banner6

Barışık: Korsan taksi yasasını destekliyorum

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kazım Barışık Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün "Otopark Mafyası" ve "Korsan Taksilere" karşı hazırladığı yasa teklifini desteklediğini açıkladı.

Barışık: Korsan taksi yasasını destekliyorum

Barışık: Korsan taksi yasasını destekliyorum


 

ADANA(İLKHABER) - TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Adana Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kazım Barışık Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün “Otopark Mafyası” ve “Korsan Taksilere” karşı hazırladığı yasa teklifini desteklediğini açıkladı.

Başkan Barışık, “Korsan Taksi” Yasası’nın kabulü için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan da taksici esnafı adına yardım istedi.

Barışık, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sadece İstanbul’da 30-40 bin dolayında korsan taksi bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin her ilinde korsan taksilerin olduğunu bunun taksici esnafının ekmeğine göz dikme, bakmakla yükümlü olduğu ailesinin ekmeğine haksız bir şekilde ortak olma manasına geldiğini vurgulayarak, yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye’de Taksici esnafının rahat bir nefes alacağını bildirdi.

Taksimetresi olan ruhsatlı taksi ile korsan taksi arasında önemli bir ücret farkı olduğunu bildiren Barışık, '''Korsan taşımacılık yasalara aykırı olduğundan her yönüyle devlete zarar vermektedir. Korsan taksiler nedeniyle esnafımızın kazancı bir hayli azalmıştır. Bu tıpkı korsan kitap, korsan CD satışlarında olduğu gibi emek hırsızlığıdır. ”dedi.

Akaryakıta ve yedek parçaya sürekli zam geldiğini ancak taksi fiyatlarının aynı şekilde artmadığına dikkat çeken Barışık, “Türkiye genelinde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu verilerine göre kayıtlı 97 bin kişiyi bulan ancak kayıtlı olmayanlarla birlikte 100 binin üzerinde olduğunu tahmin ettiğimiz Taksici esnafımız ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerle birlikte yüz binlerce kişiyi ilgilendiren bu konunun TBMM’ye getirilerek üzerinde ciddi bir şekilde durulması bizleri memnun etmiştir.

Korsanlar yüzünden kayıt altındaki taksici esnafımız iş yapamaz haldedir. Vergisini veren, primini yatıran, istihdam oluşturup kendine düşen her türlü yükümlüğü yerine getiren kayıtlı taksicilerimiz ve bizler, haksız şekilde ekmeğimizi gasp edenlere karşı özellikle Sayın Başbakanımızdan bu yasa teklifinin bir an önce görüşülerek yürürlüğe girmesi için yetkililere gerekli talimatları vereceğine inanıyor, güveniyor ve camia olarak gönülden arzu ediyoruz.” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42