banner6

Çay: Gün birlik ve beraberlik günü

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem dışı söz alarak konuşan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili olarak sürecin partiler üstü bir süreç olduğunu ve herkesin birlik beraberlik içerisinde dualarıyla, düşünceleriyle Devlet’in yanında olması gerektiğini söyledi.

Çay: Gün birlik ve beraberlik günü

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem dışı söz alarak konuşan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili olarak sürecin partiler üstü bir süreç olduğunu ve herkesin birlik beraberlik içerisinde dualarıyla, düşünceleriyle Devlet’in yanında olması gerektiğini söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı son oturumunu görüşmek üzere bir araya geldi. Meclis Başkanlığını Mustafa Bayar’ın yaptığı oturumda 15 gündem maddesi yer aldı. Meclis üyelerine ilk olarak 2020 Performans Programı kitabı dağıtıldı. Açılış yoklamasının alınmasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı. Gündem dışı söz alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili görüşlerini paylaştı. Sürecin partiler üstü bir süreç olduğuna dikkat çeken Çay, herkesin birlik beraberlik içerisinde dualarıyla, düşünceleriyle Devlet’in yanında olması gerektiği bir süreç olduğunu ifade etmek istediklerini dile getirdi.

 Çay, “Malum olduğu gibi ülkemiz şuanda Barış Pınarı Harekatı’yla Suriye sınırında güvenli bir bölge oluşturmak için operasyon içerisinde. Öncelikle 3 tane askerimiz şehit oldu. Başta onlar olmak üzere, gerek Mardin Nusaybin’de, gerek Ceylan Pınar’da haince, kalleşçe yapılan saldırılar sonucunda şehit olan 6’sivil vatandaşımız ve 70 yaralımıza önce rahmeti rahmana ulaşanlara rahmet diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu sürecin partiler üstü bir süreç olduğunu hatırlatmak istiyorum. Herkesin birlik beraberlik içerisinde dualarıyla, düşünceleriyle Devlet’in yanında olması gerektiği bir süreç olduğunu ifade etmek istiyorum. Bende eski bir terör uzmanıyım. 18 yılımı bu işe verdim. Allah orada şuan hizmet eden ve operasyona katılan bütün kardeşlerimin yar ve yardımcıları olsun” dedi.

Çay’ın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin ilk maddesi olan, “Seyhan İlçesi Reşatbey Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti belediyemize ait 1467 ada 34 No’lu parsel içerisinde kalan 1000 metrekarelik  alanın spor aktiviteli lokal yapmak üzere Türkiye Spor Yazarları ve Spor Kulübü Derneği’ne tahsisine yönelik Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 04.12.1998 tarihli ve 515 sayılı kararının iptaline ait komisyon raporu” öncesi madde ile ilgili CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan söz aldı.  Maddeyle ilgili belediye dışında çok sık sorularla karşılaştığını belirten Seyhan,  “Türkiye Spor Yazarları ve Spor Kulübü Derneği’ne tahsis edilmiş olan Merkez Park içerisinde bulunan bir işletme var. Söz konusu gündem maddesi ve komisyon raporu bu tahsisin iptaline yönelik. Komisyonlarımızca da bu tahsisin bittiğine yönelik karar alınmıştır.” dedi.

Konuya açıklık getirmek için söz aldığını anlatan Seyhan, “Yalnız kamuoyu bu gündem maddesini ve gerekçesini bilmediği için TSYD’ye yapılmış olan bir tahsisin belediye idaresince belki de siyaseten düşünülecek bir şekilde düşünülerek iptal edildiği bir algıya sahip oluyor. Bunu da sorguluyor. Bu konuya bir açıklık getirmek için söz aldım. Bu gündem maddesi Sayıştay Denetçisi’nin incelemesi sonucunda bir tutanağı ve raporuna istinaden gündeme alındı. Çünkü mevzuat gereği bedelsiz tahsisler kamu yararı kapsamında olan kuruluşlara söz konusudur.

Sayıştay’ın bu denetimi sonrasında Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin bu kapsamda olmadığı gerekçesiyle bu bedelsiz tahsisin uygun olmadığı yönünde Sayıştay raporuna istinaden zorunlu olarak bu kararı alıp, bu kararı iptal etmek zorunda kaldık. Buradaki idaremizin de, başkanımızın da düşüncesi söz konusu derneğimize ait bu tahsis iptal edilse de, oradaki işleyişini sürdüre bilmesi konusunda mevzuat gereği uygun bir şekilde oradaki işlerliği devam ettirecek bir şekilde yaklaşım içerisindedir.” ifadelerini kullandı.

Gündemin 36. Maddesinde ise Ceyhan Ticaret Odası’nın Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yüzde 30’luk hissesinin yüzde 6’sının Adana Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine ait komisyon raporu da oy birliğiyle kabul edildi. Daha önce yüzde 10 hissesi bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararla hissesi yüzde 16’ya çıktı. Bu karara istinaden Ceyhan OSB’de Belediye 2 asil 2 yedek üye ile temsil edilecek. Bu konuda verilen teklife göre Ceyhan OSB’de Başkan Zeydan Karalar ve Zafer Koç asil üye olarak, Mustafa Bayar ve Nusret Saçlı da yedek üye olarak temsil edecek.

Ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı performans  Programı Taslağı’na ait gündem maddesi de oylanarak ilgili komisyona sevk edildi.

 Adana Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nda eksik olan 1 şube müdürlüğü kadro değişikliği teklifi de komisyona havale edilmeden oy birliği ile kabul edildi.

Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan’da günün Dünya Kız Çocukları Günü olduğunu hatırlatan bir konuşma yaptı.

  Adana Büyükşehir Belediye Meclis Ekim ayında toplam 47 maddeyi görüşerek çalışmalarını tamamladı. Adana Büyükşehir Belediye Meclis çalışmalarına 11 Kasım 2019 tarihinde saat 14.30’da devam edecek.

  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42