banner6

ÇALIŞAN BİR TÜRKİYE

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun ölümünün üzerinden 81 yıl geçti. Bu zaman dilimi ‘10 Kasım’ların bir üzüntü değil, daha çok çalışmamız gerektiğini işaret eden gün. Tüketici değil, üretici olmamızın logosudur. Başarmanın seferberliğidir.

ÇALIŞAN BİR TÜRKİYE

Tevfik DİNÇKALMIŞ

Sağlık durumu kötüye giden Atatük'e 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu. Avrupa'dan doktorlar getirildi. Tedaviler sonuç vermedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05'te İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu..

AİLE BİREYLERİ

Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi, 14-15. yüzyıllarda Konya ve Aydın'dan Makedonya'ya yerleştirilmiş “Kocacık Yörüklerindendir.” Annesi Zübeyde Hanım ise Selânik yakınlarındaki Langaza kasabasına yerleşmiş eski bir Türk ailesinin kızıdır. Ali Rıza Efendi, 1871 yılında Zübeyde Hanım'la evlendi. Atatürk'ün beş kardeşinden dördü küçük yaşlarda öldü. Sadece Makbule Atadan Hanım 1956 yılına değin yaşadı….

ÜZÜNTÜ YOK ÇALIŞMA VAR

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde kurduğu ve kendisinin 10 Kasım 1938’e kadar “Cumhurbaşkanlığı” kimliği 14 yıl 11 ay 12 gün sürdü.  1938 gerilerde kaldı. Bugün 2019’a gelindi. Cumhuriyet’in kurucusu ve Atatürk ‘10 Kasım’lar “Bir üzüntü günü değil,  daha çok çalışmamızın, üretmemizin, medeni ülkeler kuşağından geri kalmamamız, başarılı teknoloji safhalarından geçmemiz, uygar bir yaşam sürmemiz, vatan bütünlüğünü korumamız, eğitimli ve bilinçli nesiller yetiştirmemiz,  umut dolu yarınların Türkiye’si için mücadelenin yapılması gerektiğini öğreten ve hatırlatan gündür.” Atatürk’ün söylevleri arasında olan TÜRK ÖĞÜN GÜVEN ÇALIŞ…

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER