banner6

Buğday hasadı başladı

Çiftiler bu yıl buğdayda kilo başına en az 70 kuruş fiyat bekliyor

Buğday hasadı başladı

Buğday hasadı başladı


 

ADANA (İHA) - Türkiye'de sezonun ilk buğday hasadı Adana'nın Karataş ilçesinde yapıldı. Üreticiler, 35 gluten değerini bulan buğdayın taban fiyatının 70 kuruş olarak belirlenmesini bekliyor. 

  Karataş'ta Ali Aydınlık'a ait tarlada yapılan ilk hasada katılan Karataş Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yeşilyaprak, laboratuvar testlerinde buğdayların 35 gluten değerine kadar ulaştığını, bunun da beklenen kalitenin üstünde olduğunu söyledi. Yeşilyaprak, üreticinin taban fiyat beklentisinin 70 kuruş ve üzeri olduğunu ifade ederek, "Bu demek oluyor ki dünyanın en kaliteli buğdaylarından biri bu bölgede yetişiyor. Buğdayın kilosu 70 kuruş ve üzerinde olursa üretici mutlu olur. Mutlu olan üretici üretimin devamlılığını sağlayacaktır" dedi.

  Yeşilyaprak, iklim şartlarının uygun olması ve buğdayların çiçeklenme döneminde havaların serin olması nedeniyle kaliteli verim alındığını belirtti. Bu sezon yüksek verim alınacağını düşündüklerini kaydeden Yeşilyaprak, "Sadece Türkiye değil, dünya bile ununu bu buğdaydan yapıyor. İnşallah diğer hasatlarda bu denli kaliteli ve verimli geçer" ifadesini kullandı.

    Yılın ilk hasadını yapan çiftçi Ali Aydınlık da olumsuz hava şartlarına rağmen hasadın beklenenden iyi olduğunu vurgulayarak, "İnşallah fiyat da 70 kuruşun üstünde olur biz de ikinci kez üretim yaparken zorlanmayız. Ama 70 kuruşun altında olursa yeni ekimler yapmayı düşünmüyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42