banner6

Borçlanma meclisten geçti

Borçlanma meclisten geçti

BAYRAM BULUT- ESRA BİRİCİK

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a 169 milyon lira borçlanma yetkisini oy birliği ile verdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı 2. Birleşimi’ne ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumda bir araya geldi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığından gerçekleşen oturum gündemine önceki gün alınan borçlanma konusu damgasını vurdu. Adana Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan’ın ek gündem maddesi olarak meclise sunduğu ve kabul edilerek komisyonlara sevk edilen 169 milyon liralık borçlanma yetkisi komisyonlarda görüşülmesinin ardından dünde meclis gündemine geldi. İlk gündem maddesi olarak oylamaya sunulan borçlanma yetkisi Cumhur İttifakı’nın da evet oyu vermesiyle oy birliğiyle kabul edildi. 

KARALAR TEŞEKKÜR ETTİ

Karalar, 10 milyon muhtelif harcamalar için kendisine aktarılan rakamın olduğunu hatırlatarak, oylama yaptırdı. Oylamada oybirliğiyle verilen borçlanma yetkisinin ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Karalar, Meclisin önemli bir karar aldığını, bu nedenle meclis üyelerine teşekkürlerini sunarak, “Tabi ki bu önemli, bu borçlanmayı küçüksemek için söylemiyorum. Bu borçlanma belediyenin temliklerini gecikmiş ödemelerin bir bölümünü ödeyecek ama sorunların tamamı ortadan kalmayacak. Bizde işimize bakacağız.” dedi.

STRATEJİK PLANLA İLGİLİ BİLGİLER VERİLDİ

Gündemin ikinci maddesi olan 2020-2024 Stratejik Plana ait komisyon raporu  oldu.   Milliyetçi Hareket Parti Belediye Meclis Üyesi Cemal Demirdağ, stratejik planla ilgili bilgiler verdi.  Demirdağ, madenini komisyonlarda görüşüldüğünü söyledi. Ancak birçok daire başkanının konularına vakıf olmadığı yönünde eleştirilerde bulunan Demirdağ, “Tarihe ve kültürel değerlere sahip çıkma, dezavantajlılar için fırsat eşitliği sağlama, etkin ve verimli kaynak kullanımı, yerinde eşitlikçi adil yönetim, kente karşı işlenen suçlarla mücadele, doğaya, tarihe, kültüre saygılı sürdürebilir bir belediyecilik, yaşanılabilir bir kent, marka bir şehir olarak ülkedeki yerimizi alma çalışmaları yapılacaktır. Muhtarlıklar Daire Başkanlığı tahmini bütçesi 17 bin 827 Lira 241 kuruş, Fen İşleri Daire Başkanlığı tahmini bütçesi, 2 milyon 697 bin lira, Çevre ve Koruma Daire Başkanlığı tahmini bütçesi, Bir milyon 167 bin lira, 516 Bin 140 liradır. 2020-2024 tahmini maliyet ise, 13 Milyar, 664 Milyon 695 bin liradır.” siye konuştu. 

GÜNDOĞAN: CUMHUR İTTİFAKI YOK SAYILAMAZ

Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Vedat Gündoğan ise, borçlanma konusunda görüşlerini aktardı.  Cumhur İttifakı’nın yok sayılamayacağını anımsatan Gündoğan, “Gördük ki Cumhur İttifakı’nın siyasi partileri, MHP ve Ak Parti olmazsa, siz onları yok sayarsanız, bu belediyenin yönetilemeyeceğini gördük. O yüzden Cumhur İttifakı’nın varlığı ortak akıl oluşturularak, burada Adana’nın geleceğine yön verecek projelere bu meclisin kararlarıyla alınacağını buradan ifade etmek istiyorum. Bu meclisten çıktıktan sonra tabiî ki siyaset yapacaksınız. İşçiye maaş verdik diyeceksiniz. Yarım kalan projeleri tamamladık diyeceksiniz. Bizde bu mutluluğu birlikte yaşayacağız.  Yani işçiler borçlanmayı şimdi alkışladılar. Bunu  maaş alacaklarının heyecanına veriyorum. Ama bu mecliste meclis üyelerinin küfre maruz kaldıklarını hatırlatmak istiyorum. İnşallah bunlar tekrar yaşanmaz” şeklinde konuştu. 

GERGİN ANLAR

Bunun üzerine Zeydan Karalar, “Sen boş ver onu. Belediye Başkanına küfür eden arkadaş oldu, siz onu söyleyin. Belediye başkanının bana yaptığı hakareti söyleyin” dedi. 

Yaşanan bu polemiğin ardından meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı.  Yaşanan gerginliği  grup başkanları araya girerek  yatıştırdı. 

STRATEJİK PLANI ELEŞTİRDİ

Gündoğan konuşmasına stratejik planı eleştirerek devam etti. Stratejik planın yapılışını doğru bulmadığını vurgulayan Gündoğan, “Stratejik plan in yapılışını doğru bulmuyorum. Ciddi bir stratejik plan bekliyorduk. Ama adanın geleceğini sizin ellerinize bırakıyorum ortak akıl ortaya konmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı. 

TARTIŞMALAR ARDI ARDINA YAŞANDI

Mecliste Ak Parti Meclis Üyesi Furkan Bozkurt ile Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar arasında da işçi çıkartma konusu yüzünden sert tartışmalar yaşandı. Tartışmalara Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı’da dahil oldu. Bir diğer gerginlik konusu ise, Pozantı’da büyükşehire ait yolun yapılmasını isteyen Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ile, Fen İşleri Müdürü arasında yaşandı. Çay, müdüre durumu anlattığını, birlikte çay içtiğini söyledi. Bunun üzerine Fen İşleri Müdürü ise, eğer bu görüşme yapıldı ise telefon kayıtlarını çıkarta bileceğini söyledi. Çay bunun üzerine sinirlenerek, “Biz yüz yüze görüştük, çay içtik. Telefonla görüşmedik. Sen MİT misin, İstihbarat mısın? Telefon görüşmelerini çıkartacaksın” ifadelerini kullandı. 

9 MADDE KOMİSYONLARA SEVK EDİLDİ

Kimi zaman esprili, kimi zaman gergin tartışmalı geçen oturumda 9 madde komisyonlara sevk edildi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42