banner6

Belediye şirket işçilerine kadro talebi

Adana’da belediyelere ait şirket işçileri kadro talebi ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Belediye şirket işçilerine kadro talebi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da belediyelere ait şirket işçileri kadro talebi ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

 Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Adana Şubesi, belediye şirketlerinde çalışan işçilere kadro verilmesi talebiyle basın açıklaması için Heykelli Park'a sosyal medya üzerinden çağrı yaptı. Belediye şirketlerinde çalışan işçiler yapılan çağrıya uyarak çağrı yapılan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yanında bulunan Heykelli Park’ta toplandı. Çok sayıda işçinin yer aldığı alanda DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu bir açıklama yaptı. Belediye şirketlerinde çalışan işçilere kadro verilmesini istedi.

Belediye şirket işçilerinin uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakıldığını savunan Gündoğdu, “Sendikamız söz konusu ayrımcılık ve adaletsizliğe karşı “belediye işçileri de kamu işçisidir” diyerek eylemler basın açıklamaları yaptı. Her eylemimizde ve açıklamamızda; “gerçek kadro istiyoruz, belediye işçileri kamu işçisidir. Ayrımcılık son bulsun haklarımız verilsin” dedik.” ifadelerini kullandı.

Çalışanlara yönelik yapılan ya da yapılması planlanan kısmi düzenlemelerde belediye işçilerinin adının bile  geçmediğini anlatan Gündoğdu, “Kamu işçileri ve kamu çalışanlarına yönelik yapılan düzenlemelerden belediye işçileri yararlanamıyor ve düzenlemelerin dışında tutuluyor. Kamu hizmetleri bir bütün olup merkezi ya da yerel ayrımı olmaksızın kamu çalışanları  işçi/memur  eliyle yürütülür. Kamu çalışanlarının -işçi ya da memur ayrımı yapmaksızın, merkezi ya da yerel hakları iyileşecekse toplu olarak iyileştirilmelidir. Bu durumdan hem Hükümet hem de belediye işverenleri sorumludur” dedi.

Belediye şirket işçilerine ilave tediye hakkının tanınması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, “Belediye şirket işçilerinin kadro ve ilave tediye hakkı verilmelidir. 696 sayılı KHK ile beraber kamuda çalışan taşeron işçilerden merkezi idarede bulunanlar doğrudan kadroya geçerken; belediyelerde çalışan işçiler ise ne yazık ki kadro yerine belediye şirketlerine geçiş yapmıştır. Bu durum 450 bine yakın belediye işçisinin ayrımcılığa uğramasına ve hak mağduriyetine neden olmuştur. Bunun en somut örneği, kamu işçilerinin yararlandığı 52 günlük ilave tediye hakkından belediye şirketlerinde çalışan işçilerin yararlanamamasıdır. KİT’lerde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı bulunurken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı olmaması da ayrıca hukuksuzdur. Bu mağduriyet bir an önce sona erdirilmeli ve belediye şirketlerinde çalışan işçiler de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmelidir. İlave tediye hakkı ise derhal verilmelidir” diye konuştu.

Belediye şirket işçilerinin zorunlu emekli edilmesine son verilmesini isteyen Gündoğdu, “Zorunlu emeklilik uygulaması kaldırılmalıdır. 696 sayılı KHK ile geçişi yapılan işçiler Anayasa’ya aykırı bir uygulamaya maruz bırakılıyor. Bu kapsamdaki tüm işçiler emeklilik aylığına hak kazanmalarının ardından çalıştıkları kurumdan zorunlu olarak emekli ediliyor. Yıllarca kadroya geçme hayali kuran binlerce taşeron işçi kadroya geçtikten hemen sonra emekli olmak zorunda bırakılıyor. Hala yüz binlerce işçi benzer sorunlarla karşı karşıyadır. Bu durum Anayasa tarafından güvence altına alınmış çalışma hakkına ve eşitlik ilkesine açıkça aykırıdır. Yıllarca taşeronlarda asgari ücretle çalışan işçilerin bugün zorla emekli edilmek istenmesi, bu işçilerin asgari ücretin yarısı kadar bir emekli ücreti ile yaşamaya mahkûm edilmesidir. Bu ayrımcı uygulama bir an önce sona erdirilmeli ve gerekli yasal düzenleme bir an evvel yapılmalı, bu süreçte zorla emekli edilen binlerce işçiye yeniden işe geri dönüş imkanı sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gündoğdu talepleri şöyle sıraladı;

“Belediye işçilerinin sesi olan DİSK/Genel-İş, bugün buradan ilan ettiği talepleri, bundan sonra yurdun dört bir yanına daha güçlü taşımaya kararlıdır. Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Gelin sesimizi hep birlikte yükseltelim. Hükümet ve belediye işverenleri belediye işçilerinin bu sesine kulak vermelidir. Belediye şirket işçilerine kadro ve ilave tediye hakkı istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen işçilerin zorunlu olarak emekli edilmesini kabul etmiyoruz.”

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER