banner6

Emniyet yaya güvenliği için nöbette

Adana’da yaya güvenliğinin sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığınca tüm ülkede uygulanmak üzere ilan edilen “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” kapsamında, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla hayata geçirilen farkındalık etkinliği Vali Mahmut Demirtaş tarafından başlatıldı.

Emniyet yaya güvenliği için nöbette

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’da yaya güvenliğinin sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığınca tüm ülkede uygulanmak üzere ilan edilen “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” kapsamında, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla hayata geçirilen farkındalık etkinliği Vali Mahmut Demirtaş tarafından başlatıldı.

Sürücülerin yaya geçitlerinde daha dikkatli olmaları, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve yayaların yaya geçitlerini kullanmalarının teşvik edilmesi amacına yönelik farkındalık sağlanması ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleşmesi için yapılan tüm ülke genelinde uygulamaya konulan “Yaya Geçidi Nöbeti” projesi Adana’da başladı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir ve Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte Vali Demirtaş yayalara broşür dağıttı ve şoförleri bilgilendirerek trafikte dikkatli olunmasını istedi.

Etkinlik sonrası açıklamalarda bulunan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2019 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen “Öncelik hayatın öncelik yayanın” sloganı kapsamında geliştirilen bu projenin devamında “Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz” uygulamasını gerçekleştirildiğini söyledi.

Amaçlarının can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Buradaki amaç vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda devletin tüm kurum ve kuruluşları bunun bir takipçisi olduğunu herkesin bunun bir parçası, nöbetçisi olduğunu vurgulamak. Amacımız yayanın güvenliğini sağlamak. Sadece polisimiz değil bizler de bütün yayalarımızın nöbetçisiyiz. Sürücülerimize dikkatli olmaları konusunda buradan ikazda bulunuyoruz.

Yayalarımıza da yaya yollarını kullanırken sağlarına ve sollarına bakıp geçmelerini rica ediyoruz. Bu eğitim programımız bu şekilde devam edecek. Türkiye genelinde bu proje uygulanmaya başladıktan beri yayaların yaralanmasında ve ölümlü kazaların olması konusunda bir azalma meydana geldi. Vatandaşlarımız bu konuda çok dikkatli, duyarlı olmalı. İnşallah bu şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra sürücülere broşür dağıtan ve çocuklara çeşitli hediyeler veren Vali Demirtaş, sürücüleri yayalara yol vermeleri ve yaya yolunda durmaları konusunda uyardı.

KUTU

KEMERİN SES GETİRSİN YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN YAREN ATALAY’A SCOOTER

Bu arada Karayolu Trafik Güvenliği konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi ve kamuoyunda gerekli farkındalığın oluşturulması amacıyla Kurban Bayramı tatil dönemi süresince başlatılan “Kemerin Ses Getirsin” isimli video yarışmasında dereceye giren Yaren Atalay’a Adana Valisi Mahmut Demirtaş tarafından scooter hediye edildi.

Etkinlik hakkında konuşan Vali Demirtaş, ülkemizin en önemli konularından birisinin trafik güvenliği olduğuna dikkat çekti. Gün geçtikçe artan taşıt sayısı, dikkatsizlik ve trafik kurallarına uyulmaması gibi nedenlerle gerçekleşen trafik kazalarında geri dönüşü olmayan kayıpların yaşandığını belirten Vali Demirtaş, emniyet kemeri takmanın yaşanacak kayıpları en aza indirebileceğine vurgu yaptı.

Ülke genelinde olduğu gibi Adana’da da karayolları trafik güvenliği ile ilgili olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarının koordineli bir şekilde çalıştığını dile getiren Vali Demirtaş, bunlara ek olarak vatandaşların trafikte bireysel duyarlılıkta üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Vali Demirtaş açıklamalarının ardından, Kurban Bayramı tatili süresince aileleri ile birlikte seyahat ederken araç sürücüsü ile araçtaki diğer yolcuları emniyet kemeri takmaları konusunda uyardıkları videoları #kemerinsesgetirsin hashtagi ile TrafikEgm twitter hesabında paylaşarak en çok beğeniyi alan ilk 100 çocuk arasına giren Yaren Atalay’a scooter, kask ve koruma ekipmanı hediye etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42