına gidebilecek.

FUARA KATILDILAR

Altınkaz firması olarak fuara katılan firma yetkililerinden Edip Yıldırım ile görüştük. Sorularımızı yanıtlayan Yıldırım firmaları ve firmalarında bulunan kaz ırkları ile ilgili bizlere bilgiler verdi. Almanya’da gurbetçi olarak giden Edip Yıldırım burada yaklaşık 30 yıl kaldı. Bu süreç içerisinde Almanya’da bulunan ve ilgisini çeken kazlar konusunda araştırmalar yapan Yıldırım, Türkiye’ye döndükten sonra kaz çiftliği kurmaya karar verdi.

ENDEM IRKI KAZLAR

Almanya’da ki Endem ırkı kazlarının literatürdeki en büyük kaz ırkı olarak geçtiğini belirten Yıldırım, “Eti ve tüyü kaz türleri arasında en değerli olarak geçer. Bir diğer adı da ‘Altın yumurtlayan kaz’ olarak geçer. Saf ırklardır bunlar. Bu ırklara Alman Emden deniliyor. Canlı ağırlık kiloları 15’e kadar çıkıyor. Tüyleri çok değerli bu kazların. Aynı zamanda etleri de çok lezzetli, sofralık olarak kullanılıyor. Diğer kazlarımız ise yine Almanların Türkiye’de Mars Kazı olarak tanımlanan kazlar. Asıl ticari ırklar onlar. Bu kazlarında canlı ağırlıkları 7 ila 9 arasında değişiyor.” dedi.

YÜKSEK YUMURTA VERİMİ

 Bu kazların yumurta verimlerinin yüksek olduğunu anlatan Yıldırım, “Yumurta verimleri güzeldir bu kazların. Yavru ölümleri çok azdır. Almanya’dan getirdik. Mavi gözlü hepsi. Onların tüyleri çok önemli, döl oranları yüksek. Bizde bu işe yeni başladık sayılır. 3 yıllık bir şirketiz. Talep yüksek. Büyük bir entegre tesisi ilk defa Elazığ’a biz kurduk. Damızlık bölümleriyle, civciv bölümleriyle, kesim hanesi, paketlemesine kadar hepsini yapacağız inşallah.” diye konuştu. 

YAVRU FİYATI 60 LİRA

Kaz yavrularının fiyatlarının 60 Türk Lirası’na satıldığını dile getiren Yıldırım, “Bu kazların yavrularını 60 Türk Lirası’na satıyoruz. Büyük yavrularımızı ve anaçlarımızı  200 Türk Lirasına satıyoruz. Kesimlik olarak da kilosunu toptan olarak 45 Türk Lirası’na, prakende olarak da 55 Türk Lirasına satıyoruz. Yumurta fiyatlarımız ise 30 Türk Lirası’dır. Yumurta fiyatlarını tabiî ki yüksek bulanlarda var. Ama markasını görünce alıyorlar. Kaz yumurtası yemeklik değildir.” şeklinde konuştu.

YUMURTALAR ÜRETİM AMAÇLI

Edip Yıldırım kazların yumurtalarının üretim amaçlı olduğunu vurgulayarak, “Üretim amaçlıdır bu yumurtaları. Belirli sayıda zaten kazlardan yumurta alıyoruz zaten. Senelik 30 ila 60 tane arası yumurta alıyoruz. Zaten bir insana tanesi 30 lira yumurtanın derseniz kimse evine yemeklik olarak almaz. Yumurta alması gerçekten çok zahmetli. Değerli olduğu için genelde üretim amaçlı kullanılıyor.  Bir kazın ticari olabilmesi için en az yılda 25’in üzerinde yumurta yapması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

20 ÇEŞİT KAZ VAR

Türkiye’de kazların fiyatlarını değiştiğini ve 20 çeşit kazın bulunduğunu işaret eden Yıldırım, “Kaz fiyatları değişiyor. Türkiye’de 20’nin üzerinde kaz çeşidi var. Yurt dışından getirdiklerimizin et oranları yüksek olduğu için fiyatları biraz daha pahalı oluyor. Örnek verecek olursak aynı zamanlarda doğan ve büyüyen aynı şartlarda beslenen kazların farklı ırk kazların kiloları farklı olabiliyor. Bu nedenle kilosu fazla olan daha fazla ücret ile satılıyor. O nedenle değerleri daha yüksek oluyor. Şuanda biz kaz etinden daha çok kazanıyoruz. Ama ileriki dönemde tüy konusunda da girişimlerimiz var. 20 doların üzerinden satılıyor kilosu.” dedi. 

ETİ VE TÜYÜ ÇOK DEĞERLİ

Emden kazının eti ve tüyünün çok değerli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Kazımızın tüyü oldukça değerlidir. Lüks otellerde, büyük giyim markaları hep kaz tüyü kullanırlar. Kayakçıların giydiği montlarda, pahalı markaların ürettiği montlarda kaz tüyü kullanılır. Kaz tüyünün özelliği de terlemeyi önlerken, çok sıcak tutar ve hafif olma özelliğine sahiptir. Bu özellikleri nedeni ile çok tutulur ve talep görür” şeklinde konuştu.

 
İŞE BAŞLADIK

Bu kazlar konusunda karar verip işe başladıklarını anlatan Yıldırım, “Almanya’daki çiftçilerle birebir temas halindeydim. Bizzat yerine gidip, gördüm. Bunun Türkiye’de üretebileceğini düşündük ve alt yapı çalışmalarımızı yaptık. Neden daha önce bu tür bir girişimde bulunulmamış gibi faktörleri inceledik. İlgimiz çekti ve Almanyalı çiftçiler bizi ikna ettiler. İlk olarak Almanya’daki çiftçilerle birebir çalıştık. Çok rahat Türkiye’de üretilebileceğine karar verdik ve başladık. Ayrıca yurt dışına çıkarılmasında bir sıkıntı olmadığını da gördük ve çok rahatlıkla bunu Türkiye’ye getirebildik.” dedi.

 
MEŞHUR KAZIN TAHTI TEHLİKEDE

Emden Kazlarının, Türkiye’nin en meşhur kazı olan Kars Kazları’nı tahtından edeceğini konusunda görüş belirten Yıldırım, “Kazımız, Kars kazını tahtından edecek gibi görünüyor. Kars Kazı’na göre iki katı et oranı var. Yine Kars Kazına göre yumurta verimi 4 kat daha fazladır. Tüy bakımında kıyaslanmayacak bir fark vardır. Emden Kazı’nın tüyleri çok değerlidir. Bunları biz laf olsun söylemiyoruz. Bilimsel olarak da baktığımızda en değerli kaz ırkı olarak geçiyor. Belgelerle ortadır. Yemeklik kaz ırkı diye geçer ve kaz ırkları arasında en değerli ırk olarak görünür” ifadelerin kullandı

   

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 19:30

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42