banner6

Çalışmak isteyen meslek edinecek

"Ne iş olsa yaparım" devri çoktan bitti

Çalışmak isteyen meslek edinecek

Çalışmak isteyen meslek edinecek


 

  ADANA (İHA) - Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Ahmet Gözüküçük, 'ne iş olursa yaparım' diyen bireylere işgücü piyasasında yer olmadığını, bu sorunun çözülmesi noktasında bireylere mutlaka meslek kazandırılması gerektiğini söyledi. 

  Adana Ticaret Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Teknik Eğitim Vakfı Adana Şubesi ve Mesleki Yeterlilik Kurumu'nca; kentteki işsizlik oranın azaltılmasına yönelik olarak ortaklaşa organize edilen bilgilendirme toplantısına yoğun ilgi gösterildi. Seyhan Oteli'nde 'Mesleki Eğitim Sertifikalandırılması ve Bu Sertifikalara Uluslararası Alanda Denklik Sağlanması' başlığı altında düzenlenen 'Ulusal Yeterlilik Bilgilendirme Semineri'nde konuşan Gözüküçük, dünyada her alanda giderek artan rekabet ortamında ekonomik, kaliteli ve beklentileri karşılayan ürün ve hizmet sunmanın zorunlu olduğunu hatırlattı.

 

  "İŞSİZLİK TÜM BOYUTLARI İLE ELE ALINMALIî

  Gözüküçük, "Bu ortam ülkeleri, kurumları, sivil toplum kuruluşları ve firmalar ile birlikte tüm bireyleri güçlü olmaya, kendini geliştirme ve yenilemeye zorluyor. Bugün artık hiçbir ülkenin, hiçbir şehrin, hiçbir firmanın rekabet baskısı duymadan, etrafına bakmadan kendi yolunda yürüme lüksü yok. Bu ortam, kuşkusuz bireylere de önemli zorluklar getiriyor. 2008 yılı sonunda başlayan küresel krizin de etkisiyle işsizlik, bugün sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda da Avrupa ve tüm dünyanın sorunu. İşsizliğin şüphesiz birçok nedeni var. Bunlar tüm boyutları ile ele alınması gerekiyor. Bu sorunla birlikte konuşmamız gereken önemli bir başka sorun da 'mesleksizlik' sorunu. İşgücü piyasasında artık 'ne iş olursa yaparım' diyen bireylere yer yok. İşte bu sorunu çözmek için bireylere mutlaka meslek kazandırmak zorundayız" dedi.

 

  "İŞ PİYASASI DİNAMİKLERİ HIZLI BİR DEĞİŞİM İÇİNDEî

  İş piyasasının dinamiklerinin hızlı bir değişim içinde olduğuna dikkat çeken Gözüküçük, dünyada sürekli yeni bilgiler ile birlikte metotlar üretildiğini, teknolojideki gelişimin ise baş döndürücü hızda olduğuna işaret etti. Bu hızlı değişim ve gelişime, meslek edinme biçimi, eğitim sistemi, yeterlilik sisteminin de mutlaka cevap verecek şekilde kendini uyarlaması gerektiği uyarısında bulunan Gözüküçük, "Artık bir mesleği edindiğini düşünen, okuldan mezun olan kişinin iş hayatı boyunca sahip olduğu bilgi ve becerilerinin yüzde 95'inin işe yaramaz hale geldiği bir çağdayız. O halde bugün belge alan bir kişi, düzenli olarak kendini yenileyemezse; bir süre sonra iş bulamayabilir, iş bulsa da çalıştığı işyeri rekabet edemez" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER