banner6

Çiçek yetiştirin, ihraç edin

Adanalı çiçekçileri kabul eden Vali Coş, "Çiçek, barış, sevgi, dostluk ve dayanışmadır" dedi

Çiçek yetiştirin, ihraç edin
Çiçek yetiştirin, ihraç edin

 

ADANA – Adana ESOB’a bağlı Adana Çiçekçiler ve Video Çekimciler Esnaf Odası Başkanı Süleyman Oğuz ile yönetim kurulu üyeleri, Çiçekçiler Haftası nedeniyle Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’u çiçeklerle ziyaret ederek, etkinliğe davet ettiler.

Başkan Oğuz ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul eden Vali Hüseyin Avni Coş,

Ziyaretlerinden duyduğu memniyeti ifade ederken, “Şahsınızda odanınızın tüm değerli üyelerini kutluyor, muhabbetle selamlıyor, sağlık, mutluluk, hayırlı uzun ömür ve bereketli kazançlar diliyorum”dedi.

Vali Coş,  çiçekciliğin önemli sektörlerden birisi olduğunu işaret ederken, “Çiçek bir kere hem  alana hem verene mutluluk veren bir bitkidir. Çiçekcilik konusunda Adana’mızın çok şükür iklimi de müsait. İnsanlarımızın da gönlü zengin, iyi yürekli ve çiçek gibi.  O zaman daha çok çiçek yetiştirmemiz, hem de birbirimize olan muhabbetimizi her vesile ile çiçek vererek ifade etmemiz lazım. Aramızdaki sevgi saygı bağlarını da güçlendirecek özelliktir çiçekler. Ben çiçekçilik sektörünü, toplumda barış, sevgi, dostluk, dayanışma duygularını güçlendiren ve bu nedenle de sadece ekonomik değil sosyal yönü de olan sektör olarak görüyorum. Bundan ötürü hepinizi yaptığınız güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum”diye konuştu.

 Adana’da daha fazla çiçek üretilmesi, yurtiçi  ve dünyaya pazarlanmasının da mümkün olduğuna dikkat çeken Vali Coş, “Kenya Afrika’da çiçek üretiyor, uçaklarla Hollanda’ya taşıyor, oradan satılıyor. Bizim de en azından Ortadoğuya direkt pazarlama imkânımız var. Ama belli rakama ve seviyeye erişmemiz lazım. Benim ziyaret ettiğim güzel seralar da var. Bunların sayısının çoğalması hem çiçek için dışarıya ödediğimiz paraları azaltacak, hem de işsizliği önleme konusunda muazzam etki yapacaktır.  Bir serada yaklaşık 100 elaman çalışıyor. Bir fabrika demektir. Bu hususta yatırımcılarımızı da bu alanda yatırım yapmaya, ekonomik gücü olanları da tesisler yapmaya ve üretim yapmaya davet ediyoruz. Sizlere de sağlık, esenlik ve huzur içinde sevdiklerinizle inşallah daha nice nice Çiçekçiler Haftası kutlamayı yüce Allahtan temenni ediyorum”dedi.

Oda Başkanı Oğuz da, Vali Coş’a resmi anlamda ilk ziyaretlerini yapmaları nedeniyle “Adanamıza hoş geldiniz” derken, Adana dışında bulunan TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışıkın selamlarını iletti. Vali Coş da, “Getirip,götürenler sağolsun” diyerek, selama karşılık verdi.

Başkan Oğuz,   1985 yılından bugüne Türkiye genelinde Çiçekçiler Günü kutlamaları yapıldığını,  kendilerinin de her yıl olduğu gibi bu yılda kutlamalara ilk startı Valiliği ziyaretle yapmak istediklerini ifade ederken, “15 Mayıs Salı günü Allah kısmet ederse, Atatürk Parkı’nda sabah 10.00’da çelenk törenimiz var. Saat 14.00’de de 5 Ocak Meydanı’ndan başlayıp, Çakmak Caddesi üzerinde halka bedava çiçek dağıtacağız. Amacımız, gül üretim merkezlerinden Adana’mızın çiçek kültürünü biraz daha yaygınlaştırmak ve istihdam yaratarak üretimi artırmak”şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER