banner6

“Erken teşhis çok önemli”

Türkiye Romatoloji Derneği, araştırmaya dayalı global biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği ile ‘Romatoid artrit’ hastalığı hakkında toplumda farkındalık amacıyla ‘El Elden Üstündür’ isimli projeyi hayata geçirdi.

“Erken teşhis çok önemli”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Türkiye Romatoloji Derneği, araştırmaya dayalı global biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği ile ‘Romatoid artrit’ hastalığı hakkında toplumda farkındalık amacıyla ‘El Elden Üstündür’ isimli projeyi hayata geçirdi.

Türkiye Romatoloji Derneği, AbbVie’nin desteği ile “El Elden Üstündür” isimli yeni bir farkındalık kampanyası başlattı.

Proje kapsamında Romatoid artrit hastalarının yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla Heykeltraş Muteber Tükel, tasarımcı Sezin Eser’in Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek’in katkılarıyla romatoid artrit hastalarının ellerindeki şekil bozukluklarını gösteren çalışmaları, 12 Ekim Dünya Artrit Günü kapsamında Adana Hilton Oteli’nde sergilendi.

Sergide 5 romatoid artrit hastasına ait el heykelleri, fotoğrafları ve video çalışması ile romatoid artrit hastalarının yaşadığı zorluklara dikkat çekiliyor.

Sergide konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek, “Romatoid artrit yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve haftalar, aylar içerisinde eklemlerde ağrı, tutukluk ve şişlik gelişmesine sebep oluyor. İlk dönemlerinde yorgunluk, kas ağrısı, hafif ateş ve kilo kaybı görülürken, eklem çevresindeki bağlar ve kaslar gibi yumuşak dokularda da ağrı ve sıcaklık artışı gelişebiliyor” dedi.

Hastaların yaşadığı sorunlara dikkat çeken Prof. Özbek, “Romatoid artritin en sık görülen belirtileri eklemlerdeki tutukluk, ağrı, hassasiyet ve sabahları ya da uzun süreli hareketsizlikten sonra eklemlerde oluşan hareket kısıtlılığı. Romatoid artrit hastalığına sahip bireylerin özellikle sabahları karşılaştığı uyuşukluk veya tutukluk hissinin geçmesi 1 saati veya daha fazla süreyi bile bulabiliyor” diye konuştu.

Amaçlarının artrit hastalarının erkenden teşhis edilip etkili ve doğru tedaviyle hayatlarının bütün olumsuz şekil değişiklikleri, yaşam kalitesinin olumlu bir şekilde sürdürülmesini sağlamaktır diyen Prof. Özbek konuşmasına şöyle devam etti;

“Ayrıca el ve el bileğinde çok sayıda eklemin tutulması ince el hareketi gerektiren düğme açıp kapama, şişe ve konserve kapağı açma, yemek yeme gibi işleri bile yapmasını engelliyor.1 Hastalar özellikle fiziksel güç ve hareket gerektiren işlerde çalışamıyor.2 Romatoid artrit hastalığının ilerleyerek kalıcı hasarlara ve şekil bozukluklarına yol açmasını engellemek için erken tanı çok önemli bir rol oynuyor.

Erken tanı ve devamlı tedaviye ek olarak kas gücünün korunmasına fayda sağlayan bir egzersiz planı ile romatoid artrit tedavisinde yaşam kalitesini artırmaya yönelik olumlu sonuçlar elde ediliyor

İşte biz de ‘Dünya Artrit Günü’ kapsamında erken ve erken tedavi edildikleri taktirde insan yaşamında bütün olumsuzlukları tersine çeviren Romatoid artrit hastaları için bir farkındalık günü. Bugün adına bir proje oluşturduk. Tedavi edilen el, tedavi edilmeyen elden üstündür. El elden üstündür projesi. 6 ay kadar bir çalışmayla 5 hastamızın hem anlatımları, hem fotoğrafları, hem de şekille değişmiş ellerinin heykelleri yapıldı.

Amacımız artrit hastalarının erkenden teşhis edilip etkili ve doğru tedaviyle hayatlarının bütün olumsuz şekil değişiklikleri, yaşam kalitesinin olumlu bir şekilde sürdürülmesini sağlamaktır. Bu hastalık yaşam süresini etkiler, kısaltır. Bunların hepsini hasta lehine değiştirebilmek için farkındalık oluşturmak.

Romatolojik hastalıklar 200 çeşittir. Bugün burada konuştuğumuz eklem veya omurga hastalığıyla tutulan hastalar. Belirtileri eklemlerin kullanılamaması, eklemin şişmesi, ağrıması ve kısıtlanması. Ankilozan spondilit hastalarda omurganın tutulması ve hastanın bel ağrısıyla sabahları yataktan kalkması olur. Bütün hastalar bu özelliktedir. Özellikle sabahları çok ağrı ya da şişlik ile yakınırlar.

Ankilozan spondilit erkeklerde daha çok görülür. Romatoid artrit erkeklere göre kadınlarda daha çok görülür. Sedef romatoli hastalığı olarak artrite yol açan hastalıktır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği taktirde çok olumsuz etkileri olur. İş ve güçten kaybı olur. Yaşam süreleri ortalama 10 yıl daha az olur.

Bugünkü tıp nu hastalıkları erken tanı ile birlikte tedavi edildiklerinde başarılı bir şekilde tamamen sağlıklı halde hiçbir kusur olmaksızın sağlıklı insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirliği sağlanır.

Bu tür hastalıklar her yaşta görülebilir. Ancak genellikle Romatoid artrit 20-40 yaş aralığında görülür. Ankilozan spondilit 25-30 yaş civarı bir başlangıç vardır ama bu hastalıkların oluşumuna baktığımızda ‘dün ağrım başladı’ diyen hastanın belki 2-3 yıldır hatta 5 yıldır bu hastalık için bir takım ipuçları vardır.

Romatolojideki eklem hastalıklarının ortak özelliği dinlenme sonrası ağrının ve tutulmanın ortaya çıkmasıdır. Ankilozan spondilit hastanın tipik özelliği sabahları yataktan kalkarken doğrulamamak, yüzünü yıkamak için eğilememek ya da yataktan kalkarken zorlanmak gibi sorunlar olur”

Proje kapsamında hastaların ellerindeki şekil bozukluklarını gösteren çalışmaları hazırlayan sanatçı Muteber Tükel, sanatın her alanda olduğu gibi hastalıklar konusunda farkındalık oluşturmak için de büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, ‘El Elden Üstündür’ projesini gerçekleştirirken romatoid artrit hastalarının yaşadığı zorlukları kendisinin de hissettiğini söyledi.

Tasarımcı Sezin Eser ise, “Projede beş romatoid artrit hastası ile çalıştık. Hastalarla vakit geçirdiğinizde hayatlarında ne kadar zorlandıklarını ve yaşam standartlarının nasıl düştüğünü yakından görebiliyorsunuz” dedi.

AbbVie Türkiye Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı ise “El Elden Üstündür” projesine ilişkin açıklamasında, “Kurulduğumuz günden itibaren hasta odaklı yaklaşımımızla hastaların yaşamlarında fark yaratmayı kendimize misyon edindik. Bu nedenle romatoid artrit hastalarının yaşadığı zorlukları topluma anlatmak amacıyla, Türkiye Romatoloji Derneği liderliğinde bu projeyi gerçekleştirdik” ifadesi kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42