banner6

Bayram ve sonrası sağlıklı beslenme

Bayramı sağlıklı geçirmek için önerilerde bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Tabi öncelikle Ramazan ayı boyunca metabolizma hızı yavaşladığı için, bayramda aşırı yeme sonucunda daha hızlı kilo artışı görülebileceğini unutmamalıyız. Bayram süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için özellikle fazla şeker ve şekerli gıdaların tüketmekten uzak durmalıyız” dedi.

Bayram ve sonrası  sağlıklı beslenme

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Koca Ramazan ayı geldi geçti ve şimdi üç gün sürecek bayram zamanı.. Tabi Ramazan ayı, oruç tutanlar için bir ay süren ve artık alışılmış olan beslenme ve yaşam şeklinin değişmesi demek.. Bunun yanında, sıcakların da artık kendini göstermesi ve günlerin daha da uzaması ile birlikte beslenme şekli de değişecek.

Tüm bunların yanında son bir buçuk yıldır tüm etkisi altına alan Coronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında uzun süredir evde geçirilen zaman ve buna Ramazan ayında alınan kapanma gibi sıkı önlemlerle birlikte bunun daha da artması ile karşı karşıya kaldık.

Tedbirler kapsamında geçtiğimiz yıl ile birlikte iki yıldır Ramazan ayında kalabalık iftar yemeklerinden, buluşmalardan doğal olarak sağlığımız için vazgeçmek zorunda kaldık. Bayramda da yine aynı şekilde tedbirlere uymak zorunda olduğumuzu da unutmayalım.

Ayrıca Coronavirüs (Covid-19) pandemisi ile mücadele çerçevesinde son iki haftalık kapanma kapsamına 3 günlük Ramazan Bayramı’nın da dahil olduğunu hatırlamakta fayda var.  Tabi zaruri ihtiyaçların karşılanması için market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek.

Bayramların normalde tatlı ve hamur işleri gibi gıdaların en çok tüketildiği günler olarak öne çıktığını belirten uzmanlar, Ramazan Bayramı'nda bir aylık oruç sonrası beslenme düzenine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Ayrıca Ramazan boyunca tutulan oruçlar nedeniyle uzun açlığa alışan vücudumuzun, oruç sonrası birden fazla yemek yemeye bağlı sorunların yaşanabileceğini belirtiyor.

Peki! Tüm bu uyarılarla birlikte Bayramda nasıl beslenmeliyiz? Günlük öğün sayısı ve beslenme düzeninin değiştiği Ramazan ayı sonrası neler yapılmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Ramazan sonrası sağlıklı beslenme konusunda gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Öncelikle her zaman dikkat çektiğimiz konu daima sağlıklı beslenmedir. İşte bu bağlamda bir aylı oruç sonrası da bu konuya dikkat çekmekte fayda var. Ramazan ayı süresince değişen öğün saatleri ve beslenme düzeninden sonra normal yemek düzenine geçişte dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

Bayramı sağlıklı geçirmek için önerilerde bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, şu bilgilere yer verdi;

“Tabi öncelikle Ramazan ayı boyunca metabolizma hızı yavaşladığı için, bayramda aşırı yeme sonucunda daha hızlı kilo artışı görülebileceğini unutmamalıyız. Bayram süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için özellikle fazla şeker ve şekerli gıdaların tüketmekten uzak durmalıyız.

Bayramda ister istemez tatlı ve hamur işleri fazla olacaktır ve sık sık ikramlarda karşımıza çıkacaktır ve hal böyle olunca da tüketim de artacaktır. Bir aylık oruç sonrası, yani Ramazan Bayramı ile birlikte vücudumuz normal beslenme düzenine girecektir. Burada bayramda da kontrollü beslenmek gerektiğini unutmayalım..

Zaten her zaman düzenli ve dengeli beslenmenin sağlıklı bir yaşamın olmazı olduğunu söyleriz. Bunu iyi bilmek gerekir. Çünkü sağlıklı yaşam için dengeli ve düzenli beslenmek şart. Oruç tutanlar için iki öğün yemek yeme nedeniyle kişilerin beslenme alışkanlıkları oruç sonrası değişebilmektedir.

Oruç ayının sona ermesi ile birlikte bayramda normal yeme düzenine geçildiğinde ister istemez fazla yemek yeme eğilimi olabilmekte, bu durum beraberinde mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa neden olabilmektedir.

Ramazan boyunca tutulan oruçlar nedeniyle değişen beslenme düzeni, bayramla birlikte normale dönecektir. Fakat uzun açlığa alışan vücut fazla yemek yemeye bağlı sindirim sisteminde problem yaratabilir.

Tabi tutulan bir aylık oruç süresince küçülen mideniz fazla yemek yediğinizde rahatsız olabilir. O bakımdan 3 ana öğün tüketmeye dikkat etmeli, ana öğünlerin arasına sağlıklı atıştırmalıklar eklenmelidir. Böylelikle öğün sayısının arttırılması ile metabolizma çalışmasına da katkıda bulunulmuş olacaksınız.

Havaların ısınmasıyla yaz meyveleri de piyasaya çıkmaya başladı. Ara öğün olarak yaz meyveleri, süt, ayran tercih edebilirsiniz.

KAHVALTI ÖNEMLİ

Öncelikle bayramda tatlılar ve hamur işlerindeki artışlara dikkat etmeliyiz. Güne kaliteli bir kahvaltı ile başlamalı, hafif ama tok tutan besinler tercih edin. Kahvaltıda alacağınız Peynir, yumurta, süt gibi protein içeriği yüksek ve tok tutan besinler, tam tahıllı ekmek ve söğüş sebzeler ile aldığınız lif miktarınızı arttırabilirsiniz.

Bayramda çikolata, şeker, tatlı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ama küçük porsiyonlar halinde tercih edilmelidir. Taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran vb. içecekler sunulabilir.

Boş kalori olarak değerlendirilen miktar olarak küçük ancak kalori olarak yüksek olan bu gıdalar sadece günlük alınan enerjinin artmasına neden olur. Bu durumda bayram sonrası tartıda kilo artışını görmemize neden olabilir.

Bu yüzden ziyarette ısrarla ikram edilen tatlıların porsiyonunu küçük tutmak çok önemli.. Mümkünse yanınızdakilerle paylaşın. Değişime önce kendi evinizden başlayın. Ağır şerbetli tatlılar yerine meyveli veya sütlü tatlılar ikram edin. Hazırladıklarınızı tüketmeleri konusunda da ısrarcı olmayın. 

GÜNDE ENAZ 2 LİTRE SU TÜKETİN

Su tüketimi yaşam boyunca önem arz eder. Bayram ve sonrasında da tüketilen sıvı miktarına özen gösterilmeli, günde ortalama 1,5 – 2 litre su tüketimine dikkat edilmelidir. Gün boyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekleri fazla miktarda tüketmemek gerekir. Bunların yerine evde hazırlayabileceğiniz soğuk çay, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, limonata gibi ürünler ile sıvı alımını arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Bayram boyunca alınan fazla enerjiyi harcamak için egzersiz veya yürüyüş yapabilir, günde 10 bin adım atabilirsiniz. Egzersiz veya yürüyüş yapmaya fırsatımız olmasa dahi mümkün olduğunca hareketli olmaya dikkat edilmelidir.

Tabi özellikle diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlığı, böbrek problemleri olanların ve diyet yapanların bayram süresince diyetlerine büyük özen göstermesi gerektiği unutulmamalıdır”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42