TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dr. Derya Mengücük: Sağlıkta şiddet, hala her türüyle, her sağlık kurumunda yaşanmaya devam ediyor

Birlik ve Dayanışma Sendikası, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın, 6 Temmuz 2022’de Konya Şehir Hastanesinde, mesleğini icra ederken silahlı saldırı ile öldürülmesinin 2.yılında, meslektaşlarını andı.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2024 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2024 13:14
Kaynak: BÜLTEN
Dr. Derya Mengücük: Sağlıkta şiddet, hala her türüyle, her sağlık kurumunda yaşanmaya devam ediyor

Birlik ve Dayanışma Sendikası, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın, 6 Temmuz 2022’de Konya Şehir Hastanesinde, mesleğini icra ederken silahlı saldırı ile öldürülmesinin 2.yılında, meslektaşları ve sağlıkta şiddete maruz kalıp hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını saygıyla andı.  Sağlıkta şiddetin son bulması için Sağlık Bakanlığı’na, yetkililere seslenerek etkin çözümler ve gerçek bir yasa oluşturulmasını talep eden Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, “Sağlık Bakanlığı, çalışanlarının güvenliğini sağlamak, sağlıkta şiddeti engellemek zorundadır. Bu, başlıca görevlerinden biridir. Sorunu yok sayan, görmezden gelen, ciddiye almayan bu yaklaşım kabul edilemez” diyerek ifade etti.

Birlik ve Dayanışma Sendikası, Konya Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ekrem Karakaya’nın vefatının 2. yılında sağlıkta şiddetin artık son bulması için açıklamada bulundu. Sağlık Bakanlığı’nın şiddeti görmezden geldiğini söyleyen Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, “Sağlıkta şiddet, hala her türüyle, her sağlık kurumunda yaşanmaya devam ediyor. Bitmiyor. Sağlık Bakanlığı ve sorumlular da bunu görmezden gelmeye devam ediyor. Sağlık’ta şiddet son 20 yılın felaketi haline gelmiş durumda ve olağanmış gibi algılanıyor. Bu kabul edilemez. Sağlık ve şiddet kelimelerinin yan yana olması sadece sağlık çalışanlarının sorunu değil, artarak halk sağlığı sorunu haline geliyor” dedi.

“Kimse ağır ve sorumluluğu yüksek, yorucu bir mesleği üstüne hayati tehdit riskiyle yapmak istemiyor”

Dr. Derya Mengücük, “Sağlık çalışanları ya uygunsa bir an önce mesleğinden emekli oluyor ya da yurtdışı seçeneklerine bakıyor. Tehdit, hakaret, fiziksel şiddet riskinin fazla olduğu uzmanlık branşlarına kimse girmek istemiyor. Aşırı iş yükü, uygunsuz çalışma koşulları, yetersiz ücretlerin de buna etkisi olmakla birlikte şiddet bu kaçışın nedenleri arasında başı çekiyor. Kimse ağır ve sorumluluğu yüksek, yorucu bir mesleği üstüne hayati tehdit riskiyle yapmak istemiyor. Haklılar ve buna hakları var” diyerek ifade etti.

Sağlıkta şiddet

“Sağlık sisteminin tüm olumsuzlukları ve eksikleri sağlık çalışanları ile hasta ve yakınları arasına terk edilmiş halde”

Dr. Derya Mengücük, şimdiye kadar geçen zamanda şiddet konusunda bir iyileşme, düzelme olacağını görmediklerini söyleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sağlık sisteminin tüm olumsuzlukları ve eksikleri sağlık çalışanları ile hasta ve yakınları arasına terk edilmiş halde. Asıl muhatapları güzel bir aldırmazlık halinde her şey muhteşemmiş gibi davranıyor, konuşuyor.  Sağlık Bakanlığı, çalışanlarının güvenliğini sağlamak, sağlıkta şiddeti engellemek zorundadır. Bu, başlıca görevlerinden biridir. Sorunu yok sayan, görmezden gelen, ciddiye almayan bu yaklaşımı kabul edilemez.  Sorumlu ve yetkili olarak; yarattıkları sağlıkta şiddeti kabullenmek, bilmek, görmekle başlayıp caydırıcı ceza ve yaptırımlar uygulamak, etkin çözümler ve gerçek bir yasa oluşturmak zorundalar.”

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.