banner6

Demokrat hekimler güçbirliği yaptı

Adana-Osmaniye Tabip Odası'nın bugün ve yarın gerçekleştireceği olağan genel kurul ve seçimi öncesi adaylıklarını farklı listeler halinde açıklayan Etkin Demokrat Hekimler Grubu ile Demokratik Birlik Grubu adayı hekimler birleşerek, seçime Demokrat Hekimler olarak tek liste ile girecek.

Demokrat hekimler güçbirliği yaptı

Demokrat hekimler güçbirliği yaptı

 

ADANA(İLKHABER) - Adana-Osmaniye Tabip Odası’nın bugün ve yarın  gerçekleştireceği olağan genel kurul ve seçimi öncesi adaylıklarını farklı listeler halinde açıklayan Etkin Demokrat Hekimler Grubu ile Demokratik Birlik Grubu adayı hekimler birleşerek, seçime Demokrat Hekimler olarak tek liste ile girecek.

Demokrat Hekimlerin Başkan Adayı Beyin Cerrahı Op. Dr. Ali İhsan Ökten, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

2002 yılından bu yana uygulanan politikaların sonucu olarak Türkiye sağlık ortamı ve hekimlik çok önemli bir eşiğe gelmiştir. Son olarak çıkarılan 663 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile sağlıkta dönüşüm programı tamamlanmıştır. Tüm bu uygulamalar çıkarılan yasa ve yönetmelikler hekimlerin üzerine basılarak yapılmıştır. Birinci basamak özelleştirilmiş,  İşyeri Hekimleri, taşeron şirketler üzerinden, iş güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırılmaya zorlanmıştır. Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan hekimler ise hangi gün nerede görevlendirileceklerini bilmeden çalışmaktadırlar. 112 ve Acil Servis hekimlerinin sayıları azaldığı için iş yoğunlukları daha da artmış, şiddete daha fazla maruz kalmaya başlamışlardır. Kamu hastaneleri; SSK, kurumsal yapısı ve hastaneleriyle birlikte tasfiye edilmiştir. Tıp Fakültelerinde performans uygulaması nedeni ile bilimsel araştırma ve eğitim ikinci plana itilmiş, muayenehanesi olan öğretim üyelerinin öğrenci ve asistan yetiştirmesi, hasta bakması, ameliyat yapması ve her şeyden önemlisi bilimsel çalışma yapması engellenmiştir.  Özel hastane sayısında patlama olmuş ancak oralarda hekimlerin özlük ve ekonomik haklarını hiç bir anlamda yasal olarak güvence altına alacak çalışma yapılmamıştır.  Asistan Hekimler, günümüzde yeterli uzmanlık eğitimi alamamaktadır. Emekli Hekimler, yıllarca çalışmalarının verdiği yorgunluğu dinlenerek geçirmek yerine emekli maaşlarının azlığı nedeniyle eskisinden de fazla çalışmak zorunda bırakılmışlardır.  Hekimlere yönelik şikâyet ve şiddet; sağlık sisteminin her geçen gün daha iyi olduğunu savunanlara karşılık, bu sağlık hizmetini veren hekimler her geçen gün şikâyet ve şiddete daha da fazla maruz kalmaktadır.  Tüm bu uygulamalar hekimler ve sağlık çalışanları açısından, yarınları bilinmez bir hale getirmiştir. Toplumsal yaşamda ki bu belirsizlik, geleceğe yönelik güvensizlik, antidemokratik uygulamalar ve korkular endişelerimizi daha da arttırmaktadır. Hekimler, çaresiz, yarın ne olacağını bilmeden yaşamlarına ilişkin yeni belirlemeler yapmaya çalışmaktadırlar. Böylesi bir ortamda seçimlere giderken Demokrat Hekimler olarak mesleki sevgimiz ve dayanışmamız ile geçmişte olduğu gibi bu günde giderek artan sorunlarımıza çözüm üretmek ve mücadelemizi sürdürmek için ortak bir liste ile Adana-Osmaniye Tabip Odası 2012-2014 dönemi, 14-15 Nisan tarihinde yapılacak seçimlerde yönetime adayız. Tüm Değerli Hekim arkadaşlarımızı, bu mücadelemizde gücümüzü birleştirerek HEP BİRLİKTE mücadele etmeye ve odamıza sahip çıkarak oy verme sorumluluğuna davet ediyorum.”
Demokrat hekimler4in listesi şöyle oluştu:

Dr. Ali İhsan Ökten, Dr. A. Hamdi Karanfil, Dr. Nuh Demirpas, Dr. Mehmet Özalevli, Dr. Ahmet Hilal, Dr. Hakan Şen, Dr. Ahmet Suntur.” .

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER