banner6

Barış Pınarı Harekatı’na Manastır’dan destek

Türkiye’de bulunan azınlık cemaatleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin   Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan askerler için bir araya gelerek dua etti.

Barış Pınarı Harekatı’na  Manastır’dan destek

ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)- Türkiye’de bulunan azınlık cemaatleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin   Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan askerler için bir araya gelerek dua etti.

Mardin Deyrulzafaran Manastırı'nda Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman ve ilin üst düzey yöneticileri ve Türkiye’de bulunan Rum ve Ermeni cemaati, Ortodoks Ermeniler Ruhani Lideri Değabah Sahak Episkopos Maşalyan, Süryaniler, Musevi cemaati, Turanidin ve Midyat Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Timeteos Samuyel Aktaş, İstanbul Ankara ve İzmir Süryani Kadim Metropoliti Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Mardin ve Diyarbakır Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Filüksinos Saliba Özmen, Adıyaman ve Çevre iller Süryani Ortodoks Metropoliti Mor Grigorios Melki Ürek, Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı, Keldaniler, Keldani Asuri Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Mgr. François Yakan katıldığı etkinlikte Barış Pınarı Harekatına destek verildi.

Duaların edildiği etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.  Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriyel Akyüz’ün yönettiği ayinde, Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler söylendi. 

  Metropoliti Saliba Özmen ayin sonunda yaptığı açıklamada, evrensel bir ilkenin ve insani bir ışığın etkisiyle toplumsal barışı, istikrarı, huzuru yüceltmek için bir araya geldiklerini söyledi. 

  Törende TSK’nın terör unsurlarına karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan askerlerin selameti için, Türkiye'nin bekası ve savaş mağduru Suriyelilerin sağ salim vatanlarına kavuşabilmesi için topluca dua edildi. 

  İstanbul Ankara ve İzmir Süryani Kadim Metropoliti Mor Filüksinos Yusuf Çetin, "Biz Süryaniler 5 bin 500 senedir bu topraklarda yaşıyoruz. Osmanlı döneminde, cumhuriyet döneminde hep devletimizin yanında yer aldık. Ülkemizin kalkınması için hem dua ediyor ve kalkınması için destekliyoruz. Ordumuz için dua ediyoruz. Ordumuzun askerler için dua ediyoruz. Şehitlerimize tanrıdan rahmet diliyoruz, gazilerimize şifa diliyoruz. Ailelerine teselli ve sabır diliyoruz. Bu ülke hepimizin ülkesi. Büyük geniş bir aile oluşturuyoruz. Hepimiz aynı geminin içindeyiz” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER