banner6

Borçlanmaya yeşil ışık

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde borçlanma konusu tekrar gündeme alındı.  CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan’ın teklifi ile gündeme alınan borçlanma konusunda, Ak Parti Grubu’nun da olumlu sinyaller vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Borçlanmaya yeşil ışık

Bayram Bulut

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde borçlanma konusu tekrar gündeme alındı.  CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan’ın teklifi ile gündeme alınan borçlanma konusunda, Ak Parti Grubu’nun da olumlu sinyaller vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayının ilk toplantısı yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında gerçekleşen oturuma 6 gündem dışı madde eklendi.  Bu maddelerden bir tanesi de borçlanma konusu oldu.  Adana Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ek gündem maddesi ile ilgili söz aldı. 169 milyon liralık borçlanma yetkisinin tekrar gündeme alınması gerektiğini söyleyen Seyhan, “Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden bazı projelerinden kaynaklanan maddi yükümlülükler nedeniyle meclisimizce geçtiğimiz dönem bir borçlanma talebinde bulunulmuştur.

BORÇLANMA UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİ

Komisyonlarımızca yapılan değerlendirmelerde ve meclisimizde çıkan kararda, bugünün koşullarında borçlanmanın uygun görülmediği yönünde bir karar verilmiştir. Ancak aradan geçen süre içerisinde bankalarda alacak üzerinden verilen temliklerde hem alacaklılar üzerinde, hem de asıl yükümlü olan belediyemiz üzerinde bu konu icra noktasına gelmiştir. Bu nedenle bu konunun belediyemizde bir takım yükümlülüğü aksatmamak adına ve bu soruna bir çözüm bula bilme açısından yeniden bir teklif sunma ihtiyacı his ediyorum. Bu nedenle borçlanma teklifimin gündeme alınmasını teklif ediyorum.” dedi.  

İLGİNİÇ DİYALOG

Seyhan’ın konuşmasının ardından söz alan AK Parti Grubu Sözcüsü Ozan Gülaçtı’dan olumlu yönde mesajlar geldi.  Gülaçtı’nın konuşmasının başında Zeydan Karalar ile aralarında ilginç bir diyalog yaşandı. Gülaçtı’nın konuşması sırasında Karalar’ın bir meclis üyesine bir şey söylemesi üzerine komik olaylar silsilesi yaşandı. Gülaçtı, Karalar’a, “Ben konuşuyorum sizde konuşuyorsunuz. Ne söyleyeceğimi unutuyorum ‘Lo’ “ dedi. Bunun üzerine kısa süreli yaşanan ilginç diyaloğun ardından Gülaçtı, Türk Askeri’nin Suriye konusu ve Lezzet Festivali ve Altın Koza Film Festivalleri konuların değindi. Festivallere Adana’nın kent dışından çok fazla gelenin olduğun anımsatan Gülaçtı, bunun kentin tanıtımına önemli bir etkisinin olduğunu anlattı.

İSRAF YAPILDI

Borçlanma konusuna vurgu yapan Gülaçtı, belediyelerin borçlanma konusu olduğunda ihtiyaçlarının olduğunda borçlanabileceğini dile getirdi. Bu konuyu tam 3 ay önce meclis gündemine geldiğini ve bunun değerlendirildiğini işaret eden Gülaçtı, “Bir takım netleşemeyen sebepler nedeniyle o dönem bu borçlanma ret edildi. 6 ayı devirdik. 6 ayın sonunda görüyoruz ki taş üstüne taş toprak üstüne toprak konulamadı. Geçmiş dönemle ilgili israfla ilgili ilanlar yapıldı. Adana 1-İsraf 0 diye. Ama kent bu ilanlarla donatıldığını gördük. Bununla birlikte Adana 0- İsraf 10 oldu. Bir işi yaparken samimiyetle yapalım diyoruz. Amaç siyaset yapmaksa başkan siyasetini yaptı. Ama bu sosyal medya sponsorluklarıyla, reklamla olacak işler değil. Belediye otobüslerinin sefer sayıları azaltıldı. Başkan açıklama yapmış. “Hayır kesinlikle azaltılmadı” diye. Gelin bunu birde vatandaşa sorun. Vatandaştan şikayet boş yere mi geliyor. Neymiş mazottan tasarruf yapalım diye. Ekmeğimiz azaltıldı. Halkın zorunlu ihtiyacı olan işlerden belediye tasarruf  yapamaz. Gerekirse bunu sübvanse eder. Ama biz bir tasarruftur diye tutturduk. Vatandaşa hem hizmet etmedik, hem edilen hizmeti geri çektik. Gençlik merkezleri kapatıldı.” diye konuştu.

SU FATURALARINDA İNDİRİME GİDİLMEDİ

Su faturalarında uygulanacak yüzde 20’lik indirimin hala ASKİ Genel Kurulu toplanamadığı için uygulanmadığının altını çizen Gülaçtı, “Su indirimini artık yapalım dedik. Başkanımla yüzde 20’de anlaştık. Aradan bir ay geçti. Bu indirimi Eylül ayında ASKİ Genel Kurulu’nu toplayalım dedik. Ama  hala  indirim yapılmadı. Hala vatandaşlar indirim olmadan su içiyor. ASKİ toplanamadığı için indirim uygulanmadı. Tasarruf yapalım derken geçen gün çok ilginç bir olayla karşılaştım.. Adana Büyükşehir Belediyesi taksi beklemeye yeri diye 1’e bir buçuk bir  alan camları siyah bir yer yapılmış. Tasarruf yapalım derken israfın daniskası yapılmış. Bunların 10 -15 metre ilerlerinde otobüs durakları var. Otobüs duraklarını kapalı yapalım.” ifadelerini kullandı.  

BORÇLANMAYA OLUMLU SİNYAL

Borçlanmaya bir şartla destek vereceklerinin altını çizen Gülaçtı,  CHP Grubu tarafından yeniden gündeme getirilen borçlanma talebine maaş, ikramiye ve diğer tüm işçi alacaklarının ödenmesi şartıyla, ayrıca yarım kalan projelerin tamamlanması için destek vereceklerini anlattı.  Gülaçtı, “Belediyede çalışanlar hala maaşlarını bekliyorlar. Hala maaşlarını alamadılar. Haziran maaşlarının yarısı duruyor. Sonraki ayların maaşları, ikramiyeleri duruyor.  “6 ayda Adana’yı borç batağından kurtarırız” dedi. Adana’ya bu şekilde hizmet gelmesi mümkün değil. Çok uzun bir grup toplantısı yaptık. Adana’nın geleceği için enine boyuna tartıştık. Zeydan Başkan bu parayı almadan Adana’ya hizmet yapamayacak. Arkadaşlarımızın maaşlarını ödeyemeyecek. İşten çıkartılanların alacakları hala ödenmemiş. Adana’da eksik kalmış, Adana’da trafik sorununa çözüm olacak, Adanalı hemşehrilerimin yaşamını kolaylaştıracak projelerini bitirin maaşları ödeyin biz size bu konuda destek vereceğiz. Destek vereceğiz ki Adana’ya iş yapın.”diye konuştu.  

KARALAR: BENİM İÇİN ÖNEMLİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, Gülaçtı’ya teşekkür etti.  Borçlanma konusunda olumlu temayülün mecliste görülmesinin önemli olduğunu kaydeden Karalar; “6 senedir birlikteyiz. Ben 6 ay içerisinde işçiye maaş öder hale getiririz, yılbaşında da başa baş bir bütçe yaparım dedim. Adana’yı borç batağından kurtarmaya ne benim gücüm yeter, ne senin gücün yeter. Çünkü 4.5 Milyar borç var. En fazla 1.2 milyar gelir var. Hiçbir şey yapmasanız, sadece borç ödeseniz ki bu mümkün değil 4-5 senede borç bitmiyor. Bunu matematiği biraz bilen herkes bilir. Ama her şeye rağmen, hem çalışanlarımızın lehine, hem belediyenin yapacağı hizmetlerin önünü açmak lehine borçlanmaya meclisin evet temayülünün olması benim için önemli. Teşekkür ediyorum herkes adına. “ dedi.

Teklif oy birliği halinde Plan Bütçe ve Kanunlar Komisyonu’na havale edildi.

Gündem dışı söz alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Fotoğraflarla Pozantı-Belemedik Tarihi” adlı kitabın tanıtımını yaptı.

Konuşmaları ardından meclis oturumu sona erdi. Bir sonraki oturum bugün saat 14:30’da gerçekleşecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42