banner6

“Çok fazla para kazanmak için hekim olunmaz”

Adana Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Ahmet Hilal, “Hekim olacaksanız insanla uğraşmayı seviyor olmanız lazım. Bu şekilde bu işi yaparsanız zevkle yaparsınız. Çok fazla para kazanmak için hekim olunmaz. Çok para kazanmak istiyorsanız başka mesleklerde seçebilirsiniz.” dedi.

“Çok fazla para kazanmak için hekim olunmaz”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Ahmet Hilal, “Hekim olacaksanız insanla uğraşmayı seviyor olmanız lazım. Bu şekilde bu işi yaparsanız zevkle yaparsınız. Çak fazla para kazanmak için hekim olunmaz. Çok para kazanmak istiyorsanız başka mesleklerde seçebilirsiniz.” dedi.  

 Yüreğir Farabi Anadolu Lisesi Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi. Düzenlenen panele çeşitli meslek dallarına ait oda başkanları katılarak öğrencilere meslekleri hakkında bilgiler verdi.

Panel Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi içerisinde gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Makina Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Emir Kavi, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Mak, Bilgisayar Mühendisleri Odası Adana Temsilcisi Cantekin Güneşer, Adana Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Ahmet Hilal ve Adana Barosu Avukatı Öykü Eşberk katıldı. 

Moderatörlüğünü Avukat Güven Özdemir’in gerçekleştirdiği panelde ilk olarak söz alan Adana Barosu Avukatı Öykü Eşberk, öğrencilerde tavsiyelerde bulunarak sözlerine başladı. Eşberk, “Şuanda belki farkında değilsiniz ama hayatınızın en önemli anlarından biri olacak şu dakikalar sizin için. Çünkü seçeceğiniz meslek, yaşamız boyunca yapacağınız ve her gün sabah kalkıp işe gittiğinizde karşılaşacağınız bir yer alacak. Bu yüzden bu konuları dinlemeniz sizin açınızdan çok önemli. Meslek tercihlerinizi yaparken, bütün meslek büyüklerinizde buradayken aklınızdan geçen bütün soruları sormalısınız.” dedi.

Hukuk ve avukatlık hakkında bilgiler veren Eşberk, “Avukatlık nedir? Yargının bizim için 3 tane saç ayağı vardır. Bunlar iddia, savunmam ve karar. Bu saç ayanını neresinde olmak istiyorum diyerek karar vermek gerekiyor. Karar verdiğinizde yolunuza devam edeceksiniz. Hukuku seçenlerin bir kere okumayı çok sevmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

 Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Emir Kavi de, makina mühendisliği mesleğini anlattı.  Mesleklerindeki iş alanları hakkında bilgiler veren Kavi, “İş alanınız yağ, pas, kir sevmiyorsanız makina mühendisliğinde iş alanınız çok fazla daralır. Masa başı bir iş değildir mühendislik. Makine mühendisliği sanayi ağırlıklı bir iştir. Havlandırmalar, içinde bulunduğumuz alanın çevresini kaplayan aluminyum camlı bölmeler, oturduğunuz koltuklar, üzerinizdeki kıyafetler, bindiğiniz arabalar, uçaklar imal edilirken, hepsi makina mühendisliğinin alanına girer. Makine mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre en geniş iş alanına sahip meslek branşıdır.” şeklinde konuştu.  

Makine mühendislerinin ne işler yaptığını anlatan Kavi, “Sanayide imalat mühendisi olabilirsiniz. Kalite kontrol mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Üretim planlama mühendisi olarak çalışabilirsiniz. ARGE mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Sanayi için konuşuyorum. Makina bakın mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Ben sanayide çalışmak istemiyorum dediğiniz zaman da, o zaman size mekanik tesisat, proje alanları, enerji yöneticiliği gibi masa başında işlerde var. Ama eğer bir makine mühendisi olacaksanız. Makinanın başına geçmeden, kaynak yapmadan, kaynaktan gözünüz yanmadan makina mühendisi olamazsınız. Bir işin çıraklığını yapmadan ustalığını yapamazsınız.  Makina mühendisliğini masa başa bir iş olarak görmeyin.  Şu bir yıl içerisinde sosyal medyadan, telefonlardan uzak durun. Bu  bir yıl sizin için çok önemli bir yıl.” İfadelerini kullandı.  

Adana Tabip Odası Başkanı Profesör Ahmet Hilal da, doktorluk mesleğini öğrencilere anlattı. Hekimliğin ilk çıkış tarihi hakkında bilgiler veren Hilal, “ Tüm mesleklerde olduğu gibi, hekimliğin amacı da insanları daha iyi şartlarda yaşatmak. Bunu amaçlıyor ve bunu hedefliyoruz. Hekimler insanların sağlıklarını korumak ve acılarını dindirmek için çalışıyor. Hangi mesleği seçeceğinizi aslında buradan duyduklarınızla değil, kendi yeteneklerinize göre daha çokta rehber öğretmenlerinizin yönlendirmesiyle meslek seçimi yapmanız daha doğru. Tıp Fakültesi’ne girdiğiniz zaman 6 yıl okuyorsunuz. Okulu bitirdikten sonra pratisyen oluyorsunuz. Pratisyen hekim olarak çalışmak isterseniz 2 yıl çalışıyorsunuz. Pratisyen hekim olmak istemiyorsanız uzman hekim olmak için uzmanlık sınavına giriyorsunuz. 4 yıl ile 6 yıl arasında uzman hekim olarak çalışıyorsunuz. Uzman hekim eğitimi görüyorsunuz. Sonra uzman oluyorsunuz. Onu da bitirdikten sonra 30’lu yaşlarınızın ortasında bir yerlerde çalışmaya başlıyorsunuz. Çalışmayı ve okumayı sevmek lazım tüm mesleklerde olduğu gibi. Eğer kendimizi geliştiremezseniz, fakülteden mezun olduğunuz şekilde kalamazsınız. Tıp’ın içinde çok alan var. Tüm hekimler hasta tedavi etmek için çalışmıyor. Hastaların sağlığını korumak içinde çalışıyorlar.” dedi.

Çok para kazanmak için hekimlik yapılamayacağını öğrencilere anlatan Hilal, “Hekim olacaksanız insanla uğraşmayı seviyor olmanız lazım. Bu şekilde bu işi yaparsanız zevkle yaparsınız. Çak fazla para kazanmak için hekim olunmaz. Çok para kazanmak istiyorsanız başka mesleklerde seçebilirsiniz. Türkiye’de hekimlik hala en çok istenen meslek. Bununda en önemli nedenlerinden bir tanesi şuanda hala iş garantisi olan bir meslek. İstiyorsanız seviyorsanız ben hekim olmak istiyorsanız ben insanları seviyorum derseniz tıp fakültesine gelin.” ifadelerini kullandı.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan ise, ziraat mühendisliği hakkında bilgiler verdi. Meslek alanlarının neleri kapsadığı  hakkında görüşlerini aktaran Doğan, “Toprağın korunması gerekiyor. Artan nüfusun beslenmesi için ziraat mühendisleri ne ihtiyaç duyuluyor”  dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Mak, Bilgisayar Mühendisleri Odası Adana Temsilcisi Cantekin Güneşer ve CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’da panelde konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından öğrenciler merak ettikleri soruları oda başkanlarına sorarak yanıt aldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42