banner6

Avuka'dan muhteşem sergi

Gazetemizin Mardin Temsilcisi, 37. Kişisel Fotoğraf Sergisi'ni İstanbul Bayrampaşa Belediyesi'nde açtı

Avuka'dan muhteşem sergi
Avuka’dan muhteşem sergi

 

HABER MERKEZİ – İLKHABER Gazetesi’nin Mardin Temsilcisi Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka, 37. Fotoğraf Sergisi’ni İstanbul Bayrampaşa Belediyesi Sergi Salonu’nda açtı. 6 gün açık kalan muhteşem sergiye gelenler muhteşem eserleri büyük bir beğeniyle izledi. 

184 adet 50X60 ile 30X40 ebadındaki fotoğraflarının sergilendiği serginin açılış kurdelasını Nevşehir eski Valisi  emekli Vali Asım Hacı Mustafaoğlu, Eski Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, Bayrampaşa Belediye Başkanı Ali Osman Emrehan,  ünlü Ressam İsmet Yedikardeş, bestekar  ses sanatçısı Orhan Akdeniz, Halk Türküleri Sanatçısı Mahmut Mardinli, Gazeteci Araştırmacı Yazar emekli Edebiyat Öğretmeni Gülşen Kafkas, Avukat Ali Kermoğulu, İş adamı  Selahattin  Aygüler, Osman Bakırcı, İstanbul Cumhuriyet Baş savcı vekili  emekli savcı Halil Avuka ve Gümrükler Başmüdürü emekli Nihat  Avuka birlikte kesti.

Avuka burada yaptığı kısa konuşmasında “Mardin’i görmeyenler kendilerinde bir boşluk olduğunu kabul etsinler. Çünkü Mardin  7 bin yıllık tarihiyle, dinler ve diller arasındaki kardeşlik, birlik ve beraberliğin harmanlandığı ve hiçbir ülkede bulunması mümkün olmayan bir kardeşlik şehridir.”dedi.

Belediye Başkanı Ali Osman Emrehan da sergiyi gezerken,”Ben daha evvel Mardin’e gittim, ne insanlarına, ne  tarihi güzelliklerine ve ne de 7 bin yıllık hoşgörüsüne doyabildik. Mardin çok güzel herkesin gitmesini tavsiye ederim.”dedi.

Bayrampaşalılar sergiyi gezerken yaptıkları  konuşmalarda, “Mardin, dünya gündeminde olan bir kent. Tarihi ile dinler ve diller arasındaki hoşgörü mozaikliğinin örnek alınması gereken bir şehirdir. Bu şehirde 7 bin yıldır Türk, Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Yezidiler birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşamaktadırlar. Bu mozaik, Mardin’de yaşayan insanların birbirine bağlılığının bir göstergesidir. Bu şehrin değeri çok yüksektir.” diye konuştular.

Sergiyi gezenler, yaptığı süper çalışmadan dolayı Avuka’yı tebrik ederek devamını diledi.

ADNAN AVUKA KİMDİR?

Adnan Avuka Mardin Savurkapı Mahallesinde, 01.07.1950  yılında doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Mardin’de tamamladı. Okul yıllarında atletizm sporuna olan ilgisi, 1966 – 1974 yılları arasında başladı ve Türkiye genelinde oldukça iyi dereceler almasını sağladı. Muharrem Dalkılıç, Şükrü Aban, Ahmet Keten gibi ünlü maratoncularla yarıştı.

1966 yılında gazeteciliğe amatör olarak başladı. Türk Haberler Ajansı, Yeni İstanbul Gazetesi, Tercüman Gazetesi, Yeni Asya, TRT Mardin Temsilciliğini 12 yıl sürdürdü. 1975 yılından bu yana Hürriyet, Hürriyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Cumhuriyet Gazetesi, Güne Hakimiyet, İlkhaber ve Mardin Sesi  gazetelerinde muhabirlik yapmaktadır. Gazetecilikteki başarısından dolayı 15 kez değişik yıllarda “Yılın Başarılı Gazetecisi” seçilirken, fotoğraf dallarında da birçok derecelere girdi ve fotoğraf dallarında 15 defa ödül aldı.

Başbakanlık Tanıtma Fonu Genel Sekreterliği’nin katkıları ile başta Mardin, Ankara, İstanbul, İzmir’de sergi açtı. Kendi imkanları ile bugüne kadar 36 ilde sergi açtı. Adnan Avuka 23 Kasım 2011 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açılışını yaptığı sergide de Bursalıları hayran bırakmıştı. Avuka, sadece Türkiye’de değil uluslar arası sergilere de imza attı.

Avuka, 24 Haziran 2001’de Suriye Arap Cumhuriyeti Halep’te, 17 Ağustos 2002’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 3 Nisan 2005’de Mısır’ın başkenti Kahire’de, 18 Mayıs 2007’de ABD’de Newyork’ta, 25 Ekim 2007’de Suriye Arap Cumhuriyeti Başkenti Halep’te ve 27 Kasım 2008’de Suriye Arap Cumhuriyeti Halep’te de sergi açarak Mardin’in ve Türkiye’nin tanıtımında önemli bir katkı sağlamıştı. 

Adnan Avuka, resmi olmayan sergiler de açtı. Avuka, Irak/Bağdat, Almanya/Nida ve Suriye/ Kamışlı ilçesinde de eserlereni teşhir etmenin sevincini yaşadı.

Adnan Avuka 3 yıl Başkanlık yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği Mardin Şubesi’nin aynı zamanda kurucusudur. Ancak  bu dernek imkansızlıklar yüzünden kapatılmıştır.

Adnan Avuka şu anda Türk Spor Yazarları Mardin İl Temsilcisidir. 1976 yılından bu yana Atletizm Uluslar arası Milli Hakemlik görevini yürütmektedir.Ayrıca “Uygarlığın Sesi, Tarihin Tanığı Mardin” isimli tanıtım CD’si bulunmaktadır. Adnan Avuka çektiği fotoğrafları bir araya getirip şu anda 7. baskısı çıkmış olan kitabını ilk defa Türkçe, İngilizce ve Süryanice olarak basılmıştır.

Avcuka evli ve biri erkek ikisi kız olmak üzere üç çocuk babası ve üç torun sahibidir.

Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka bu kadar sergiyi açmasının sebebini dünyanın hiçbir ülkesinde bulunması mümkün olmayan medeniyet zenginliğine sahip olan Mardin Şehrini tanıtmak olarak açıklalıyor.

Ve Adnan Avuka şöyle diyor:

“Mardin’i görmeyen bir kimse kendisinde boşluk olduğunu kabul etsin...”

Ve de ekliyor:

“Herkesi Mardin’e davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42