banner6

CHP’li Sümer Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye istedi

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesini, 3600 ek gösterge hakkı tanınmasını ve eğitim tazminatlarının, ek ders ücretleri ile hazırlık ödeneklerinin artırılmasını istedi.

CHP’li Sümer Öğretmenler Günü’nde  öğretmenlere bir maaş ikramiye istedi

ADANA(İLKHABER) - CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesini, 3600 ek gösterge hakkı tanınmasını ve eğitim tazminatlarının, ek ders ücretleri ile hazırlık ödeneklerinin artırılmasını istedi.

Sümer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak belirlediği ‘çağdaş uygarlık’ seviyesine ancak bilimsel bilgilerle donatılmış gençlerle ulaşmamın mümkün olduğunu belirten Sümer, “Geleceğimizin mimarı olacak böyle bir nesli yaratmamız da öğretmenlerimizin eseri olacaktır” dedi.

Sümer, toplumun bugünü ve geleceği açısından hayati bir önemde olan öğretmenlerin ne yazık ki bugün düşük maaş ve kabul edilemez çalışma koşullarına mahkum edildiğini kaydederek yüz binlerce genç öğretmenin atama beklediğini ifade etti.

Kamu tarafından ataması yapılmayan öğretmenlerin özel okullarda en temel özlük haklarından yoksun ve iş güvencesi olmadan çalıştırıldığını belirten Sümer, “Kamu okullarında da sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamaları giderek yaygınlaşmaktadır. Binlerce ücretli öğretmen sosyal ve ekonomik haklarından mahrum bir şekilde çalışıp, yıllardır atama beklemektedir” dedi.

OECD STANDARTLARI

Sümer, mesajında Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi öğretmenliği en saygın mesleklerden biri haline getirmek zorunda olduklarını belirterek bunun işin şu önerilerde bulundu:

 Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalı ve öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi öğretmenlikle ilgili tüm konuları bu kanun kapsamında çözüme kavuşturmalıdır.

 Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilerek tüm öğretmenlerin kadrolu ataması yapılmalıdır.

 Eğitimde liyakate ve nesnel ölçütlere dayalı bir atama ve yükseltme sistemini hayata geçirilmelidir.

 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir.

 Öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır.

 Öğretmenlerin eğitim tazminatları, ek ders ücretleri ve hazırlık ödenekleri artırılmalıdır.

Sümer, bunlar yaşama geçirilerek öğretmenlerin özlük ve ekonomik haklarının OECD standartlarına çıkarılması gerektiğini kaydederek “Yaşadıkları tüm sorunlara karşın büyük bir fedakarlıkla çocuklarımızın yetişmesinde en hayati rolü üstlenen öğretmenlere saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Başöğretmen Büyük Atatürk’ü bu vesileyle yad ediyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42