banner6

Çulhaoğlu: Çiftçimiz tarımdan kopartılmak isteniyor

İyi Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, çiftçinin tarımdan soğutularak kopartılmak istendiğini ileri sürdü.

Çulhaoğlu: Çiftçimiz tarımdan  kopartılmak isteniyor

ADANA (İLKHABER) - İyi Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, çiftçinin tarımdan soğutularak kopartılmak istendiğini ileri sürdü. Çulhaoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın pamuk çiftçisine uyguladığı kotayı kaldırması, desteklemeyi artırması, kredi borçlarını erteleyerek 5 yıla yayılması ile borçların 31 Mayıs’tan 31 Aralık ayına kadar erteleme imkanı sağlanması için Türkiye Büyük Millet Meclisine yazılı soru önergesi vererek çiftçinin sesi olmaya devam ediyor.

Yılın oniki ayında tarım yapılabildiğini ifade eden İyi Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, toprağı verimli tarımın başkenti Adana’da mazot, gübre, ilaç, gibi girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Özellikle son zamanlardaki zamlar ile tarım destekleme fiyatlarının çok düşük olması sebebiyle çiftçinin iyice zor duruma düştü. Çiftçi tarımdan soğutularak koparılmaktadır. Adana’nın beyaz altınını yetiştirmek ve hasadı da zor. Pamuk toplamak zahmetli ve masraflı. Bugün ülkemizde 2018/2019 üretim döneminde; Kütlü Pamuğun üretimi 2.570.000 ton, Lif pamuk üretimi ise 976.000 ton’dur. Ülkemizde Lif pamuk tüketimi 1.629.000 ton olduğundan, 653.000 ton ithal etmek durumunda kalıyor, 14,82 milyar dolar dövizimiz yurtdışına çıkmaktadır. Çiftçimiz geçen yıl 4,40 TL’ye sattığı pamuğu bugün 3 TL. ile 3,40 TL.arasında satabildiği için zarar etmektedir” dedi.

İyi Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle sıralandı:

Pamuk üretimi yapan çiftçilerimiz için dönüme konan 500 kilogram kota sınırını kaldırmayı düşünüyormusunuz?

Pamuk üretimi yapan çiftçilerimizin kiloda en az 1,50 TL. - 1,75 TL. arasında destek beklemesi sebebiyle siz Bakanlık olarak hangi fiyatı vermeyi düşünüyomusunuz?

Çiftçilerimizin bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi ve 5 yıla yayılarak tahsil edilmesi hususunda herhangi bir çalışmanız bulunuyor mu?

Çiftçilerimizin kredi borçlarını 31 Mayıs’tan 31 Aralık ayına kadar erteleme imkanı getirmeyi düşünüyormusunuz?

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER