banner6

Daşi Aşireti Buluşması

Daşi Aşireti Mensuplarından bir grup, Mardin´in ilk iş kadını ve hanımağalarından Neriman Can Köyan ve eş i Murtaza Köyan´ı ziyaret etti.

Daşi Aşireti Buluşması

 ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Mardin Daşi Aşiret Lideri  Merhum Muhittin Can´ın kızı, Mardin´in ilk iş kadını ve hanım ağası Neriman Can Köyan´ı aşiretin liderleri unutmadı. Daşi Aşiret Liderlerinden Kanaat önderi Süleyman Çelik beraberindeki heyet ile, Neriman Can Köyan ve eşi Murtaza Köyan´ı  iş yerinde ziyaret ederek bir süre görüştü.

Daşi Aşiretinin dünü ve bugünü konuşuldu, geride kalmış yaşanan anılar anlatıldı. Neriman Can Köyan ve eşi Murtaza Köyan, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek,  gelen yakınlarına teşekkür etti. Daşi Aşiret liderlerinden ve kanaat önderi Süleyman Çelik ise bu tür buluşmaların, aşiret örf ve adetlerini pekiştirdiğini, aileler arası iyi ilişkileri sağlamlaştırdığını söyledi. Yenilen öğlen yemeğinin ardında, çay ve kahve eşliğinde sohbet devem etti.

   BÖLGEMİZDE BİRLİK VE BERABİRLİĞİN BULUNMASI GEREKİR”

Doğu, Güneydoğu ve Ortadoğu ülkelerindeki sorunlara değinen değinen Aşiret lideri Kanaat önderi İş adamı ve siyasetçi Süleyman Çelik, şu anda ülkenin en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı bulunduğunu belirterek, tüm küskünlerin barışması gerektiğini söyledi. Her aşiret liderinin kendi bölgesindeki küskünleri bir araya getirerek barıştırması gerektiğinin altını çizen Çelik, “Küskünler, kan davalılar ve husumetliler kalmamalı. Herkes bir araya gelip kenetlenmelidir. Bugüne kadar yaşanan bunca husumet olaylarından kazanan oldu mu, herkes kaybetti. Ülkemizde herkesin mutlu olması için barış ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmemiz gerekir, ülkemizin en çok buna ihtiyacı var” dedi. Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Mardinli Prof. Aziz Sancar’ı da örnek gösteren Çelik,  böylesine büyük başarılarıyla kendinden söz ettiren hemşerilerimiz var. Bu çağda dünya ülkeleri teknoloji ile çağ atlarken bizler seyrediyoruz. Bizler de kafamızı çalıştırıp yarışalım. Ülkemizdeki ne cevher çocuklarımız var. Onların ellerinden tutalım” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42