banner6

Daha fazlasını yapmak boynumuzun borcudur

Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Bilaloğlu, 21 Aralık'ta ne yaptılarsa bilerek yaptıklarını belirterek şöyle dedi:

Daha fazlasını yapmak  boynumuzun borcudur
Daha fazlasını yapmak

boynumuzun borcudur

 

ADANA(İLKHABER) – Türk Tabipler Birliği(TTB) Başkanı Dr. Eriş Bileloğlu, tabiplerin 21 Aralık’ta yaptığı yürüyüşü bilerek yaptıklarını ifade ederek, “Daha fazlasını yapmak boynumuzun borcudur.”dedi.

21 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen grev yürüyüşüne katılan emek ve meslek örgütlerinin 20 yöneticisi hakkında açılan dava, duruşmaya eksik katılım olmasından dolayı 10 Mayıs 2012 tarihine ertelendi.

Aralarında Türk Tabipler Birliği(TTB) Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, SES Genel Başkanı Dr. Çetin Erdolu’nun da bulunduğu Emek ve Meslek Örgüt Yöneticileri ile üyeleri dün İsmet İnönü Parkı’nda bir araya gelerek duruşmanın yapılacağı Adana Adliyesi’nin önüne kadar yürüdü. Adliye önünde konuya ilişkin açıklama yaparak gelinen süreci değerlendiren Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuh Demirpas, yaptıkları eylemin bir hak arayışı olduğunu, asla suç olarak görmediklerini belirtti.

“DAHA FAZLASINI YAPACAĞIZ”

“21 Aralık en uzun gece, en kısa gündüz” diye söze başlayan Türk Tabipler Birliği(TTB) Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, yaptığı konuşmada şöyle dedi:

”Bu durum Türkiye’nin içinde bulunduğu en karanlık noktada olduğumuzun sembolik bir anlamıdır. 21 Aralık en karanlık durumu en aydınlığa yani bu ülkenin insanlarının layık olduğu bir ortama çevirmek isteyenlerin, burada yargılanan insanların yer aldığı örgütlerin mücadele ettikleri bir gündür. Elbette sağlık, elbette eğitim, elbette grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı, elbette özgür barış içerisinde kardeşçe yaşanacak savaşsız ve sömürünün olmadığı bir Türkiye özlemiyle yapılmıştır. İşte 21 Aralık’ı yapanlar ne yaptıklarını ve ne istediklerini bilerek yapmışlardır. Kuşkusuz böyle bir Türkiye istemeyenlerin elinde iki tane silahı vardır. Bir, her türlü kitle eylemine gazla saldırırlar. İki, her hak arama daha iyi bir Türkiye çabasına onlar soruşturmalarla, baskılarla, yargılamalarla cevap verirler. Buradakiler bunları bilirler onun için mücadele ederler. Dün ne yaptıysak yarın daha fazlasını yapmak hepimizin boynunun borcudur.”

“AKP İLERİ FAŞİZM UYGULUYOR”

Ustalık dönemini ileri demokrasi söylemleriyle başlattığını dile getiren SES Genel Başkanı Dr. Çetin Erdolu, ise konuşmasında AKP’nin aslında ileri bir faşizm uyguladığını ileri sürerek, şu görüşlere yer verdi:

“Bu güne kadar sağlık hakkı için mücadele eden ve paran kadar sağlık hakkı veren, paran kadar sağlık sistemini getiren uygulamalara karşı çıkanları, parana göre eğitimi getiren, eğitimi piyasalaştıran, gericileştiren 4+4+4 yasasına karşı çıkanları, iş güvencesi isteyen taşeronları, örgütlenme özgürlüğü, grev ve toplu sözleşme hakkı isteyen kamu emekçilerine yok diyor.  AKP’nin anlayışına karşı çıkan herkesi sindirmeye, yıldırmaya, baskı altında tutmaya çalışıyor. 21 Aralık’ta iş, gelecek güvencesi, grev hakkı, parasız sağlık, parasız eğitim istedik. Onun için buradayız.” dedi. Duruşma 10 Mayıs 2012 Perşembe gününe ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42