banner6

Çetin Oranlı: Herkes yerel medyaya sahip çıkmalı

Yerel gazetelerin önemine dikkat çeken Basın İlan Kurumu Adana İl Müdürü Çetin Oranlı, “Yerel basın kesinlikle çok önemli.. Her şeyden önce yerel basın o bölgenin sesidir.  Bölgesinin sorunlarını yansıtıyor ve çözüm üretilmesini sağlıyor. Yerel gazeteler hepimizindir. Bu topraklarda yetişen meyveler gibi bu toprakların sesini, dokusunu, rengini yansıtır. O nedenle önemsiyoruz. O bakımdan sadece belli başlı, kurumlar, kişiler değil şehirde yaşayan, yerel gazetenin yayınlandığı yerde yaşayan herkes yerel gazetelere, yerel medyaya sahip çıkmalı” dedi.

Çetin Oranlı: Herkes yerel  medyaya sahip çıkmalı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Yerel gazetelerin önemine dikkat çeken Basın İlan Kurumu Adana İl Müdürü Çetin Oranlı, “Yerel basın kesinlikle çok önemli.. Her şeyden önce yerel basın o bölgenin sesidir.  Bölgesinin sorunlarını yansıtıyor ve çözüm üretilmesini sağlıyor. Yerel gazeteler hepimizindir. Bu topraklarda yetişen meyveler gibi bu toprakların sesini, dokusunu, rengini yansıtır. O nedenle önemsiyoruz. O bakımdan sadece belli başlı, kurumlar, kişiler değil şehirde yaşayan, yerel gazetenin yayınlandığı yerde yaşayan herkes yerel gazetelere, yerel medyaya sahip çıkmalı” dedi.

PANDEMİ SONRASI TOPARLANMA OLUR

Basın İlan Kurumu Adana İl Müdürü Çetin Oranlı ve beraberinde Ergun Kürek ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette Gazetemiz İlkhaber Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Arslan ve Yazı İşleri Müdürü Süreyya Uri ile yapılan çalışmalar hakkında fikir alış-verişi yapan Çetin Oranlı, son bir buçuk yıldır devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19 pandemisin geçtikten sonra bir toparlanma olacağını söyledi.

GAZETELERİMİZ HEDEF KİTLEYİ MEMNUN ETMELİ

Yerel medyanın günümüz dijital dünyasına ayak uydurmasının önemine değinen Oranlı, “Pandemi gazetelerimizi çok etkiledi ve pandemi geçtikten sonra toparlanma olur diye düşünüyorum. Ayrıca her şeye rağmen gazetelerimiz dijital ayağı ihmal etmemeli. Çünkü iş hayatı boşluk kabul etmez. Orada da güçlü olmalıyız. İnternette, sosyal alanda bütün mecra olarak vs.. Gazetelerimiz içerik ve tasarım olarak doyurucu olmalı, hedef kitleyi memnun etmeli. Bu önemli ve biz de bunu çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Gazeteleri dolaşarak fikir alış-verişi yaptıklarını ve ne tür katkı sunabilecekleri konusunda çalıştıklarını ifade eden Oranlı, “Tüm gazetelerimizi dolaşıyoruz. Evet! Denetleyici görevimiz var ama burada bizim öncelikli amacımız yol göstermek. Yerel gazetelerin bu anlamda çalışan arkadaşlarımızın dilinden en iyi anlayacak kişilerden biriyiz. Her zaman bir katkı sunmak isteriz. Nasıl olabilir? Ne tür katkı sunabiliriz? Gazeteleri nasıl daha iyiye taşıyabiliriz? Yapıcı bir şekilde yol göstermeye çalışırız” ifadelerine yer verdi.

YEREL BASIN BÖLGENİN SESİDİR

Yerel basının önemli olduğunu ve hitap ettiği bölgenin sesi, rengi olduğunu belirten Basın İlan Kurumu Adana İl Müdürü Çetin Oranlı, şöyle konuştu;

“Yerel basın kesinlikle çok önemli.. Aslında belki günlük hayat içerisinde iletişim anlamında öneminin farkına varılmayan düzeyde önemli.. Hani oksijen bitince değeri anlaşılır ya! Bunun gibi yerel basın da çok önemli..

Her şeyden önce yerel basın o bölgenin sesidir.  Hitap ettiği bölgenin sorunlarını yansıtıyor ve çözüm üretilmesini sağlıyor. Yerelde sorunların çözülmesini sağlıyor. Medyanın denetim işlerinin en güzel icra edildiği yerlerdir yerel gazeteler.. Yerel yöneticiler de yerel basını önemser ve önemsemeli..

YEREL BASINA DESTEK VERİLMELİ

Ayrıca yerel basın demokrasinin çok önemli bir unsurudur. Yerel basın olmadan demokratik gelişim olmaz. Bu bağlamda hep şunu söylerim; yerel gazeteler hepimizindir. Sadece belli başlı, kurumlar, kişiler değil şehirde yaşayan, yerel gazetenin yayınlandığı yerde yaşayan herkes yerel gazetelere, yerel medyaya sahip çıkmalıdır.

Gerekirse abone olarak, reklam vererek destek vermeli.. Çünkü bizim ürünümüzdür. Bu topraklarda yetişen meyveler gibi bu toprakların sesini, dokusunu, rengini yansıtır. O nedenle önemsiyoruz. Tabi hep daha iyiye hedeflenmeliyiz. Yerel gazetelerimiz daha iyi noktalarda olmalı.. İnşallah bu pandemi sürecini atlatır ve daha iyi noktada oluruz diye temenni ediyoruz. İyi ilişkiler içerisinde birbirimize faydalı olmaya çalışacağız”

Basın İlan Kurumu Adana İl Müdürü Çetin Oranlı ziyaretin sonunda İlkhaber Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Arslan’a ‘Ruha Dokunan Patiler’ adlı kitabını armağan etti. Gazetemiz Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Arslan, ziyaretinden dolayı Basın İlan Kurumu Adana İl Müdürü Çetin Oranlı’ya teşekkür etti.

ÇETİN ORANLI KİMDİR?

1974 yılında Ordu’nun Kumru ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kumru’da tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitenin Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını yaptı.

Mesleğe ilk adımı lise yıllarında yaşadığı ilçenin gazetesinde yazdığı haber ve yazılarla attı. Konya’da üniversite öğrencisi iken muhabir olarak çalışmaya başladı. İlerleyen dönemde de editörlük ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevlerini üstlendi. 16 yıllık profesyonel gazetecilik hayatında yazı dizileri ve özel dosya haberlerin yanı sıra siyaset, kültür-sanat, ekonomi, sağlık ve çevre alanları başta olmak üzere yüzlerce söyleşi gerçekleştirdi; televizyon programları yaptı. Yazı dizileri, köşe yazıları ve söyleşiler başta olmak üzere, gazetecilik çalışmalarından dolayı çok sayıda ödül aldı.

Çeşitli panel ve toplantılarda gazetecilik, yerel basın ve sorunları üzerine sunumlar yaptı. Konya sanayisinin kuruluşundan gelişimine yaşanan serüveni, 60 bölümden oluşan ‘Başarı Öyküleri’ isimli yazı dizisi ile gündeme taşıdı. ‘Başarı Öyküleri’ Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi tarafından Türkiye genelinde ‘en iyi yazı dizisi’ (2005 yılı) seçildi. 2012 yılından bu yana Basın İlan Kurumu’nda çalışıyor; Ordu, Tokat ve Mersin’in ardından halen Basın İlan Kurumu Adana Şube Müdürlüğü görevini ifa ediyor.

Oranlı’nın ikisi mesleki(gazetecilik), üçü edebiyat-öykü temalı olmak üzere yayımlanmış beş kitabı bulunuyor. İlk kitabı ‘Olaylar ve Kişisel Tecrübe Işığında Gazetecilik’ Mart 2016’da, ikinci kitabı ‘Sözün Ardı-İz Bırakan Söyleşiler’ Şubat 2017’de, memleket esintilerinin yer aldığı üçüncü kitabı Demir Kepenkli Ev-Anadolu Hikâyeleri ise 2018 yılı Nisan ayında yayımlandı.

Hayykitap’tan çıkan dördüncü kitabı Ruha Dokunan Patiler 2019’da okurlarla buluştu. Kedi ve insan ilişkisine dair yaşanmış hikâyelerin yer aldığı, ‘merhamet’ temalı Ruha Dokunan Patiler, özgün içeriği, duygusal tarzı ve sempatik üslubu ile ülke genelinde okurların ilgisi ile karşılandı. Hikâye türündeki son kitabı Ruha Dokunan İnsan Öyküleri de yine Hayykitap tarafından kısa bir süre önce yayımlandı.

İngilizce bilen Oranlı, halen Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda doktora yapıyor. Sürekli Basın Kartı sahibi olan Oranlı, evli ve 3 çocuk babası.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER