banner6

Avukatlardan adliye protestosu

Adana Barosu üyesi avukatlar ve bazı siyasi parti mensupları Adana adliye binasının yetersizliği nedeni ile eylem yaptı.

Avukatlardan adliye protestosu

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Eski Adliye binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup ellerinde “ek bina değil, tek bina”, “Adana Sahipsiz değildir”, “cezaevlerine değil, çağdaş adliyeye yatırım yapın” şeklindeki dövizler ile adliye binasının yetersizliği protesto etti. Burada konuyla ilgili basın açıklaması yapan Adana Barosu Başkanı Gazi Mengücek Çıtırık, kentte adalet hizmetlerinin tek çatı altında verilmesine olanak sağlayacak yeni bina yapılması gerektiğini belirterek, Adana'da yargı hizmetlerinin dörde bölündüğüne ve taşımalı şekilde yapıldığına dikkat çekti. Çıtırık, adalet hizmetlerinin verildiği ana binaya 2002 yılında girdiklerini anımsattı. Aradan geçen sürede bu binanın ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini, kentin nüfus ve iş yoğunluğunun arttığını belirten Çıtırık, koridorların PVC ile bölünerek mahkeme kalemleri oluşturulduğunu ifade etti.

Çıtırık, Adalet Bakanlığı tarafından baroların görüşleri alınmaksızın ek binalara taşınılarak soruna çözüm bulunmaya çalışıldığına işaret ederek, "2012 yılında Özler Caddesi'nde bulunan ek binaya geçilmiş, 2013 yılının haziran ayında havaalanı yolunda bölge adliye mahkemelerine tahsis edilmiş binada gerekli tadilat yapılmak suretiyle ek bina 2'ye taşınılmıştır. Adana'da bugün yargı hizmetleri dörde bölünmüş ve taşımalı şekilde yapılmaya devam etmektedir. Bölünmüş ve taşımalı adalet sonucunda, vatandaşların adalete erişiminin, hak arayışının temsilcisi olan meslektaşlarımız duruşmalara yetişememekte, dosyalarda yapılacak işlemlerde zamanında gidememektedir. Bu durum ise hak kayıplarına neden olmaktadır." diye konuştu.

Yüreğir'de yeni adliye binası için bir taşınmazın kamulaştırılarak Adalet Bakanlığına tahsis edildiğini bildiren Çıtırık, yeni binayla ilgili aradan 4 yıllık zaman geçmesine rağmen ihale sürecine gidilemediğini kaydederek, “2010 Nisan ayında Yüreğir ilçesi Köprülü Mahallesinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğü karşısındaki taşınmaz yeni Adliye için kamulaştırma kararı ile Adalet Bakanlığı'na yer tahsisi yapılmıştır. Bu 4 yıllık zaman dilimi içerisinde Adana Adliyesi Projesi tamamlanarak bir türlü ihale aşamasına getirilememiştir. Bölge İstinaf ya da Bölge Adliye Mahkemeleri olarak bilinen, ancak, ne zaman faaliyeti geçeceği belirli olmayan, hakimi-savcısı, personeli atanmayan, belirli olmayan mahkemeler binası ile ilgili ihale yapılıp, temeli atılmıştır" dedi.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER