banner6

Bisiklet yolu talebi

Adana Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu üyesi Ezo Üge, 12 ay bisiklet sporu yapmaya uygun olan Adana'da bisiklet yolunun bulunmayışının talihsizlik olduğunu vurguladı.

Bisiklet yolu talebi

Bayram BULUT/Özel Haber

ADANA (İLKHABER) – Adana Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu üyesi Ezo Üge, 12 ay bisiklet sporu yapmaya uygun olan Adana'da bisiklet yolunun bulunmayışının talihsizlik olduğunu vurguladı. Üge, “Bisikletli ulaşım için öncelikle bisiklet yolları, güvenli park yerleri, güvenli ulaşım gerekiyor ve en önemlisi (bisikletliye trafikte öncelik) algısını yerleştirmek gerekiyor. Ama gerçekler hiç bir zaman hayal ettiğimiz gibi olmadı” dedi.

Adana’da son dönemde bisiklet kullanımında ciddi bir artış yaşanma başladı. Maddi durumu kötü olan vatandaşların ulaşım aracı olarak kullandıkları bisiklet sayısı artıyor. Özellikle Seyhan İlçesi’nde kullanımı artan bisikletliler için bisiklet yolları bulunmuyor. Güvenli bisiklet kullanımını gerçekleştiremeyen bisiklet sürücüleri araçların arasında ezilme tehlikesi geçiriyor. Ulaşım amaçlı kullanılan bisikletliler bu durumdan sıklıkla şikayet ediyor.

BİSİKLET GRUPLARI BULUNUYOR

Bu kişilerin yanı sıra birde kentte çok sayıda bisiklet grupları bulunuyor. Bu bisiklet grupları her hafta çeşitli bisiklet turları düzenliyor. Ancak kent genelinde bisiklet yolu olmaması nedeniyle tura katılan bisikletli sürücüler trafikte zor anlar yaşıyor. Geçmiş dönem de kentte ‘Adana Bisiklet Çalıştayı’ önemli çalışmalar yapıldı. Ancak çalıştaylardan çıkan sonuçlar bir türlü yerel yönetimler tarafından kaideye alınmadı. 

KULLANICILARIN YAŞADIKLARI SORUNLARI ANLATTI

Bisiklet sürücülerinin yaşadığı sıkıntıları Adana Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu üyesi Ezo Üge ile görüştük. Ezo Üge, bisiklet kullanıcıları olarak yaşadıkları sıkıntıları bizlerle paylaştı.  Bisiklet kullanımının, sağlık, spor, çevre, tasarruf ve turizm açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Üge, “Kentlerde nüfusun artışı, endüstrileşme ile birlikte çevre sorunlarında ciddi gözlenirken, motorlu araçların çoğalması ile de  trafik çilesi her geçen gün arttırıyor. Sağlık, spor, çevre, tasarruf ve turizm açısından çok önemli bir yere sahip bisiklet.” dedi.

BİSİKLET KULLANIMINA UYGUN İKLİM

İklim itibariyle bisiklet kullanımı için kentin çok uygun olduğunu dile getiren Üge, “Coğrafi konum ve ılıman iklimi itibariye adana bisiklet kullanımı için çok uygun bir kent. Son birkaç yılda bisiklet kullanımı oldukça yaygınlaştı ama zaten Adana’da bisiklet kültürü zaten vardı. Özellikle eski yerleşim yeri olan Seyhan bölgesinde gelir düzeyi düşük insanların yıllarca ulaşım  aracı olmuştur ve olmaya da  devam ediyor.” diye konuştu.

BİSİKLET GRUPLARI BİSİKLET KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRIYOR

Ezo Üge, bisiklet gruplarının bisiklet kültürünün yaygınlaşması için önemli bir aracılık yürüttüğüne dikkat çekerek, “Bisiklet kültürünün yaygınlaşması adına Adana bisiklet gruplarının üzerine düşeni fazlası ile yaptıklarını görüyoruz. Akşam turları, hafta sonu turları, festivaller düzenleniyor ve bu ciddi bir emek, özveri. Peki yeterli mi? Adana’yı bisiklet kenti yapmak için? Hayır. Bisikletli ulaşım için öncelikle bisiklet yolları,  güvenli park yerleri, güvenli ulaşım gerekiyordu ve en önemlisi “Bisikletliye trafikte öncelik” algısını yerleştirmek  gerekiyordu ama gerçekler hiç bir zaman haya ettiğimiz gibi değildi” şeklinde konuştu.

BİSİKLET YOLU YOK

Bisiklet kullanıcılarının kendilerini güvende his etmediklerinin altını çizen Ezo Üge, “Bisiklet Yolu yok ve insanlar kendilerini güvende hissetmiyor, çünkü bisiklet ölümleri çok fazla yaşanıyor. Yaya ve bisikletlilere hiç saygı yok. Toplu taşıma araçları gibi bir gerçeğimiz var. Ciddi terör estiriyor ve bisikletlilerin hayatını tehlikeye atıyorlar. Esnaf tarafından işgal edilen kaldırımlarımız var. Sadece bu kaldırımlara bisikletliler için küçük dokunuşlar yapılsa çok şey değişir. Muhteşem mazgallarımız var. Biz bunlara katil mazgallar diyoruz. Katil mazgallar diyoruz çünkü o mazgalların dikine yerleştirme mantığını asla anlayamadık.  Trafikteki öfkeli sürücüler, bisiklet hırsızlığı var.” İfadelerini kullandı. 

BELEDİYELER SESİMİZİ DUYSUN

Belediyelerin seslerini duymalarını isteyen Ezo Üge sözlerini şöyle tamamladı;

“Peki bunlar önlenemez mi? Elbette önlenebilir. Belediyeler sesimizi duyar ve üzerine düşeni yapmaya çalışırsa, halk da üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecektir. Belediyelere sesimizi duyurabilmek için geçen yıl Adana Şehir plancıları Odası, Mimarlar odası ve Bisikletli yaşama inananlar olarak “Adana Bisiklet Çalıştayı” gibi muhteşem çalışma yapıldı. “Nasıl Bisiklet Kenti olunur ?” diye sorduk. Türkiye’nin dört bir yanından bisikletli yaşama emek veren insanlar, Adana Büyükşehir Belediyesi ve bizimle deneyimlerini paylaştılar. Adana Büyükşehir Belediyesinden sözler aldık. Henüz bir sonuç alamadık ama umudumuz devam ediyor. İnsanlar her geçen gün bisikleti daha çok hayatına almak istiyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42