banner6

Çocuklarımızı kim zehirledi?

CHP Seyhan İlçe Gençlik Örgütü Başkanı Arıkanoğlu, bozuk süt skandalında Ak Parti iktidarını bir soru yöneltti:

Çocuklarımızı kim zehirledi?
Çocuklarımızı kim zehirledi?

 

 

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan İlçe Gençlik Örgütü Başkanı Mustafa Arıkanoğlu, yaşanan bozuk süt skandalının perde arkasında kimlerin olduğunu sorguladı. Sorumlular hakkında yasal işlem yapılıp yapılmayacağı hakkında yanıt beklediklerini belirten Arıkanoğlu, “Yetkililer bozuk sütleri kendi çocuklarına da içirecekler mi?” diye sordu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa hazırladığı 'Okul Sütü Programı' kapsamında geçtiğimiz günlerde ilköğretim okullarımızda süt dağıtımının başlamasıyla beraber öğrencilerin zehirlenmesi olayıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Arıkanoğlu, ülkenin adeta ağlayan çocuk sesleriyle yankılandığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi: “Yurt genelinde başlatılan “Okul Sütü Projesi” dışarıdan bakıldığı zaman, tamamen iyi niyetli olarak, gelişme çağında bulunan ilköğretim öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen bir proje olarak görülmekteydi. Ancak 2 Mayıs Çarşamba günü itibariyle okullarımızda süt dağıtımının başlamasıyla birlikte işin aslı gün yüzüne çıkmıştır. Sınıfta dağıtılan sütleri içen çocuklarımızın asla azımsanamayacak bir kısmı Adana, Diyarbakır, Sivas, Konya, Edirne ve Kırıkkale şehirlerimizde mide ağrısı, bulantı ve kusma şikâyetleriyle hastanelik olmuşlardır. Aldığımız bir habere göre zehirlenmeler ertesi gün de devam etmiş, yine yüzlerce öğrencimiz çeşitli illerde hastanelere kaldırılmıştır. Ancak çok şükür ki; hiçbir çocuğumuz hayatını kaybetmemiş, ölüm riski yaşanmamıştır”.

KİMLER RANTÇI?

KİMLER HALKÇI?

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaların ve yandaş medyanın yorumlarının zehirlenme olayından daha vahim olduğunu öne süren Arıkanoğlu, AKP Hükümeti’ne şu soruları yöneltti: “Çocuklarımız niçin zehirlenmiştir? Çocuklarımıza elde kalan, tarihi geçmiş sütler mi içirilmiştir? Bu rezaletin sorumluları kimlerdir? Bu sorumlular hakkında yasal işlem yapılacak mıdır? Çocuklarımızın sağlığını riske eden bu tehdit devam edecek midir? Yetkililer bozuk sütleri kendi çocuklarına da içerecekler mi?”. Soruların yanıtlarını sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Arıkanoğlu açıklamasını çarpıcı bir örnekle noktaladı: “Malumuz olduğu üzere AKP iktidarının boy hedefi haline gelen İzmir Büyükşehir Belediyemiz de 2005 yılından beri ilköğretim okullarında öğrencilere günlük taze süt dağıtmaktadır. Ancak aradan geçen 7 yıla rağmen tek bir öğrencimiz bile zehirlenmemiş, dağıtılan sütlerden ötürü hiçbir sorun yaşanmamıştır. Çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi, sütleri yandaş firmadan değil Tire Süt Kooperatifi’nden çok daha ucuza tedarik etmektedir.

İşte kimlerin rantçı, kimlerin halkçı olduğunu da halkımızın takdirine sunuyoruz”.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42