banner6

Çukurova, meyve bahçesi oluyor

Vitroplant Türkiye'nin Bahçe Günleri'nde kayısı ve nektarin çeşitleri tanıtıldı

Çukurova, meyve bahçesi oluyor
Çukurova, meyve bahçesi oluyor

 

ADANA-Merkezi Adana’da bulunan Vitroplant Fidancılık Türkiye, yurtdışından getirilen gelişmiş meyve çeşitlerini Çukurovalı üreticiyle buluşturdu. Tarsus'taki meyve bahçesinde düzenlenen 'Bahçe Günleri'nde kayısı ve nektarin çeşitleri tanıtıldı. 3 yıl önce kurulan ve verim alınmaya başlanan bahçe ile ilgili bilgi veren Vitroplant Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karadoğan, üç ortaklı 280 dekarlık bahçenin 150 dekarında kayısı, 130 dekarında da nektarın ürettiklerini belirtti. Bahçede ıslah edilen 4 çeşit kayısının 'Türkiye Milli Çeşit Listesi'ne girerek koruma kapsamına alındığını belirten Karadoğan, "Tescillenen çeşitlerimiz olmasa bölge tarımında hala geleneksel kayısı çeşidi ile üretim yapılacak ve bu alanda bir ilerleme sağlanamayacaktı" dedi.

Yeni çeşitlerle hem üretim periyodunun uzadığını hem de üreticinin yurtdışına ihraçta rekabet şansının arttığını belirten Karadoğan, "Bu çeşitlerle üreticiler Avrupa'nın ileri gelmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek güçtedir. Bölgemiz öyle bir bölge ki kayısı hasat ederken 20 dakika sonra kirazlar yeni çiçekler açıyor. Yörelerimizin coğrafi özelliğini avantaja dönüştürmemiz gerekiyor. Onun için de gördüğünüz gibi yeni çeşitlerle modern bahçe tesisleri kurmamız gerekiyor. Firma olarak bölgemizdeki bitki çeşitliliğini geliştirmek, hem bölgemize hem de ülkemize ekonomik katkı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer ise Çukurova ve Tarsuslu üreticinin iddialı konuma geldiğini belirtti. Ergezer, “Dünyadaki meyve boşuluğunu Çukurovalı üretici doldurmaya talip. Çukurova çiftçisi bilinçli çalşıyor. Meyve üreticisi desteklenmeli ve ciddi teşviklerle donatılmalıdır" dedi.

Vitroplant Türkiye Genel Koordinatörü Cemile Uz da önemli bir etkinliğe imza attıklarını belirterek kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.

'Bahçe Günleri'ne TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, Tarsus, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Ayzin Küden, Adana ve Mersin Ziraat Odaları yetkilileri, İl ve ilçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, şube müdürlerinin yanı sıra çok sayıda üretici ve davetli katıldı.

Konuşmaların ardından bahçe günlerine katılanlar kayısı hasadı yaptı yetkililerden bilgi aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER