banner6

Durak'a yapılan haksızlıktır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Akdeniz TV'ye Adana'yı değerlendirdi

Durak'a yapılan haksızlıktır
Durak’a yapılan haksızlıktır

 

ADANA-Hafta ortasında Ankara’ya çıkarma yapan Akdeniz Televizyonu TBMM’de çok önemli röportajlar gerçekleştirdi. Adana Milletvekilleri ile röportaj yapan Evsen Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Evsen, Ana Muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Adana üzerine önemli bir röportaj gerçekleştirdi.

Yüksel Evsen’in “Adana deyince zihninize yansıyan neler?” sorusuna Adana denince bütün güneydoğunun hatırlandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Adana deyince bütün güneydoğuyu hatırlıyoruz. Adana eğitimin, sanayinin ve tekstilin başkenti. Adana deyince aklımıza sanatta geliyor. Yaşar Kemal’i Yılmaz Güney’i görüyorsunuz. Adana’yı bazıları büyük bir köy olarak tanımlarlar. Adana’ya kırsal kesimden çok sayıda insan gelip, alın teriyle çalışmak istiyor. Adana son yıllarda özellikle AKP döneminde büyük bir kan kaybıyla karşı karşıya kaldı. Çok sayıda fabrika kapandı, çok sayıda insan işsiz kaldı. Ancak Adana tüm bunlara rağmen AKP’ye sadık kaldı. Eğer Adana’ya hizmet etmiyorsa bir siyasal parti Adanalının ders vermesi lazım. Sen fabrikaları kapat, işsizlik yarat, o zaman Adanalının şunu demesi lazım ‘ben hangi gerekçe ile hükümete oy vereyim?'Adana’da çok güçlü bir yerel medya var. Aslında bu övünmemiz gereken bir gelişme. O güçlü medyanın bütün bu olanları gündeme getirmesi ve Adanalıları uyandırması gerekiyor. CHP olarak biz Adana’da bir şeyler yapmak istiyoruz. Seçimlerimiz var, il başkanı adaylarımızda çıkacak. Onlardan belli bir beklenti var, açık yüreklilikle ifade edeyim. Adana il başkanı olacak kişinin Adana Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması lazım.

KILIÇDAROĞLU’NUN İL BAŞKANI ADAYI!

Benim il başkanı adayım yok diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

”Benim adayım yok. İl başkanı 1 aday olabilir 3 aday olabilir Ankara’da 15 il başkanı adayımız var. Onlara söylediğim şu; siz hedef koyacaksınız, yönetiminizde, sanayicisi, emekçisi, sanatçısı, sade vatandaş olacak. Toplumun her kesimini kucaklayacaksınız. Yani; yönetim Adana’ya güven vermeli, Adana yönetime güven vermeli. Karşılıklı etkileşim içinde Adana Büyükşehir Belediyesi alınmalı. Adana yeniden çağdaş kent kimliğine kavuşmalı. Altınkoza sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ses getirmeli. Adana’yı siz içine kapanık bir kente dönüştürüyorsunuz sanayiyi aldınız götürdünüz oradan. Adana bir bilişim kenti olmalı, çekim merkezi olmalı. Adana ya kendi sınırlarından sorumlu bir kent dersek Adana’ya haksızlık etmiş olursunuz. Çekim merkezi olmalı, yazık oluyor Adana’ya”

YENİ TEŞVİK PAKETİ

Yeni açıklanan teşvik paketini değerlendiren Kılıçdaroğlu iktidarın teşvik politikasını yeniden değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu,”Adana bilimin teknolojinin kenti olmalı, Adana aydınların, sanatçıların kenti olmalı, Adana yaratıcı bir kent olmalı, çevreyi kirleten değil katma değeri yüksel sanayi yaratması gerekli. Sanayi üniversite işbirliğini geliştirmesi lazım. Bu bağlamda iktidarın teşvik politikalarını yeniden ele alması gerekiyor. Bir iktidar 3 veya 4 kez teşvik politikası çıkartıyorsa diğerleri iflas ettiği içindir. Adana’da neden yeni Yılmaz Güney’ler çıkmasın. Çukurova yerli yerinde duruyor zaten. Toprak Kale’de yerli yerinde duruyor. Bütün sorun o kültürü yeniden harmanlayacak bir yapıya ihtiyaç var. O yapının yolu Cumhuriyet Halk Partisi’nden geçer” dedi.

“AYTAÇ DURAK’IN TUTUKLANMASINI DOĞRU BULMUYORUM”

Halkın oyuyla gelmiş bir yönetici tutuklanmasını doğru buladığını belirten kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti; “Halkın oyuyla gelmiş bir yönetici tutuklanmasını doğru bulmuyorum. Bu tüm iller için geçerlidir. Ben halktan oy aldım seçildim geldim. Suçüstü olur tutuklanır o yarı bir şey. Burada belediye başkanı seçimle gelmiştir. Aradan bir süre geçmiştir. İktidar partisinden değil başka bir partiden geldiği için başına bunlar geliyorsa, o doğru bir olay değildir. Halkın vicdanı orada rahatsız olur. Ben sayın başkanın partisine oy vermedim yeri geldiğinde eleştirdim ama onun tutuklanması cezaevine konması aylarca tutuklu kalması doğru bir olay değildir. Demokrasi adına ayıptır. Bu açıdan Adana’ya yapılan bir haksızlık var. İktidar partisi Adana ve İzmir’i ele geçirmek için kendine göre formüller üretiyor. Yargıyı kullanıyor, baskı aracı olarak kullanıyor. Yargının baskı aracı olarak kullanıldığı bir yönetime demokrasi denmez. Ona biz post modern diktatörlük diyoruz.”

“VAN DEPREMİNDE BÜYÜK MÜCADELE VERDİ”

Çukurova Belediyesinin çalışmaları ile ilgili soruya kemal Kılıçdaroğlu,” Çukurova Belediyesi’ne birkaç kez uğradım. Bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Van depreminde de büyük mücadele verdi Belediye Başkanımız. Dolayısıyla sosyal demokrat bir belediyeciliğin gereğini yapıyor. Her yöneticinin kusurları olabilir tüm mesele şu eksiğini görüp halka o eksiğini gidermek üzere bir politika uyguluyorsa memnun olurum Benim belediye başkanlarımdan isteğim şu; halka daha fazla gidiniz. Ben belediye başkanlarının en büyük sorunun biliyorum, herkes iş istiyor. Ama bu belediye başkanının sorunu değil hükümetin sorunu. Belediye başkanı bir kahveye oturduğu zaman iş isteniyor bunun çözüm yolu Ankara’dır.

“ERKEN SEÇİME HAYIR DEMEYİZ”

Seçimlerinin öne alınması ile ilgili dedikodulara da Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi; “Öne alınıp alınmayacağı tartışılıyor. Parlamento iradesi nasıl tecelli ederse biz de ona uyarız. Yerel yönetimlerle ilgili hedeflerimiz ise, daha fazla sayıya ulaşmak. İstanbul ülkemizin megapol kentidir. İstanbul’da halkın nefes aldığı yarlar CHP’li belediyelerdir halk buralarda nefes alır özgürlüğü hisseder. Bütün belediye başkanlarımıza şunun söylüyorum. Halka hesap vermeyi temel görev edinin. Halka hesap vermek insanı yüceltir.

ADANA’DAN SES GELMESİ LAZIM

Adana milletvekillerinden memnun olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal kendisinin memnuniyetinin önemli olmadığını önemli olanının Adanalının memnun olması ve ses vermesidir dedi.

Konuşmasının sonunda Adanalılara seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,”İyi siyaset yapanlara prim vermeyi alışkanlık haline getirin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER