banner6

“Bir Damla Kan ile Yaşama Şans Ver”

Adana Valiliği’nin Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Türk Kızılay Adana Şubesi ve Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirdiği “Bir Damla Kan ile Yaşama Şans Ver” projesi kapsamında kan bağışı kampanyası okullardan büyük ilgi görüyor.

“Bir Damla Kan ile  Yaşama Şans Ver”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana Valiliği’nin Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Türk Kızılay Adana Şubesi ve Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirdiği “Bir Damla Kan ile Yaşama Şans Ver” projesi kapsamında kan bağışı kampanyası okullardan büyük ilgi görüyor.

Proje kapsamında Vehbi Necip Savaşan İlkokulu’nda yapılan kan bağışı etkinliği öğretmen, öğrenci ve velilerden büyük ilgi gördü. Öğrenci, öğretmen ve veliler kan bağışında bulunarak kampanyaya büyük destek verirken, bazı veliler evlerinde yaptığı yiyecekler ile kan bağışında bulunanlara ikramda bulunarak destek oldu.

Kampanya hakkında konuşan Türk Kızılayı Adana Kan Bağışı Merkezi’nde görevli Sara Doyuran, “Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında Kızılay ve Milli Eğitim İl müdürlüğü iş birliğinde ‘Bir damla ile yaşama şans ver’ projesi ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında da kan bağışında farkındalık etkinliklerimiz devam ediyor” dedi..

Kan bağışı kampanyasının okullarda büyük ilgi gördüğüne dikkat çeken Sara Doyuran, “Toplumumuz bu konuda gerçekten çok duyarlı ve bu ilgi hepimiz için çok sevindirici bir şey. Geçtiğimiz yıl Vehbi Necip Savaşan İlkokulu’muzda kampanya kapsamında büyük destek görmüştük. Bu yıl da yine aynı ilgi ve duyarlılığı görmekteyiz.

Bu kampanya kapsamında öncelikle okullarımızda öğrenciler, okul aile birliği ve veliler ile bir araya gelerek, kan bağışının önemini anlatıyoruz. Çocukların yaş gruplarına uygun, geleceğin kan bağışçıları kazanımı sunumunu yapıyoruz. Çizgi filmlerimiz var, onları minik yavrularımıza izlettik. Okula davet ettik ve ilginin çok iyi olduğunu gördük. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Adana olarak kan bağışına olan ilginin büyük destek gördüğüne değinen Sara Doyuran, “Adana Valiliği’nin Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Türk Kızılay Adana Şubesi ve Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirdiğimiz kampanyaya ilgi her yıl daha da artarak devam ediyor.

Kampanya başladığından bugüne yaklaşık 11 bin kişi kan bağışında bulundu ve okullarda 32 bine veliye bu konuda eğitim verildi. Şimdiye kadar kampanya kapsamında 125 bin kişiye ulaştık. Bu çok büyük bir başarı ve bu konuda Adanalı hemşerilerimize teşekkür ediyoruz” ifadesi kullandı.

“KATILIM YÜKSEK”

Vehbi Necip Savaşan İlkokulu Müdürü Ahmet Çağlar da kampanyaya destek olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Kan bağışı hepimiz için çok önemli bir davranış. Birguün hepimizin ihtiyacı olabilir. İnsani bir görev bence.. Biz de Vehbi Necip Savaşan İlkokul olarak böylesine güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmak ve kampanyaya destek vermek bizi çok mutlu etti.

Amacımız; öğrenci ve velilerimize bir farkındalık yaratarak bilinç oluşturmaktır. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da katılım çok iyi oldu. Bu bağlamda destek veren öğretmen ve velilerimize çok teşekkür ediyoruz” ifadesi kullandı.

Günün sonunda Türk Kızılayı Adana Kan Bağışı Merkezi’nden Sara Doyuran, okul müdürü Ahmet Çağlar’a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Kan ihtiyacı ve kan bağışı günümüzde büyük önem taşıyor. Gönüllü kan bağışçıları ise güvenli kan bağışının en önemli unsurudur. Gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışçısı oranları nüfusun yüzde 5-10’una ulaşırken, ülkemizde ise bu oran ancak yüzde 4 civarındadır. Ancak Türk Kızılayı bu kapsamda büyük çalışmalar yapmakta ve kan bağışı oranı her geçen gün artarak devam ediyor..

Ülkenin kan ihtiyacının yüzde 82'sini karşılayan Türk Kızılayı’nın hedefi ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamaktır. Kurum, ülke genelinde 17 Bölge Kan Merkezi, 64 Kan Bağış Merkezi ve 150’den fazla mobil kan bağış aracı ile hizmet veriyor.

Türk Kızılayı, hasta güvenliği açısından bağışlanan her kanı modern laboratuvarlarda testlere tabii tutuyor ve kanı ihtiyacı olan kişilere verilmek üzere hastanelere ulaştırıyor.

BAĞIŞÇI SAYISI ARTIRILIYOR

Adana Valiliği de, Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Türk Kızılayı Adana Şube Başkanlığı ve Türk Kızılayı Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda kan bağışına destek vermek ve bilinci oluşturmak için “Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” projesi yürütüyor.

Proje ile kanın acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaç olduğu gerçeğinden hareketle, güvenli ve yeterli kan tedariki için gönüllü ve daimi kan bağışçılarının sayısının arttırılması amaçlanıyor.

Okullarda iyilik, yaşama ve yaşatma, öğrenci ve velilerde kan bağışı konusunda farkındalık yaratmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve eğitim çevresinde kan bağışı bilinci oluşturmak amacıyla yürütülen proje Adana’da büyük ilgi görüyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42