banner6

Çetin: Çukurova kadın dostu belediyedir

Belediye olarak kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmesini sağlayacak projelere önem verdiklerini belirten Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Çukurova Belediyesi ‘kadın dostu’ bir belediyedir. Önceki dönemde kadınlara yönelik Türkiye’ye örnek olmuş projeler yaptık ve yeni projeleri de hayata geçireceğiz. Sonuna kadar kadınlarımızın yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Çetin: Çukurova kadın dostu belediyedir

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Belediye olarak kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmesini sağlayacak projelere önem verdiklerini belirten Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Çukurova Belediyesi ‘kadın dostu’ bir belediyedir. Önceki dönemde kadınlara yönelik Türkiye’ye örnek olmuş projeler yaptık ve yeni projeleri de hayata geçireceğiz. Sonuna kadar kadınlarımızın yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Adana’da üretici kadınların aile ekonomisine katkı sağlamaları amacıyla birçok projeye imza atan Çukurova Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Kadınları üretime ve istihdama katmak, ürettiği el işi ve el emeği ürünleri kooperatif vasıtasıyla oluşturulacak gerek internet, gerek satış ofisleri ve diğer tüm pazarlama yöntemleri ile satmak ve meslek edindirme konusunda eğitim ve kurs olanakları sağlayarak onların ekonomik ve sosyal hayata dahil edilebilme sürecine katkı sağlamak amacıyla Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi’ni hayata geçirdi.

Atatürk Kadın Yasam Köyü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, üreten kadınların kendi ürünlerini sergileyip satışa çıkarmasının ve aile bütçelerine destek olmalarının önemli olduğunu dile getirdi.

Projeleriyle daima kadınların yanında olduklarını belirten Çetin, “Belediye olarak kadınlara her anlamda pozitif ayrım yaparak, kadınlara yönelik örnek projeleri önceki dönemde hayata geçirdik. Yeni dönemde de kadınlara yönelik Türkiye’ye örnek olmuş projeleri geliştirerek devam ettireceğimiz gibi yeni projeleri de hayata geçireceğiz. Sonuna kadar kadınlarımızın yanında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çukurova Belediyesi olarak kadınlara yönelik projeleri hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Soner Çetin şöyle konuştu;

“Önemli bir projemiz de çalışan kadınlar için en büyük sorunlardan biri olan çocuğunu güven içerisinde emanet edebileceği kreş sorununa çözüm bulmamızdır. Daha önce ilk kreşimizi hayata geçirdik ve müthiş bir destek gördük. Çukurova Belediyesi olarak ihtiyaç olan her semte Gülenyüzler Semt Kreşleri açtık ve bugün sayısı 7’ye yükseldi. Yakın bir zamanda da 8’incisini açacağız. Türkiye’de bugün en çok semt kreşi olan bir belediyeyiz. Gördüğümüz büyük talep doğrultusunda adaletli olması için artık noter huzurunda çekilişle çocuklarımızı belirlemek zorunda kaldık. Kadınlarımız lojistik ve eğitim olarak çok iyi durumdaki kreşlerimize piyasa fiyatlarına göre çok düşük ücretlerle çocuklarını bırakabilmektedirler.

KADIN SOHBET VE DAYANIŞMA EVİ

Kadınlarımızın bir araya gelerek gazete ve kitap okudukları, sohbet ettikleri, özel günlerini kutladıkları hatta plates gibi spor olanaklarının olduğu Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri de yine Türkiye’de örnek gösterilen projelerdendir. Şuanda 4 tane var ve ihtiyaç halinde bu tesislerin de sayısı artırılacaktır. Kadınlarımız bir araya gelerek hoşça sohbet edebiliyor. Sosyalleşme açısından büyük önem taşıyor. Artık her semtte kadınlarımızı rahatlıkla spor yapacağı, sohbet edeceği bir mekana kavuşturmuş olacağız. Verilen tüm hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir.

KADIN ÜRÜNLERİ PAZARI

Kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerinin değerini bulabilmesi için 3 Kadın Ürünleri Pazarı açtık. Sadece kadınlarımızın faaliyet gösterdiği bu pazarlarda kadınlarımız kendi elleriyle ürettikleri ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlamaktadır. Bu pazarlarda diğer esnaflara zarar verilmemesi için hazır ürünlere izin vermiyoruz. Buralarda kadınlarımızın el emeği, göz nuru ürünlerin satışı yapılacak. Bu pazarların da sayısını artıracağız.

ATATURK KADIN YAŞAM KÖYÜ

Su anda içinde bulunduğumuz Atatürk Kadın Yasam Köyü yüne Türkiye'ye örnek olan bir tesisimizdir. Burada kadınlarımıza hukuki destek vermek için Adana Barosu'ndan bir avukat ve psikolojik destek vermek için de bir psikolog görev yapmaktadır, Belki de daha önemlisi kadınlarımıza burada 27 ayrı dalda mesleki kurs verilmektedir. Kadınlarımız bu kurslarda bir yandan hobilerini geliştirirken diğer yandan da meslek sahibi olmaktadır. Burada binlerce kadınımıza hizmet verildi ve vermeye de devam ediyor. Bu tesisimizde kütüphane ve gelen misafirlerimizin çocukları için kreş yaptık.

KOOPERATIF ARTIK KURULDU

"Kadin Dostu Belediye" olarak bu durumu bir adım daha öteye götürdük ve şimdi de kadınlarımızı bir kooperatif çatısı altında birleştirdik. Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi ile kadınlarımızın burada ürettiği ürünler artık değerini daha rahat bulacak, kooperatif vasıtasıyla oluşturulan pazar olanaklarıyla ürünlerin satışı gerçekleştirilecektir.

İlk aşamada Atatürk Kadın Yaşam Köyü bünyesinde bir "Satis Ofisi" oluşturulacak, daha sonra da internet üzerinden satış dahil birçok pazarlama yöntemiyle kadınlarımızın ürünlerinin değerini bulması için çalışmalar yapılacaktır. Nihai hedef ise burada üretilen ürünlerin yurt dışına satışını sağlayabilmektir.

MARKALAŞMA ÇOK ÖNEMLİ

Amacımız bu kooperatif çatısı altında bir marka ortaya çıkarmaktır. Çok kısa sürede Türkiye’de tanınan bir marka olacağına eminim. Oluşturulacak markanın ismi ve bu ismin tescili ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

KADIN DOSTU BELEDIYE

Çukurova Belediyesi Kadın Dostu bir belediyedir. Bu unvanı kadına yönelik örnek projeleri hayata geçirmesiyle almıştır. Erkek olmasına karşın "Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) üyesi tek erkek belediye başkanı benim. Her zaman söylediğim gibi "Kadın dostu olmak için kadın olmaya gerek yoktur." Büyük ümitler ve beklentilerle kurulan bu kooperatifin kadınlarımızın emeklerinin ve üretimlerinin değerini bulması noktasında çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kadın Kooperatifleri Başkanı Av. İlknur Özcan ise Çukurova Gülen Yüzler Kadın Tüketim Kooperatifi’nin Adana için önemine dikkat çekerek şu bilgilere yer verdi;

“Kadınların iş gücüne ve üretime katılımı günümüz dünyasına ve modern küresel ekonomilerde her açıdan çok önemli bir meseledir. Türkiye’de kadın kooperatifleri 2000’li yılların başlında kurulmaya başlamış ve gerek sosyal kalkınma anlamında, gerek se kadınların ekonomik sorunlarına çözüm geliştirmekte önemli bir rol oynamaktadır.

Maalesef Türkiye’de toplumsal olarak dezavantajlı gruplardan bir olan kadınlar iş yaşamına yeterince katılamamaktadır. Ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü AECD’nin tek bakışta devlet 2017 raporuna göre Türkiye yüzde 33,8’lik kadın iş gücü katılım oranıyla OECD’ye üye ülkeler arasında en son sırada yer almaktadır. Türkiye’de kadın iş gücü katılım oranının OECD’ye üye ülkelerin genel ortalama oranı olan yüzde 63 düzeyine ulaşabilmesi için mevcut duruma ek olarak 8,5 milyon kadınımızın daha iş gücüne dahil edilmesi gerekmektedir.

Kadınların iş gücüne yeterinde dahil edilmemesinin ve ekonomik hayatın dışında tutulmasının ülkemize ciddi bir maliyeti vardır. Çünkü kadınları ekonomik hayatın dışında tutarak Dünya ile rekabet ermek maalesef mümkün değildir. Kadınları ekonomik hayatın dışına iten ülkeler de geri kalmaya mahkumdur. İlerlemek için yapılması gereken kadınları istihdama katacak mekanizmaları hayata geçirmektir. Bu mekanizmalardan biri de ‘Kadın Kooperatifleri’dir.

Kadın kooperatiflerinin kuruluş amacı, kadınların sorunlarını çözmektir. Kadın kooperatiflerinin çıkışındaki genel fikir, kadınlar arasında çok yaygın olan ve en eksenli çalışma çerçevesinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin kooperatif bünyesine aktarılmasıdır.

Kooperatifler kadınlara sadece ekonomik katkı sağlamamaktadır. Kooperatifler bünyesinde diğer kadınlarla örgütlü bir biçimde faaliyette bulunan, kooperatifin eğitim ve kurs çalışmalarına katılan, satış aşamasında görev yapan en önemlisi evden dışarı çıkan kadınlar için çok ciddi bir sosyal katkı sağlamaktadır.

Atatürk Kadın Yasam Köyü’ndeki 27 ayrı branşta verilen kurslardaki kadınlarımızın ürettiği ürünler değerlendirilerek ilk etapta burada yapılacak olan satış ofisinde satışına başlanacaktır. Sonraki aşamada ise Gülen yüzler ismini geniş kitlelere tanıtarak Türkiye geneli ve Dünyaya açılarak kadınlarımızın ürettiği ürünlerin satışını hedeflemekteyiz. Burada Tüm Adanalı kadınlarımız yararlanabilirler”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER