banner6

Demirtaş: 130 milyon dolarlık mobilya ihraç edildi

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin geçen yıl 3 milyar 130 milyon dolarlık mobilya ihraç ettiğini ifade etti.

Demirtaş: 130 milyon dolarlık mobilya ihraç edildi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin geçen yıl 3 milyar 130 milyon dolarlık mobilya ihraç ettiğini ifade etti.

2019 yılının ikinci çeyreğindeki ilk fuarı olan ve Mobilya ve dekorasyon ürünlerinin sergilendiği 12. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı açıldı. 10 bin metrekarelik kapalı alanın tamamı dolan Fuar’da, 30 ülkeden 200 kişilik alım heyeti de ağırlanacak. Görkemli bir törenle kapılarını ziyaretçilerine açan Fuar’da, son 5 yılın bölgedeki mobilya ihracat rekorunun da kırılması bekleniyor.

Klasik mobilya iskeleti üretiminde üst sıralarda yer alan Çukurova Bölgesi, modern ve avangart mobilya ile de sektörde adından sıkça söz ettiriyor. Son 5 yılda gösterdiği hızlı yükseliş ile mobilya sektörünün başlıca tercih ettiği fuarlardan biri haline gelen TÜYAP Adana Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı, bu yıl yüzde 100 doluluk oranı ile açılarak kendi sahasında önemli bir rekora imza attı. 30 ülkeden 200 kişilik yurt dışı alım heyetinin ağırlanacağı Fuar’da; Çukurova Bölgesi’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerden de fuara ziyaretçi akını yaşanacak. Önemli iş bağlantıların gerçekleşeceği Fuarda, 83 katılımcı firma 2020 mobilya trendlerini görücüye çıkıyor.

30 ülkeden 200 kişilik yurt dışı alım heyeti katıldı. Başta; İngiltere, Fransa, Sırbistan, Gürcistan, Almanya, Lübnan, Ürdün, İsrail, Irak olmak üzere, Çukurova Bölgesi’nin mobilya ihracatı yaptığı iş insanın ağırlanacağı Fuarı, Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 40 bin mobilya üreticisi firmanın da ziyaret etmesi bekleniyor. Geçen yıl 15 ülkeden alım heyetinin ağırlandığı Fuar’da bu yıl yüzde 100’lük bir artış ile ülke sayısı 30’a yükseltildi. 30 ülkedeki en büyük mobilya firmalarının özel olarak davet edildiği Fuar’da son 5 yılında ihracat rekorunun kırılması bekleniyor.

 

Mobilya ve dekorasyon ürünlerinin yer aldığı fuarın açılışı törenle yapıldı. Fuarda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş,  Türkiye'nin geçen yıl 3 milyar 130 milyon dolarlık mobilya ihraç ettiğini ifade etti. Adana'nın ihracata katkısının 28 milyon 641 bin dolar düzeyinde olduğunu anlatan Vali Demirtaş, “Bu fuarda modern ve klasik mobilyalardan özel tasarım ürünlerine varıncaya kadar pek çok ürün çeşidi, ziyaretçilerin ve sektör temsilcilerinin beğenisine sunuluyor. Ülkemizin önemli ihraç kalemlerinin başında yer alan mobilya sektöründe, geçtiğimiz yıl toplam 3 milyar 130 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. İlimizin mobilya ihracatına katkısı ise 28 milyon 641 bin dolar düzeyindedir.

Belirttiğim bu rakamları daha yukarılara çıkarmak için geride bıraktığımız on bir yılda olduğu gibi bu yıl da sektörün önde gelen temsilcileri, fuarımızda bir araya geliyor. Geçtiğimiz yıl 18 ülkeden 150 kişilik alım heyetini ağırladığımız fuarda, yaklaşık 3 milyon dolarlık ihracata imza atıldığını, bunun ülkemiz ve bölgemiz için fevkalade önemli bir katma değer olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum. ” dedi.

2018 yılında 61 ilden sektör temsilcileriyle, 40 binin üzerinde ziyaretçinin stantları gezdiği fuarda, 10 milyon TL’lik iş hacmine ulaşıldığını hatırlatan Vali Demirtaş, “İnanıyorum ki katılımcı firmalarımızın oluşturacağı sinerjiyle bu yıl bu rakamların çok üzerine çıkacak; hatırı sayılır bir katma değeri hem ilimize hem bölgemize hem de ülkemize kazandıracağız.

Dolayısıyla fuarların, festivallerin, sosyal ve kültürel etkinliklerin önemi işte bu noktada ortaya çıkıyor. Bu tip organizasyonlar, kent imajı, sosyal ve kültürel hayata kattığı etkilerle birlikte, kent, bölge ve ülke ekonomisine sağladığı pozitif ivmeyle de önemlerini bizlere bir kez daha göstermektedirler. Çukurova bölgesinde yer alan Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Gaziantep’ten sektörün kıymetli temsilcileri de bugün fuar alanımızda stant açmış durumdalar. Bu görünüm aynı zamanda bir güç birliğinin de işaretidir.” diye konuştu.  

“Atalarımızın dediği gibi, “birlikten kuvvet doğar” sözünü fiiliyata geçiriyoruz.” Diyen Vali Demirtaş; “Bu birlikteliği, hem ilimiz hem de bölgemiz açısından fevkalade anlamlı buluyorum. Ve bu birlikteliğin sektörün gücünü daha da katlayacağına yürekten inanıyorum.  O sebeple Cezayir’den Özbekistan’a, Tunus’tan İran’a, Ürdün’den Umman’a geniş bir coğrafyaya ihracat kapasitesi bulunan Çukurova’yı, bölgemizin mobilya üssüne dönüştürmek için bu güç birliğini sonuna kadar sürdürmeliyiz.Bu noktada mobilya sektöründe ilimizin diğer illerle rekabet gücünü artırmak ve sektörün Adana'ya sağladığı katma değeri yükseltmek amacıyla, yeni ve modern bir sanayi sitesinin kurulması için çalışmalarımızı yoğun bir biçimde sürdürüyoruz. Bu çalışmayı tamamladığımızda Adana genelinde iptidai şartlarda faaliyet gösteren sektör mensubu esnaflarımıza, daha modern ortamlar, daha işlevsel imkânlar sunacağız.  İnşallah yakın zaman içerisinde, bu modern ve işlevsel ortamlarda teknolojiyi takip eden, yeni tasarımlar yapan, kendi Ar-Ge’sini kuran, ulusal ve uluslararası pazardan pay alabilmek için çaba harcayan kurumsallaşmış firmalarımızla, Adana Mobilyasının başarı hikâyesini hep birlikte yazacağız” şeklinde konuştu. 

Vali Demirtaş, herkesi Lezzet Festivali’ne davet ederek, “Bu vesileyle açılışını gerçekleştirdiğimiz 12. Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nın öncelikle mobilya ve dekorasyon sektörüne, Adana'mıza ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor; fuar’ın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca buradan tüm hemşehrilerimizi, 4-5-6 Ekim tarihlerinde Merkez Park’ta, “Büyük Akdeniz Şöleni” temasıyla gerçekleştireceğimiz Lezzet Festivalimize bekliyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da kendisinin de ailesin de mobilyacı olduğunu, sektörün sorunlarını yakından bildiğini anlattı. Mobilya sektörünün önemli bir sektör olduğunu işaret eden Karalar, mobilyacıları yürekten desteklemek gerektiğini anlattı. Karalar, daha önce mobilya almak için il dışına çıkan vatandaşların artık bu ihtiyaçlarını kentten karşıladıklarına dikkat çekti.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de açılışı yapılan fuarın pek çok rekoru içinde barındırdığını dile getirdi. Fuarın, Çukurova yöresinin en yüksek nitelikteki mobilya fuarlarından olduğunu kaydeden Alagöz, fuar alanının tamamının kullanıldığını ve yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını vurguladı.  Geçen yıl fuarda 15 ülkeden misafir ağırlandığını belirten Alagöz, bu yıl ülke sayının 30'a çıktığını söyleyerek, “30 ülkeden 200 kişilik yurt dışı alım heyeti katıldı. Başta; İngiltere, Fransa, Sırbistan, Gürcistan, Almanya, Lübnan, Ürdün, İsrail, Irak olmak üzere, Çukurova Bölgesi’nin mobilya ihracatı yaptığı iş insanın ağırlayacağız. Fuarı, Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 40 bin mobilya üreticisi firmanın da ziyaret etmesini bekliyoruz. Geçen yıl 15 ülkeden alım heyetinin ağırladık. Fuar’da bu yıl yüzde 100’lük bir artış ile ülke sayısı 30’a yükseltildi. 30 ülkedeki en büyük mobilya firmalarının özel olarak davet edildiği Fuar’da son 5 yılında ihracat rekorunun kırılması bekliyoruz” dedi.

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan ise sektörlerinde yaşanan sorunları anlattı.

Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı’da mobilya fuarından ötürü yaşadıkları memnuniyeti dile getirdi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç da mobilya sektöründe kentin ihracatının yıl sonuna kadar 30 milyon dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

 Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Vali Demirtaş ve beraberindeki heyet birlikte stantları tek tek gezdi. Fuarın 6 Ekim'e kadar açık olacağı öğrenildi.

   

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42