banner6

Barış Pınarı Harekâtı’na destek

Türkiye'deki 81 ilin oda ve borsaları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin "Barış Pınarı Harekatı"na desteklerini duyurmak üzere eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Adana’da sanayi ve ticaret odaları ile kalkınma ajansı, ziraat odaları, esnaf ve sanatkâr odaları ve sendika temsilcileri de Barış Pınarı Harekâtı’na destek amacıyla ortak açıklama yaptı.

Barış Pınarı Harekâtı’na destek

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Türkiye'deki 81 ilin oda ve borsaları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin "Barış Pınarı Harekatı"na desteklerini duyurmak üzere eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Adana’da sanayi ve ticaret odaları ile kalkınma ajansı, ziraat odaları, esnaf ve sanatkâr odaları ve sendika temsilcileri de Barış Pınarı Harekâtı’na destek amacıyla ortak açıklama yaptı.

Adana Sanayi Odası(ADASO)’nda yapılan açıklama öncesi konuşan ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, ”Sanayiciler olarak Barış Pınarı Harekatı’nın destekçisiyiz. Hatta burada yapacağımız toplantının ardından Şanlıurfa’ya gideceğim. Orada Türkiye İhracatçılar Meclisi tüm delegeleriyle bir toplantı yapıyoruz. Bizde burada devletimize, milletimize ve askerimize sahip çıkmak için tüm STK’lar ile buradayız. Birliğimizi, dirliğimizi kimsenin yıkamayacağının inancındayız” dedi.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç de bu birliktelik olduğu müddetçe bu ülke hep başaracaktır diyerek, “Bir haftayı geride bırakan Barış Pınarı Harekâtı’mız çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Önemli olan biran önce harekatın başarıya ulaşarak askerimizin sağ salim ülkemize geri dönmesi. Adana’daki tüm STK’lar olarak bir aradayız. Vatanımızın birlik ve beraberliği, bölünmez bütünlüğü konusundaki hassasiyeti için bu birlik ve beraberliği gösterdiğimiz taktirde bu milletin sırtı hiçbir zaman yere gelmeyecek ve gelmez de.” Diye konuştu.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe ise, “Ülkemiz gerçekten bir milli beka mücadelesi içerisinde. Bizlerin bu harekatta Adana olarak destek vermek önemli bir görevdir. Harekat inşallah sorunsuz olarak neticelenir. Adana olarak devletimizin arkasındayız” ifadesine yer verdi.

Ardından tüm katılımcılar adına ortak açıklamayı okuyan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır” dedi.

Harekatın amacının bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmek olduğuna değinen Kıvanç şu ifadelere yer verdi;

“Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır.

Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır.

Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.

Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.

Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler.

Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.

Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.

Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.

Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.

Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.

Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun”

Ortak açıklamaya katılan kurumlar ise şöyle;

“Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Ceyhan Ticaret Odası, Ceyhan Ticaret Borsası, Kozan Ticaret Odası, Kozan Ticaret Borsası, Adana Barosu, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Hak İşçi Sendikalar Konfederasyonu, Türk-İş Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyon Bölge Temsilciliği, Memur-Sen İl Temsilciliği, Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilciliği, Türkiye Emekliler Derneği, Yüreğir Ziraat Odası, Seyhan Ziraat Odası, Sarıçam Ziraat Odası, Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Genç İş İnsanları Derneği, Çukurova Genç İş Adamları Derneği, Adana İş Kadınları Derneği, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği, Adana Kamu Müteahhitler Derneği, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği, Adana Bizde Varız Destekleme Derneği, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu, ADSİAD ve Türkiye Ayakkabıcı Sanayicileri Derneği..

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42