banner6

Büyüksaat Vakıflar Çarşısı kent protokolünün katılımıyla açıldı

Adana Kasaplar Odası tarafından Adana Valiliği ve Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla yapılan Adana Büyüksaat Vakıflar Çarşısı düzenlenen törenle açıldı.

Büyüksaat Vakıflar Çarşısı kent protokolünün katılımıyla açıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Kasaplar Odası tarafından Adana Valiliği ve Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla yapılan Adana Büyüksaat Vakıflar Çarşısı düzenlenen törenle açıldı.

Adana’nın tarihi Büyük Saat yerleşkesinde bulunan alanda Büyüksaat Vakıflar Çarşısı kuruldu. 84 işyerinin yer aldığı çarşıda, şekerlemeciler, cezeryeciler, lokumcular,  yöresel ürün, yemek ve içecek satıcıları, takı tasarımı, hediyelik eşya, tespih ve aksesuar satıcıları  gibi birçok işyeri bulunuyor.

GENİŞ KATILIMLI TÖREN

Restorasyon işlemleri tamamlanan Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nın açılış günü geldi. Tüm hazırlıkları tamamlayan Büyüksaat Vakıflar Çarşısı Yönetimi Başkanı Saruhan Yağmur ve yönetim kurulu üyeleri Nasır Fidan, Murat Aykaç, Semih Yağmur, geniş katılımlı bir törenle çarşının açılışını yaptı.

AÇILIŞA KATILANLAR

Açılışa Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, önceki dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, Ak Parti Adana Milletvekilleri, Tamer Dağlı, Şükrü Erdinç, Ahmet Zembilci, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

SELAMLAMA KONUŞMALARI

İlk önce törenin açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Törende esnaflar adına konuşan Rıza Türkmenoğlu, kendilerini bu önemli günde yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra söz alan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, tam katılımcılara hoş geldin diyerek sözlerine başladı. 

VALİ DEMİRTAŞ BİLGİLER VERDİ

Vali Demirtaş, Vakıflar hakkında bilgiler vererek, “Vakıf, Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle kurulan ve kazancı tamamıyla ihtiyaç sahiplerine tahsis edilen kurumlardır. Bu anlayışa asırlar boyu hizmetkâr olan aziz milletimiz de kesintisiz bir hayır vesilesi olduğu bilinciyle, hükmettiği toprakların dört bir yanını vakıf eserleriyle donatmıştır. Öyle ki sadece insanlara değil, canlı-cansız bütün varlık âlemine şefkat eli uzatan tarihi vakıf kurumlarımız, bugün de tarihimizden ve kültürümüzden aldığı terbiye ile vakıf kültürümüzün eşsiz örneklerini sergilemeye devam etmektedir.” dedi.

VAKIFLARIN MİSYONU

İyilik ve güzelliğin tüm dünyaya hâkim kılınması adına vakıfların misyon üstlendiğine dikkat çeken Vali Demirtaş, “Dolayısıyla “bizim medeniyetimiz, vakıf medeniyetidir” tespiti fevkalade yerinde bir tespittir. Bizler de bu medeniyet anlayışını bugün çağın gereklerini de göz önünde bulundurarak sürdürmenin gayreti içerisindeyiz. İyilik ve güzelliğin tüm dünyaya hâkim kılınması adına vakıfların üstlendiği misyonu daha da işlevsel hale getirmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.  

ADANA’DA 165 VAKIF VAR

Adana’nın tescilli 50 adet korunması gereken vakıf kültür varlığına sahip olduğu belirten Vali Demirtaş, 1750 adet de kayıtlı vakıf gayrimenkulü bulunduğunu dile getirdi. Vali Demirtaş, Adana’da 165 vakfın olduğuna anlatarak, “İlimizde de Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz marifetiyle vakıf alanındaki çalışmalarımızı yoğun bir biçimde sürdürüyoruz. Öncelikle Adana’da 165 vakfın hizmet sunduğunu belirtmek istiyorum. Tescilli 50 adet korunması gereken vakıf kültür varlığına sahip olan ilimizde, 1750 adet de kayıtlı vakıf gayrimenkulü bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.   

ÖNEMLİ VAKIF ESERLERİ

Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nında Adana’nın önemli vakıf eserlerinden olduğunu kaydeden Vali Demirtaş, “Bugün açılışını yaptığımız Büyüksaat Vakıflar Çarşısı da Adana’nın önemli vakıf eserlerinden biridir. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki bugün “Eski Adana“ olarak tabir ettiğimiz bu bölgede, böylesine kıymetli bir eseri ihya etmenin büyük heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

84 DÜKKAN VAR

Çarşı hakkında bilgiler veren Vali Demirtaş, “Bugünden itibaren Büyüksaat Vakıflar Çarşımızdaki 84 dükkânımız, özellikle turizme yönelik olarak hizmet verecek. Çarşımızda şekerlemeciler, cezeryeciler, lokumcular,  yöresel ürün, yemek ve içecek satıcıları, takı tasarımı, hediyelik eşya, tespih ve aksesuar satıcıları faaliyet yürütecek. Böylelikle bir taşla üç kuş vuracağız. Attığımız taşla hem vakıf kültürümüzü ihya edecek, hem Adana’nın yerel ve geleneksel kültürünün yaşatılmasını sağlayacak hem de Adana ekonomisine önemli bir katkıda bulunacağız.” dedi.

Vali Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı;

“Bu vesileyle açılışını yaptığımız Büyüksaat Vakıflar Çarşısının ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlimizdeki vakıf eserlerinin ihya edilmesinde bizlere desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz olmak üzere tüm Bakanlarımıza, Adana Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Konuşmaların ardından Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nın açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra ise Adana Valisi ve beraberindeki protokol mensupları açılan çarşıdaki esnafları tek tek dolaşarak esnaflara hayırlı olsun temennisinde bulundular.

TESPİHE YOĞUN İLGİ

Çarşı’nın özellikle tespihçiler bölümünün yoğun ilgi gördüğü dikkatlerden kaçmazken, kent dışından dahi çarşıya gelerek tespih alanların olduğu görüldü.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER